1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со кризата?

Дискусија во 'Диети' започната од ELLen, 30 јуни 2010.

 1. ELLen

  ELLen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  Како до самоконтрола?

  Imam problem so samokontrolata.Visoka sum 166 cm i imam 63-65 kg.Iako spored mnogu testovi na internet napraveni imam normalna tezina,sepak,sakam da oslabam.Edinstvenoto neshto sto me koci e mojata opsesija so cokoladoto.Ne so blagoto-so cokoladoto.Sekogash koga sum na dieta se pridrzuvam cvrsto do rezimot na ishrana i vezbanjeto,no,koga ke nastapi emocionalnata glad ili krizite za blago,ednostavno nemozam nikako da se kontroliram samata sebesi...Nekoj sovet za samokontrolata???-blagodaram odnapred :* :*
   

  Прикачени фајлови:

 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Епа единствен лек за зацврстување на самоконтролата е да имаш силна волја. Тоа со апчиња не се решава.
  Иначе да ти кажам дека идеалната тежина е онаа кога од висината ќе одземеш 112, што значи во твојов случај би била околу 54 килограми.
  * И ќе те молам друг пат да не го пишуваш целиот текст во боја. Таа служи доколку сакаш да истакнеш нешто. ;)
   
 3. ELLen

  ELLen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  jas pa znam za idealna tezina deka ako si na primer 175 mu odzemas 10 i ti idi t.e za 175-65 kg odgovara..ama ne sum sigurna...ina4e so apcinja nemam ni probano pa ne ni mislam da probam.mislam deka toa e zaludno trosenje vreme i pari. btw blagodaram za sovetot :)
   
 4. summer

  summer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Ехх сега јас сум во истата положба... ми требаат да ослабам 6кг... на диета сум од 13јуни, до сега симнав исто 6кг... Не држам никаква конкретна диета.. јадам само здрава храна... овошје, зеленчук, варени компири, варени јајца, риба, пилешко.. имам и вага за грамои така што припазувам да не внесам повеке од 1000-1200калории ми одеше добро\одлично, но в4ера и денес неможам да се контролирам.. имам нагон за благо незнам како да се справам.. мислам дека се ќе расипа... и ова ми се има слу4ено и од порано и после едноставно неможам да продолжам.. мн имам читано за начинот на кој треба да се хранам и мислев дека овој пат ќе успејам, но ја губав надежта, а со ова чуство и волјата... ајде некој совет кој би можел да ми биде од корист.. денеска изедв еден грст карамели и еден сладолет.. знам дека не е за фалење :doh: :doh: :doh: :doh: :(
   
 5. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Те сваќам како ти е. Јас едно време бев на диета имав 68 кг а висока 172,и еве сега за сега сум 60 :) додека бев на диета леле кога ќе видев некој дека јаде нешто одма се тргав на страна, или кога ќе го погледнев јадењето си се замислував како оние по 200 кг што се и одма ми се одјадуваше. Значи замислувај си гадни работи кога ќе видиш чоколадо,се надевам дека и тебе ќе ти помогне тоа ;)
   
 6. princezzza

  princezzza Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  najdobriot nacin od moe iskustvo e koga imas nagon za jadenje da pies voda jas taka uspevam :P koga imam kriza si polnam sise os 1,5l i pijam dodeka mi prestane gladot i uspevam da se kontroliram :rofl:
   
 7. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Пиј повеќе вода,изеди нешто овошје и благо да е ама не е страшно ако е малку. Знам какво е чуството и јас цело лето јадам овошје,зеленчук,но имам кризи.Тогаш пијам чај,вода...се трудам да издржам.Но најважна е упорноста и цврстата волја.
   
 8. dalida

  dalida Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  I koga ste na dieta, eden red od 100 gr. cokolado ne e grev. Samo odberete cokolado za gotvenje, stavete kocka po kocka vo ustata da vi se topi. Posle vtorata kocka ke se zasitite, a sepak ste kasnale cokolado.
   
 9. summer

  summer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  фала на советиве... ќе ви се пофалам дека ок ми оди освен со денеска морав торта да каснам пошо бев на роденден :) .... инае ова со замислата дека ако продолзам вака ќе имам 200кг :P помага :D :*
   
 10. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Сега ќе ти дадам некои совети и сигурна сум дека еден мора да запали ;)
  Прво размислувај позитивно и секој ден повторувај си во себе, морам да успеам, знам дека ќе успеам, јас можам.
  Како дополнителна мотивација на местата каде што престојуваш повеќе време на пример каде што јадеш залепи слика од екстремно дебел човек , а во просторија каде што вежбаш залепи слика од човек со убаво обликувано тело односно со целта која што сакаш да ја постигнеш и гледајќи ги сликите ќе се потсетуваш и ќе ти даваат сила.
  Размислувај вака
  Телото е наше богатсвто, ние сме негови господари, замисли телото ни е храм и ние самите одлучуваме кој влегува во него(а во случајов тоа што влегува е храната.)
  Кога ја гледаш храната ти се јаде, гладна си, пред да ја земиш да ја ставиш во уста речи и или помисли си
  Заради тебе јас нема да имам криза, моја одлука дали ќе те внесам или не.
  Мозокот ни е најголем фактор.
  Преку устата ја внесуваме храната , па многу зависи и тоа како ја џвакаме.
  За благото , можеш по еден ред(неколку коцки) , добро е за концентрација и за развивање на мозокот, ама во се биди умерена, се што е претерано не чини, секако дека ако изедеш цела чоколада лошо ќе ти се одрази на линијата.
  Моето мото, Размисли 5 пати пред нешто да внесеш во уста, џвакни уште плус 10 пати пред да голтнеш и нема да се каеш.
   
  На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mimi.nixa

  Mimi.nixa Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  Лукс премногу добро кажано.Јас ова го практикувам секој ден и сметам дека е единствениот начин за самоконтрола. Треба да се знае дека клучот за самоконтола сите го имаат и само треба повеќе да и се посвети внимание на потсвеста :)
   
 12. HappyLady15

  HappyLady15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  пред било сто да внесето во организмот(секако тоа не важи за вода)запраcајте се "дали оваа храна сто ке ја внесам ке ме направи да бидам убава и задоволна од самата себеси"
   
 13. devojceto15

  devojceto15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  4
  Како до самоконтрола?

  Vo sekoj slucaj samokontrolata e mn teska,a se isplati.Bidejki mn e vazno da bides zadovolen od samiot sebe i da se pocituvas i nadvoresno i vnatresno samo taka gradis pogolema samodoverba koja mn e bitna za da opstois i da dobies epitet na stabilna licnost.
  [mod-kirilica:t35n36zb][/mod-kirilica:t35n36zb]
   
 14. tanjush

  tanjush Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Како до самоконтрола?

  Jas sum bila mnogu cesto na dieti i so golema upornost, sportuvanje i silna volja sum uspeala da se dovedam do forma koja jas ja posakuvam. No bidejki poveke pati otkako ke prestanasm da vezbam i se opustam malku vo hranata , povtorno ja dobivam taka narecenata nesakana tezina. I ve molam dajte sovet kako da ne variram tolku so kilogramite? Mi se slucuva poveke pati i veke pocnuvam da razocaruvam po malku.
  Blagodaram ;) :tmi:
  [mod-kirilica:3tjjkxyb][/mod-kirilica:3tjjkxyb]
   
 15. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Како до самоконтрола?

  tanjush немој во никој случај да се разочаруваш,разочарувањето е само чекор кон неуспехот.Би ти препорачала да не губиш волја и да извојуваш победа во битката.
  Ете ќе ја наречеме битка бидејќи многу луѓе водат битки со килограмите небитно дали се вишок или обратно.Во моментов постојат милион луѓе со вишок килограми некои и дури со претерано плус,а пак неко се борат да качат некое.Знам дека ова ти е добро познато со анорексијата и булимијата и затоа да не должам целта на ова што го напишав ми беше да те поттикнам да ја зацвртиш самодовербата бидејќи многу од тие луѓе се справуваат со вишокот и успеваат да симнат дури и по 100 е тоа е веќе за пофалба!
  Да не се обесхрабруваш треба да си речешКога можат и тие зошто да не можам јас?“,во никој случај да те охрабрува тоа што постојат “дебели“(пополни) и да речиш не сум колку нив па добро ми е вака.
  Не знам дали ме разбра што кажувам т.е пишувам ама ако ДА мило ќе ми биде. :)
  Во никој случај не ги подржувам анорексичните,ама сите донекаде треба да се држиме до златната средина односно да балансираме,никако да варираме. :!:
  Морам да напишам дека се што е претерано не чини?-Тоа го знаеш 100%
  Ако не си задоволна од изгледот би требало да превземеш некои мерки* и тоа го знаеш мислам.Не може никоја работа да ја завршиме ако седиме со “скрстени“ раце.
  Немора да се оптеретуваш со вежбањето,вежбај ако не секој втор,секој трет ден и нема да ти биде ни напорно ни исцрпувачко ни досадно,па потоа ќе ти прерасне во навика,ама јас лично се трудам вежбањето да ми биде задоволство :!: не сум совршена ама ако го сакам доброто за моето здравје и тело (а кој не сака) морам така да размислувам и да дејствувам на тој начин.Односно ако сакаш да има резултат примени како додаток и од погоре наведените наши совети. ;)
  Под тие мерки* подразбирам здрава и умерена исхрана(секако може да се дозволи понекогаш и мрсна калорична храна , но во умерени количини,без претерување и секако ако не редовно вежбање барем 3 пати во неделата и доволни испешачени километри,како плус на ова би додала и спортување,возење велосипед ако не е проблем.
  Да не должам многу веќе е долго се надевам ќе прочиташ и ќе разбереш се што треба е цел,волја,цврст став дека можеш да успееш секој би успеал доколку ги има овие “оружја“.
  Никогаш не се одкажувај !
   
 16. Mujer

  Mujer Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Како до самоконтрола?

  Јас можам да се исконтролирам во се освен во јадењето. тука ми нема спас. Имам 90 кг и мислам дека од ден на ден се повеќе се зголемувам, ама не можам да преземам ништо.
   
 17. Negreva

  Negreva Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  8
  Како до самоконтрола?

  оффф и јас го имам овој проблем самодовербаа никакоо..првата криза и попуштам дефинитивно мора да преземам нештоо :((
   
 18. Night.Star

  Night.Star Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  117
  Кога сте на диета, дали често ве фаќа криза за храна, посебно благо? Како се справувате? Јадете или пробувате на некој начин да си ги тргнете мислите од храна?

  Јас не сум на некоја посебна диета бидејќи не ми е многу потребна, а и одам на фитнес, но во последно време намалив со јадењето и јадам поздраво, избегнувам благо, јадам повеќе овошје и зеленчук, пијам многу чаеви, витамини, едно-друго... Синоќа прв пат во изминативе 2-3 недели ептен ми се пријаде благо, па го зедов еурокремот и го смачкав со 2-3 парчиња леб :) Поздрав!
   
 19. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  мојот начин на исхрана е нормален не јадам премнгоу калорична храна но не се држам до некои ригорозни диети, обавезно почнувам со доручек, потоа ручек и вечера, навечер ме фаќа најголема криза за храна поминувам со една краставица и јогурт тоа некако ме заситува бидејќи ми го надува стомакот и полни со вода поради тоа не ми се јаде ништо а краставицата е позната по тоа што е најдобра за исврлање на вишок течности од организмот, приметив доста попуштив во килажа.

  а за благите е познато дека се навика и зараза колку повеќе јадеш толку повеќе те тера да јадеш поготово чоколадото значи треба малку да се држиме под контрола сега во оние денови ме фаќа малку криза за благо но се воздржувам.
   
 20. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Нема да лажам и јас сум се мачела со диети и тоа охооо, е сега од кога ослабнав за да се одржам во некоја нормала ги следам овие препораки па сакав да ги поделам со вас. Мн здрав и паметен начин ние шо сме си полесни за поправање да се контролираме. :tmi:
  Контролирајте си ја големината на оброците. Зошто Ви е потребна преполна чинија?
  • Осмислете си паметна замена. Зошто да не ставите сенф (11 калории) наместо мајонез (99 калории) во сендвичот? Којзнае, можеби така ќе ви биде повкусен.
  • Сосредоточете се на "моќна храна". Богата со протеини, влакна, нискокалорична со комплекс јаглехидрати – од ова ќе добиете најмногу, а сепак во помала чинија.
  • Внимавајте на навиките. Бесконечното грицкање, „емотивно“ нахранување и обилни ужини меѓу оброците се лоши навики кои оставаат плус килограми.
  • Вашата омилена храна во разумни количини нема да Ви штети.
  • Не е убаво ниту по цел ден да се јаде овошје – овошјето нека замени еден оброк.
  • Сувомеснато не е дозволено – освен 1-2 пати месечно ако Ви е омилена храна.