1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со недостигот на сон?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од OrdinaryGirl, 28 март 2010.

 1. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Не успев да најдам тема слична на оваа, ако има веќе - поправете ме. :)
  Еве баш сега учам за испит и така ќе ја поминам цела саботна ноќ. Ме интересира кои начини ги применувате за да останете будни кога имате работа? Да речеме сте заглавиле вечерта - а сабајлето треба рано да станете, имате колоквиум, испит - и треба да учите, ве чека доолг ден - а вие не сте се наспале...
  Се давите во кофеин, можеби Red Bull? ( :D другарка ми ова го применува)
  Имам читано дека јаболкото го имало истиот ефект како кафето со тоа што е многу подобро за здравјето. Наводно и телесните вежби, јогата придонесувале за решавање на овој проблем.

  Јас најчесто се фаќам за кафето, друг начин да ја убијам желбата за сон - нажалост немам. Јаболките кај мене не палат, а Red Bull не пијам. :)

  Како вие останувате будни кога очајно имате потреба од сон?
   
 2. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  И јас со кафе. Пијам по еден тон кафе и сета сум светната :lol:
  Само пробувам да го одбегнувам тоа максимално, бидејќи кога не сум наспана воопшто и имам испијано многу кафе, сонот го убивам, но притисокот многу ми паѓа (ми има паднато 70/50) а и срцето ми чука забрзано и ми прескокнува како при аритмија.
   
 3. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  Mene obicno kafe ama ic neme ostava budna,odma zaspivam :D isto i za drugi raboti neznam.......koga treba navecer da ucam si varam kafe gorko od ona Neskafe clasic i odma mi gi otvara ocite i posle koga ke pocnam da ucam sama od sebe se rasonuvam i da zavrsam porano nemozam oci da sklopam cela vecer
   
 4. done

  done Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  73
  mene obicno tursko kafe ne mi pomaga, mozam da go ispijam i odma da si legnam da spijam, a ednas probav onaka tursko kafe izmesano so koka kola, efektot bese ODLICEN, ja presedov cela nok, ama zatoa posle na polaganje odvaj stoev :D
   
 5. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Знам дека братучедка ми кога студираше купуваше кафе во лименка.Какво е незнам,само знам дека најчесто го има на бензински пумпи за оние кои долго патуваат.
  Еве и јас да ти препорачам уште нешто
  [​IMG]
  :lol: :lol: :lol:
   
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Кока кола и турско не ми звучи баш вкусно, ама штом викаш дека има ефект - кога сум на работ на сонот дефинитивно ќе пробам!

  Море и до бензинска ако треба ќе одам во ниедно време, барем тие деноноќно работат. Инаку не знам какво е ова кафе, ама вреди да се проба.
  Инаку сликичкава баш се вклопува во темава :D :D :D
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.792
  Допаѓања:
  65.502
  Пол:
  Женски
  Јас и онака спијам само по неколку саати. Ако ептен очајно ми се спие, пијам еспресо. Друго ништо не може да ми помогне.
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  И мене како и на неколку жорумџики погоре турско кафе не ми помага. Ама затоа од нескафето за пет минути сум со на :worried:hock: толкави очи :D
   
 9. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Мене турско кафе само од толпото ќе ме призаспие :? Затоа едно ептееееен јако нескафе, е тогаш цела ноќ очи нема да склопам!
   
  На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
 10. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Нес многу ретко пијам, едино во лето ладно со коцки мраз, ама штом сите со тоа се лечите, ќе треба и јас почесто да го применувам, а турското да го намалам ;)
   
 11. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  Jas ne mislev za takvo nes po kafici sto se pie a i doma ona so neskafe,mleko,malku voda,cokoladen preliv itd. tuku samo od kafeto nescafe clasic e takvo kako obicno ke go napravis samo so voda e od toa ocite odma se otvaraat :D
   
 12. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Melanie, на такво нескафе мислам, другото е со млеко,а баш не е за расонување ;)
   
 13. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  Pa i jas za takvo zboram,samo izgleda devojceto sto barase sovet ne sfati za toa drugoto so mleko deka zborime za toa :D
   
 14. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Да, да, знам на какво Нес мислиш. Братучетка ми еднаш си направила нес со 3 полни лажички, мислела како капучиното се прави. Фино си го испила, а после 3 саати ја фркнало глава како некој добро да ја измавал од ѕид :worried:hock:
   
 15. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Не, не, знам за какво мислеше, Ness cafe classic, имам дома, ама ете го стои, јас сум повеќе по капучиното и турското. ;)
   
 16. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.449
  значи за да се расониш најдобрата комбинација во моментот ти е нес кафе во зелено пакување е и наместо со вода го правиш со кока кола...загарантирано отварање очи ;) ама има еден момент, многу е штетно, така да применувај го само кога стварно мораш...значи во филџан го ставаш нескафето, и сипуваш кока кола...промешај ииииии :worried:hock: :worried:hock:
   
  На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
 17. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Јас кога имам колоквиумска една недела пред тоа се изолирам од се, ама буквално од се. Спијам по 9-10 саати, станувам пијам кафе учам, јадам, учам и пак спијам и секој ден така. И секогаш усешно ја завршувам колоквиумската. Бидејќи сакам многу да шетам :D затоа за учење одвојувам само една недела во 3 месеци. Така да, за да немаш проблеми со будноста, кога ќе учиш биди одморена, не излегувај претходната вечер. Колку и да се трудиш да останеш будна со кафе или било што друго, концентрацијата ти опаѓа и ќе се мачиш само, а ефектот ќе биде минимален. Подобро отспи 8 саати па стани и учи, отколку да се мачиш така. Сепак за добро помнење и добра концентрација докажано е дека на мозкот му треба сон и одмореност.
   
 18. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.881
  Допаѓања:
  102.912
  Пол:
  Женски
  Pijam neskafe ili koka kola :D
   
  На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
 19. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  :D :D i mene tursko ne me drzi,samo neskafe :) :)
   
 20. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  Јас се расонувам со Еспресо чисто или со Нескафе класик само со вода никако со млеко без шеќер, а кога ми е ептен дојдено до спиење а морам да сум будна Ред Бул знам дека е штетен ама понекогаш кога мора мора иако практикувам што поретко.
   
  На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.