1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со кризата?

Дискусија во 'Диети' започната од ELLen, 30 јуни 2010.

  1. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Јас не ја погледнав категоријата убаво, мислев се однесува на економската криза :D

    Како се справувам со кризата? :^)
    Прво си повторувам во себе неколку пати, не ти се јаде, не ти се јаде, не ти се јаде! :devil:
    Па ако треба и на глас го мрморам... Како хипноза ми делува. :)

    Мијам заби и пијам многу вода.
    Некако вкусот на ментол и вода ме смируваат.

    Посегнувам по најнекалоричното според мене - краставица, морков или јаболко.
    Ми се случува за време на криза да се напијам повеќе кафе или чај со натрен.
    Една од најдобрите солуции е секогаш да имате супа во фрижидер.
    Извадете, стоплете да биде жешка, ем со оцет, по можност јаболков, топлата храна го заситува желудникот за брзо време, создава илузија дека ви е полн, а оцетот топи маснотии.

    Ете баш така. :geek:
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Пробајте со ладна супа и оцет,повеќе заситува и го имам прочитано како една од финтите за трошење повеќе калории и покрај тоа што јадете.
    Инаку,искушенијата и гладот маваат само 10 мин.,поминуваат и повторно сте во нормала...до следната криза.Ете толку се потребни за да ја надминете кризата.
     
  3. tweety7

    tweety7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Навечер ме фаќа најголемата криза за чоколадо ама се трудам некако да му одолеам :( .
    Во последно време малку се опуштив со храната па мозете да претпоставите дека ме доведе до некое килце вишок и сега сум на диетата на iskri4ka напишана за оние без физичка активност па се надевам ке ми успее само не знам до кај ке ме однесе навиката да јадам по 1-2 лажички мед и ореви пред спиење.
    Ајде ако некој знае нешто за медот и оревите нека ми каже :$ па да знам да се воздржувам и од нив или ...
     
  4. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Криза...оффф моментално сум во овој период...али земам мастика и си џвакам и си велам ако јадиш после ке ти е тешкичко а и + тоа ми текнува на ова под газево што сакам да го снема,ми тежи газенцево :lol: и така минува кризата...но вака читајки ги вашиве постови погоре иако не ми се јадеше ме фаи криза за јадење...па затоа си сварив чајче :lol:
     
  5. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    Аххх, најтежок период ми е кога ќе ме фати криза, посебно за благо :)
    Или џвакам мастика или јаболка јадам во ОГРОМНИ количини :rofl:
     
  6. Mila92

    Mila92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    leleee...nikako da ti kazam..eve sea bev na dieta 2 nedeli..zaslabnav nekoe kilce i sea izedov 3 kriski majonez i patlidzan..mh mh ..toa e so da prais :(
     
  7. Glamour

    Glamour Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    42
    Мене многу често ме фаќаат кризи зашто сум голем обожавател на благото :) Грицкам морковчиња, јадам јаболки или џвакам мастики.
     
  8. Angelinax

    Angelinax Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    јас ќе трпам без благо или грицки одредено време :) Но после еден ден ме фати криза и... Цел ден грицкам нешто... Едноставно не можам да издржам... Се обидувам да се убедам да не грицкам ама не помага :)
     
  9. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Е сега не е баш криза, но не знам што да направам, бидејќи започнав диета, и фала богу не ме фаќаат кризи може дека сум на почеток ама добро се држам, но проблемот е што викендов ќе се собираме цело друштвото, и се договара скара и така се што следи со тоа. Многу ми е глупо на сите да објаснувам дека сум на диета :( а од друга страна пак сега ако јадам со нив целиот напор од оваа недела ми паѓа во вода :@ Ќе треба од понеделник одново да почнам. Што мислите да си останам на моето или да уживам со другите иако после тоа жива ќе се јадам :)
     
  10. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    јас вака би направила
    би јадела скара или било што ама во помали количини, на пример нема да изедеш 10 кебапчиња изеди 6
    а после тоа тури се на едно убаво вежбање
    ем нема да треба да објаснуваш на диета сум не можам што е најглупаво,
    ем нема да имаш огромнааа грижа на совест
    во краен случај можеш во понеделник да се прочистиш еден ден па од вторник на диетка
    се надевам ти помогнав
     
    На al-vik му/ѝ се допаѓа ова.
  11. principessaE

    principessaE Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    јас би ти рекла да им се придружиш на другарите,а во недела да одвоиш 1час трчање или некоја др активност, а од понеделник пак на диета :))))
     
  12. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Фаќаат кризи одвреме навреме ама има периоди и за тоа некогаш многу ми се јаде и јадам се и благо и солено а некогаш па уста не ми се отвара ама мислам дека кога сум на диета повеќе мислам на храна дали е до психата или навистина ми се јаде ја не знам што е затоа не викам дека сум на диета за да не јадам повеќе:)
     
  13. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Најдобар одговор на темава ќе биде - Ме? Hungry? Never. - со голема доза на сарказам... посебно откако сум на диета последниов месец и пол.... од мали нозе мака мачам со конфекцискиот број :lol: во секој случај, не сум којзнае колку искомплексирана.... некогаш се нервирам за мевот и тие познати ,,muffin tops,,... а диетата решив да ја држам затоа што сметам дека можам далеку подобро од мојот моментален број на алишта ;)

    како се справувам со кризата за благо ? - јадам урми со ораси... подобро дури и од чоколадо!

    останати кризи немам, некогаш од иштав што се вели, ќе скршам нешто и ќе пробам... колку да не го мислам 8)
     
  14. k.i.t.t.y

    k.i.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    74
    Имам една опасна финта :D Кога ми доаѓа криза за јадење се замислувам каква би била со kg плус и каква би била слабичка со некое килце минус... Голем гурман сум ама да бидам слаба е многу подобро од храна :D
     
  15. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Јогурт или супа без фиде само коцка.....и одма си сита и плус ако пиеш на брзина нема промаш..по една чашка ;)
     
  16. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    па и јас дека пазам што јадам и исфрлив леб и благо, кога ме фати криза јадам урми ама дали е тоа правилно или не незнам. дали и тие дебелеат? :?:
     
  17. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Кога ќе ме фати криза со легнувам да спијам :)
    Инаку во 8.3 гр. урми има 23 калории.Па пресметај колку грама урми јадеш и колку калории внесуваш со тоа.
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Antonij

    Antonij Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    28
    Кога има криза се знае: се јаде.
    Јас не сум на диети ама кога ќе се оправи времево, седнување на точакот и потење. Нема друг избор.
     
  19. MidnightFlower

    MidnightFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    47
    Со кризата се ''справив'' со тоа што си мцнав еден чоколаден мафин.
    Браво Миднајт! :doh:
     
  20. swarovski

    swarovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Се знае како... Шетам по цел ден, и тогаш автоматски не ми се јаде :) Кога ќе го насочиш вниманието кон нешто побитно, одма забораваш на гладот и на благо и на се... Па уште ако си со тој што го сакаш, па кое јадење ;)