Како се справувате со недостигот на сон?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од OrdinaryGirl, 28 март 2010.

  1. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    498
    Не успев да најдам тема слична на оваа, ако има веќе - поправете ме. :)
    Еве баш сега учам за испит и така ќе ја поминам цела саботна ноќ. Ме интересира кои начини ги применувате за да останете будни кога имате работа? Да речеме сте заглавиле вечерта - а сабајлето треба рано да станете, имате колоквиум, испит - и треба да учите, ве чека доолг ден - а вие не сте се наспале...
    Се давите во кофеин, можеби Red Bull? ( :D другарка ми ова го применува)
    Имам читано дека јаболкото го имало истиот ефект како кафето со тоа што е многу подобро за здравјето. Наводно и телесните вежби, јогата придонесувале за решавање на овој проблем.

    Јас најчесто се фаќам за кафето, друг начин да ја убијам желбата за сон - нажалост немам. Јаболките кај мене не палат, а Red Bull не пијам. :)

    Како вие останувате будни кога очајно имате потреба од сон?
     
  2. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    И јас со кафе. Пијам по еден тон кафе и сета сум светната :lol:
    Само пробувам да го одбегнувам тоа максимално, бидејќи кога не сум наспана воопшто и имам испијано многу кафе, сонот го убивам, но притисокот многу ми паѓа (ми има паднато 70/50) а и срцето ми чука забрзано и ми прескокнува како при аритмија.
     
  3. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    89
    Mene obicno kafe ama ic neme ostava budna,odma zaspivam :D isto i za drugi raboti neznam.......koga treba navecer da ucam si varam kafe gorko od ona Neskafe clasic i odma mi gi otvara ocite i posle koga ke pocnam da ucam sama od sebe se rasonuvam i da zavrsam porano nemozam oci da sklopam cela vecer
     
  4. done

    done Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    73
    mene obicno tursko kafe ne mi pomaga, mozam da go ispijam i odma da si legnam da spijam, a ednas probav onaka tursko kafe izmesano so koka kola, efektot bese ODLICEN, ja presedov cela nok, ama zatoa posle na polaganje odvaj stoev :D
     
  5. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.699
    Знам дека братучедка ми кога студираше купуваше кафе во лименка.Какво е незнам,само знам дека најчесто го има на бензински пумпи за оние кои долго патуваат.
    Еве и јас да ти препорачам уште нешто
    [​IMG]
    :lol: :lol: :lol:
     
  6. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    498
    Кока кола и турско не ми звучи баш вкусно, ама штом викаш дека има ефект - кога сум на работ на сонот дефинитивно ќе пробам!

    Море и до бензинска ако треба ќе одам во ниедно време, барем тие деноноќно работат. Инаку не знам какво е ова кафе, ама вреди да се проба.
    Инаку сликичкава баш се вклопува во темава :D :D :D
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.939
    Допаѓања:
    66.111
    Пол:
    Женски
    Јас и онака спијам само по неколку саати. Ако ептен очајно ми се спие, пијам еспресо. Друго ништо не може да ми помогне.
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    И мене како и на неколку жорумџики погоре турско кафе не ми помага. Ама затоа од нескафето за пет минути сум со на :worried:hock: толкави очи :D
     
  9. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски
    Мене турско кафе само од толпото ќе ме призаспие :? Затоа едно ептееееен јако нескафе, е тогаш цела ноќ очи нема да склопам!
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
  10. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    498
    Нес многу ретко пијам, едино во лето ладно со коцки мраз, ама штом сите со тоа се лечите, ќе треба и јас почесто да го применувам, а турското да го намалам ;)
     
  11. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    89
    Jas ne mislev za takvo nes po kafici sto se pie a i doma ona so neskafe,mleko,malku voda,cokoladen preliv itd. tuku samo od kafeto nescafe clasic e takvo kako obicno ke go napravis samo so voda e od toa ocite odma se otvaraat :D
     
  12. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски
    Melanie, на такво нескафе мислам, другото е со млеко,а баш не е за расонување ;)
     
  13. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    89
    Pa i jas za takvo zboram,samo izgleda devojceto sto barase sovet ne sfati za toa drugoto so mleko deka zborime za toa :D
     
  14. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    498
    Да, да, знам на какво Нес мислиш. Братучетка ми еднаш си направила нес со 3 полни лажички, мислела како капучиното се прави. Фино си го испила, а после 3 саати ја фркнало глава како некој добро да ја измавал од ѕид :worried:hock:
     
  15. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    498
    Не, не, знам за какво мислеше, Ness cafe classic, имам дома, ама ете го стои, јас сум повеќе по капучиното и турското. ;)
     
  16. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.451
    значи за да се расониш најдобрата комбинација во моментот ти е нес кафе во зелено пакување е и наместо со вода го правиш со кока кола...загарантирано отварање очи ;) ама има еден момент, многу е штетно, така да применувај го само кога стварно мораш...значи во филџан го ставаш нескафето, и сипуваш кока кола...промешај ииииии :worried:hock: :worried:hock:
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
  17. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    100
    Јас кога имам колоквиумска една недела пред тоа се изолирам од се, ама буквално од се. Спијам по 9-10 саати, станувам пијам кафе учам, јадам, учам и пак спијам и секој ден така. И секогаш усешно ја завршувам колоквиумската. Бидејќи сакам многу да шетам :D затоа за учење одвојувам само една недела во 3 месеци. Така да, за да немаш проблеми со будноста, кога ќе учиш биди одморена, не излегувај претходната вечер. Колку и да се трудиш да останеш будна со кафе или било што друго, концентрацијата ти опаѓа и ќе се мачиш само, а ефектот ќе биде минимален. Подобро отспи 8 саати па стани и учи, отколку да се мачиш така. Сепак за добро помнење и добра концентрација докажано е дека на мозкот му треба сон и одмореност.
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    Pijam neskafe ili koka kola :D
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
  19. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    :D :D i mene tursko ne me drzi,samo neskafe :) :)
     
  20. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    Јас се расонувам со Еспресо чисто или со Нескафе класик само со вода никако со млеко без шеќер, а кога ми е ептен дојдено до спиење а морам да сум будна Ред Бул знам дека е штетен ама понекогаш кога мора мора иако практикувам што поретко.
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.