1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со дамки (флеки)?

Дискусија во 'Дом' започната од peperutkaa, 13 јануари 2010.

  1. Tedi16

    Tedi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    54
    една мокра крпа (сина) ми остави дамка на тепихот како да ја отстранам :@
     
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Вениш најчесто за дамки на облека, но мајка ми открие еден многу поефтин и ефикасен метод-влажни марамици Бекутан, или уште подобро Глос.
    Сум се смеела на цел глас, но кога видов како дамка од ќечап излегува за 5 минути се изненадив.
    Голс марамиците се пофекасни, дури и се бришат дамки на плочки.
    Знам смешно е ама делува.
     
  3. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Девојки, дали знаете како се отстрануваат жолти флеки на чаршав од стоење? :worried:
    После долго време извадив еден чаршав за спиење и приметив жолти флеки од што стоел. Го исправ и ништо...
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Многу Ариел и сода бикарбона при перење ако е бел и зависи колку стоел. Многу тешко се вадат тие флеки, али после едно 5-6 пати перење, се вадат.
     
    На Anouk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Па со дамките тешко се справувам немам некој осебен рецепт, зависи од сто е дамката но најбитен фактор е времето да не ја оставите да се засуши, додека е свежа може да се извади со малку сјај, тоа е средство за миење садови, се става на сунѓер и се трие флеката.
     
  6. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Не се справувам јас, ами машината за перење :lol:

    Сериозно, за силни дамки, ги киснам парчињата гардероба, да речеме исфлекана маичка од сок, црвено вино, или слично, во млака вода со Вениш, и после во машина на 90 степени.

    Исто така имам еден крем за дамки, Аксал, го има во маркетиве, густ е и бледозелен, се втрива во фармерки, блузи, и се пере потоа облеката. Се покажало ефикасно.
     
  7. Alegriaa

    Alegriaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Дали знаете како се вади дамка од мастило?(темпера)??
     
  8. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Дали може солот да помогне ако ја навлажнам дамката од вино со вода? Зошто е засушена... и солот колку време треба од прилика да стои?
    Што е најтрагично на бела маичка ми капнало... ужас :(
     
  9. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    За дамки од црвено вино строго проверена е минералната вода.И јас се зачудив,но дамките веднаш ги снемува(секако свежа дамка) :D
     
  10. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Вчера внука ми во пајнцата со компот од праски фрли едно топче, па го испрска ѕидот. Има околу 10тина капки кои многу се воочливи, со оглед на тоа што ѕидот ми е син.
    Со што би можела да ги исчистам дамките, а да не се извади бојата од ѕидот? :worried:
     
  11. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    А засушена? Пробав со солот на навлажнетата дамка но не излегува. :(
     
  12. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Јас се зачудив од дејството на влажните марамчиња.Сосема случајно дознав од комшиката дека флеките се вадат со нив.И мене Господ да ме поживее малку чопава во рацете ми летна маскарата и директно на светло сива маичка се направив лом :lol: Земав влажно марамче,зачистив убаво и кога се исуши маичката немаше апсолутно ништо :)
     
  13. keti.kety

    keti.kety Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    52
    Ајде домакинки мала помош несакајќи си истурив пудра на фармерките. Ги исправ на 60 степени ама флеката остана дали има некој вакво искуство.
     
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Јас за било какви флеки користам Арис... ја попрскувам флеката, отстојувам десетина мин. и потоа перам на соодветна температура. Се надевам дека дамката од пудра ќе излезе... :) пробај и со Вениш
     
  15. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Случајно налетав на советиве. Се надевам дека ќе ви помогнат.

    Како да се отстранат дамки?
    Што да се направи со флеките од трева на панталоните на твоите деца?
    Натопи ја флеката со чист оцет или 90% алкохол (ако ткаенината го дозволува тоа), исплакни го и вообичаено испери го во машината со соодветниот прашок(прашок-бели алишта или гел-шарени алишта).


    Дали постојано имаш проблем со сладолед, чоколадо, овошје, џусеви ит.н. На облеката на твоите деца?
    Пробај го овој совет: Натопи ја флеката во раствор со цет (2 супени лажици од чист оцет во четврт литар вода) исплакни и потоа вообичаено испери во машината со соодветниот прашок (прашок-бели алишта или гел-шарени алишта).


    Дали сакаш кафе/чај, но не на твојата омилена блуза?
    Ако се случи ова, пробај го следново:
    Бел памук:натопи ја флеката со хидроген пероксид а потоа испери нормално
    Шарен памук: натопи ја флеката во раствор подготвен од истата количина на алкохол и чист оцет. Потоа исплакни го материјалот и испери го во машината.
    На волна: натопи ја флеката во раствор подготвен од истата количина на алкохол и чист оцет. Потоа исплакни го материјалот и испери го во машината.

    А што е со восокот на твоите алишта?
    Пробај да го изгребеш поголемиот дел од флеката, потоа стави хартија на двете страни од ткаенината и стопи го остатокот од восокот со пегла.


    Како да се перат бели завеси а да обезбедиме нивна белина?
    Секогаш пери ги одделно од другите алишта и никогаш не ги суши во машина за сушење. Извади ги сите делови кои служат за закачување-инаку можеш да ги оштетиш механичките делови на машината, а и завесите. Наполни само четвртина од капацитетот на машината. Завесите пери ги на 30°C (програма за деликатни алишта) со многу вода (екстра вода), намали го триењето и вртежите колку што е можно повеке и стави специјален прашок за завеси (тој содржи специјални состојки за белење). По перењето, завесите веднаш закачи ги, инаку ке имаат набори кои нема да ти се допаднат.

    Крвта не е вообичаена на нашата облека. Да видиме како се отстранува
    Свежа флека: само натопи ги алиштата во ладна вода и флеката ке исчезне.
    Стара флека (сува): направи раствор на бикарбонат од сода или сол и ладна вода. Натопи ги алиштата и флеката ке се отстрани.

    Гумата за џвакање може да биде проблем, нели? Обиди се со ова...
    Стави ги алиштата во замрзнувач за да ја замрзнеш мастиката или стави коцка мраз на мастиката. Потоа изгреби ја мастиката со нокти и испери во машината.


    Мрснотиите и зејтинот не изгледаат убаво на твојата облека
    Веднаш истури пудра на флеката. Остави ја флеката да се исуши, а потоа нежно исчеткај ја пудрата од облеката. Повтори го ова додека флеката целосно не се отстрани. Потоа, облеката испери ја во машина.

    Флеки од кечап
    Подготви раствор составен подеднакво од иста количина на глицерин и жешка вода. Натопи ја облеката во растворот еден час, а потоа нормално испери ја во машината.

    Твоите деца сакаат да цртаат насекаде освен на хартија? Како да отстраниш мастило, боја, и др.?
    Мастилото отстрани го со крпа колку што можеш повеќе. Потоа под флеката стави бело крпче и натопи ја флеката со друго бело крпче. Може да помогне и ако употребиш и чист оцет или алкохол (ако е дозволено да се користи на таа ткаенина)


    А што е со р`ѓата?
    Малите флеки истриј ги со сол. Врз солта исцеди лимон и остави да отстои преку ноќта. Следниот ден, измиј ја флеката перфектно, а потоа испери во машина. Поголемите флеки треба да се третираат на друг начин: користи специјални средства за р`ѓа и следи ги инструкциите на пакувањето од производителот.

    Шминката е добра на твоето лице, но не и на твојата облека...
    Стави го делот со флеката на книжна салфетка и намокри го задниот дел со 90% алкохол (ако материјалот го дозволува тоа и ако флеката не е мрсна). Ако флеката е мрсна, тогаш користи некој отстранувач на мрснотии.
     
  16. Chivas

    Chivas Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    132
    Девојки ми треба помош .Како се вади залепена смола од ранец ? Се залепив на училиште , го испра мајка ми ама не излезе :worried:
     
  17. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Јас лани на одмор си купив многу убави шарени купаки,но ги ставив во еден несесер така водени за да не ги наводенам другите работи.И како за беља од несесерот пуштило боја и сега купаките ми се бојадисани-само горниот дел.
    Сакам да прашам знае ли некој дали и како може да се среди тоа,иако е пројдено скоро година? :D
     
  18. Chivas

    Chivas Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    132

    И јас така лани си уништив едни купачи , ама јас не најдов лек за нив. :lol:
    ако има некоја девојка некој совет , добредојден е :)
     
  19. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Жени!! Помош!! Имам две бели ташни, од стоење од прашина итн. многу се извалкаа. Ги ставив и двете во Вениш и вода, стоеја така два дена ама ништоооо!! Инаку ташните се како од скај незнам како да го наречам материјалот. Ве молам ако знае некој ефикасен начин како да ги исчистам, многу сакам да ги носам, ама така валкани не?????
     
  20. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Девојки помагајте многу, многу, најмногу... Синоќа се потурив со црвено вино. Одма ја извадив флеката со кисела вода ама на светло гледам останало малце да се гледа. Незнам сега како да го извадам остатокот, а веќе застојана е од вчера, а и материјалот е осетлив...... Хеелллпп :/