1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со недостигот на сон?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од OrdinaryGirl, 28 март 2010.

  1. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.775
    Допаѓања:
    131.139
    Јас не сум мешала кафе и кока кола, ама кога ми се спие одделно ги пијам и има страшен ефект. После две дози еспресо и кока кола задолжително добивам ококорени очи и тахикардија. Исто така тогаш јадам многу благо - не знам дали стварно ми помага, или само така си мислам :lol:

    Ако треба да учам, ама ептен многу ми се спие, дремнувам пола саат и продолжувам. Ова обично ми се случува после 3 сабајле.
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Ариел ќе ти ја украдам после финтата со кока колата и кафето.
    Најубаво учам вечер кога сите спијат, а не сум ни денес спиена така што до вечер....Ќе видиме. :D

    Мене ме буди млаз вода во лице, кафе ретко пијам за да ме разбуди, само кога е ептен тешка ситуацијата, додека свежо јаболко веднаш ми ги ококорува очињата. :$
     
  3. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Вообичаено ме спасува само ness кафе, ништо друго.
    Гледам да правам добар распоред со обврските, за да немам потреба од висока доза на кофеин бидејќи задолжително добивам тахикардија. Ништо не е подобра солуција од квалитетен сон, ама за жал не секогаш имаме време добро да се наспиеме. :worried:
     
  4. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.598
    Допаѓања:
    23.105
    Пол:
    Женски
    Ако не сум наспана, а треба да учам кафето само ќе ме освежи краткотрајно, но концентрацијата нема да ми ја подобри. Гледам да имам време за да дремнам, така на одморено мозоков ми работи најдобро..
    И кога имам ептен малку време, а многу за учење морам! да одморам. 30 минути минимум..
    Ако треба и лежам само во тишина, не мора да спијам, ама битно да легнам...
     
  5. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Во недостиг на сон само кафе ме спасува. Во текот на неделата спијам по максимум 6 часа (не од што сакам, туку заради обврски) и секојдневно се дрогирам со по 2 шољи (во секоја смисла на зборот) кафе. За време на викенд гледам да си ги надополнам пропуштените часови и знам да откачам по 14 часа да спијам, а остатокот од денот да го поминам во хоризонтала (активност помножена со нула). Сега за сега одлично функционирам така и немам намера да се менувам.
     
  6. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    така :D
     
  7. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Ке надокнадам друг ден.
     
  8. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Уставари се меша лажичка нес, шеќер евентуално и кока кола, без млеко и други тракатанци. Можеш да го разблажиш со вода.
    Имам пробано, вкусно е ама не би го практикувала знам тахикардија ќе ме утепа :geek:

    Обавезно пијам едно до две кафиња тој период, а навечер не се лишувам од сон. Барем два саати. Или најубаво во секој момент кога ќе ми дојде дремка продолжувам да спијам, ама телефонот ми е стално на аларм и ме биду по 10-15 мин. Вака малку време изгледа, ама доволно ми е да се разбудам посвежа и со по голема концентрација. Башка го имам "преспано" материјалот, а така најубаво се памти :D
    Вака ми се покорисно изгубени тие 15 минути отколку 16пати што ќе ја прочитам истата реченица.

    Доволно е и на секој 15тина страни да дремнете 5-10 минути, многу поубаво ќе се осеќате одпосле отколку цела вечер будни и после не ми работи главата на испит ... епа не работи...
     
  9. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    Јас ако сум поспаа и очите ми се затвараат неможам да функционирам како што треба.
    Затоа најчесто кафе ме расонува. Но, да е јако!
    Или пак легнувам да поспијам барем 20тина минути и после сум како нова!
     
  10. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Ама баш никако ! кафе не пијам :$ и друга борба за опстанок немам...си дремам стоечки :lol:
     
  11. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225
    Зелен чај си пијам редовно навечер кога учам , и кога ќе почне да ми се губи концентрација. На кафево веќе станав имуна :)
    Исто и ред бул знам да си земам ако ептен сум кнап со учење ( ден пред испит ), а морам да останам со фул концентрација вечерта :)
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Мене единствено решение за справување со недостигот од сон ми е ... добар сон. :D
    Сериозно, многу ми е тешко да функционирам кога сум ненаспана, а мала дремка уште повеќе ми штети, ми треба квалитетен сон од минимум 8 саати за пак да се вратам во нормала.
    Сè останато ми е залудно - не ме спасува ниту кафе, иако често се залажувам со него. :tmi:
    Многу сум терсене, па затоа се трудам да имам отспиено барем 6-7 часови за да можам нормално да функционирам, а кога сум во тесно, е тогаш е ужасно. :worried:
    Со душа чекам да ми завршат обврските и да се приберам дома за да отспијам.
    Среќа моја што тоа поретко се случува, инаку навистина не знам како би издржала без добар сон.
     
  13. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.274
    Пол:
    Женски
    Mногу тешко се справувам,ако ми се спие цел ден ќе ми биде наопаку,ќе пијам кафе да ме расони а од него уште толку ми се приспива :D ,па единствен спас е да излезам малку на воздух,само тоа ми помага,и еден ред бул за освежување 8)
     
  14. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    никако. цел ден барам 5 минути да дремнам голема спанка сум ..
     
  15. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.981
    Допаѓања:
    166.568
    Пол:
    Женски
    Прво слободно време... и хибернирам :D
     
  16. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    3.887
    Пол:
    Женски
    Кафе, и вечерта порано легнување да се надокнади .
     
  17. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Во последно време никако.
    Хронично ненаспана сум и веќе ми е толку нормално што заборавам да си легнам да спијам :lol:
     
  18. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Само медитација помага.
     
  19. ana-girl

    ana-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    535
    Допаѓања:
    648
    Никако , ама затоа гледам навечер до 11 најкасно да спијам а ако толку не можам да истрпам легнувам попладне некој саат време.
     
  20. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Со кафенце или некој газиран пијалок,имам слушнато дека со газирани пијалоци се држите будни и кај мене тоа функционира добро. :)