1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со уморот?

Дискусија во 'Бебе' започната од M&M, 26 март 2016.

  1. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Се менуваат децата еве на една пријателка од како се роди до годината цела вечер и спиел потоа почнал да станува на вечер на 3часа и барал играње.:)
    да си го пофалам јас синко ме остави сношти цела вечер да си ги наполнам батериите:D :inlove:
     
    На M&M, Mi-Ma и kristina.k им се допаѓа ова.
  2. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Супер си се одморила. Ние од 1 до 4 часот се смеевме и си пеевме :)
     
    На Едно Чупе му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Тоа ни е рутина и нас ретки се вакви исклучоци :D
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    @M&M isto e i kaj nas sinkoe e 7m i navecer se budese ba 15min pa otkako go staviv na spalna do mene poubavo spie (se budi na dva saati za cicanje) ali vcera pa ni padna od spalna i sreka dobar e. A preku den spie na dva saati po pola saat. I preku den i navecer e isto se na dva saati cica i toa mnogu me premoruva. Isto se cuvstvuvam i jas nemam energija za nisto i nemam pomos pa se moram sama.
    Stanuvame vo 7/8 h i posle toa zaspiva vo 10h ali jas veke sum na noze da jadam, kafe, da raskrenam po doma pa dorucek da mu napravam ( sega veke so dva obroka)...Posle toa se saka vo race da e da go zanimavam i do sledno negovo zaspivanje ni do wc nemozam da otidam.Ali i zapcinja mu rastat ima veke 5, a eve i 6to dzirka :) A neznam koj spomna za ligavenje i zapcinja zatoa sto sinko se ligavi od 3ti mesec i kaslase i na 5m mu iskoci prvoto zapce :)
     
  5. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.464
    Пол:
    Женски
    Milo mi e sto e dobro po paganjeto neli ti pisav ne se sekiraj mnogu strasno izgleda ama nema da mu bide nisto.
    Moeco e isto 7m navecer apie vo krevetce se budi 2-3 pati za cicanje ama dobra e ne e strasno. Na spalna nemozam da ja stàam deka brat i spie so mene a ima 6god neznam koga ke go nateram da spie sam, pa mi e strav i nea da ja ostavam da ne ja udri nesakajki. Preku den apie koga kako, tamam edna nedela ke si fati red pa ke mi smeni. Ocna mnogu tesko so niskanje da.mi zaspiva ako ne se uspie na cicanje i toa mn9gu me zamoruva. Vcera na primer me pobudale so spienjeto ama eve ja denes 2 pati po saat i pol fati. Eve i jas si pospav sega malku pa zemav dusa deka i maz mi e doma pa kolku tolku polesno e ima gilemiot kojs da go zanimava. A zabcinja nema uste se ligavi stava sve vo ista, eve i nosot veke 10dena i tece a nisto ne i e. Sigurno ke vadi zab kaj i fa e pred 1 nedela i placese cela nok ama posle naredniot den se smiri
     
    На Mi-Ma му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Колку месеци сте,ние сме 5м од кога е редена не знам шо е тоа сон да зврзиш барем 2н преку ден спиење со нишање на релаксторот ако престанам да нишан одма се буди а навечер шо да ти кажувам во 18 19 заспива ретко покасно јас до 21 од двај издржувам спие 2н па се врти врти мора или да ја нишам или да јаде за да заспие пак а не цица се одмолзувам и се така кај 4 веќе ништо не помага толку немирно спие нишај пушти се врти мрда пак нишај и се така до 7 додека не си стане,незнам шо ќе биде кога ќе тргнам на работа
     
  7. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    3 месеци сме. Кога те читам како јас да се гледам. Нишкање креветче или колица цело време спие , престанувам да нишам бројам до 5 девојката е будна веќе спремна за игра :)
    А и ние накај 4,5 сабајле немирно спие зошто така баш тој период кај повеќе деца се случува?
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Врска немам ми се плаче да ти кажам и од што имам мака со заспивање дома не им давам да дишат шо се вика само да не се разбуди оти со мака ја заспивам :(
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.464
    Пол:
    Женски
    Site bebinja se rasonuvaat ili polesno apojat nakaj 5 sabajle. Neznam zosto mora da im e toa prirodno vreme za budenje ☺. E sega dali ke prezaspijat i kako e makata. Jas obicno ja prezaspivam so cicanje. Pocna malku i da go skoka toa okolu 5 ama pak si e ranobudec.
    Jas ja imav makata so mnogu loso spienje so prvoto dete. No stop se budese i denje i noke. Mnogu vreme mi ima pominato pa sum podzaboravila. Malava e pomirna posebno noke. Denje pocna dosta da gnjqvi i tesko da se uspiva. A umorov mi e mozda akumuliran uste od brat i. Grb race i noze ne me drzat mnogu toa mi e posledica od nego. Bukvalno vo race mi izrasna
     
  10. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Ако некој тропне и ја разбуди се од почеток со успивање. Веднаш тој што ја разбудил нека ја успива :)
    Пробај да ја успиеш со тивка музика така може нема да и пречи ако некој шушка
     
    На Nikita7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Имам среќа што првата ќерка ја родив пред 12 години па подзаборавив на уморот :D , оти она плачеше од 24 - 26 часа...абе нон стоп беше расквичено!
    Сма затоа навасаа годинките, болестите и многу ми е тешко сега иако оваа ќерка е многу помирна. Барем за сега, фала богу да не ја подречам ме остава да се наспијам - бањање во 21 ч. цица и заспива до 23 најкасно, во 3-4 се буди за цицање и продолжува до 7 пак цица и спие докај 10! А дење е друга приказна, цел ден мора да сум и до неа, презаспива неколку пати по 15-20 минути и цица на саат - два!
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  12. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.464
    Пол:
    Женски
    Ubava rqzlika si napravila moze golemata komotnk da ti pomaga.
    Jas nemozam da de iznacudam so vtorovo. Site vikaat kako ke go naucis taka. Znaci prvite nekolku meseci bajce. Voopsto ne placese znaese da senuspiva sama, se budese navecer nekolku pati za cicanje. Koga ke ja legnev noke ako se razbudese odma posle se uspivase sama so cucla. Isto nekogas i preku den. Kako mozese tolku da se smeni ne.ki e jasno. Aj preku den sto mnogu tesko zaspiva ama pocna i noke ako ne mi zaspie so cicanke pa se razigruva se rasonuva i na kraj ke pocne da kenka i moram vo race da ja zaspijam. Nema sansi veke sama da se uspie. Ispeva samp nel0gas vo sred nok ako ja nacekam odma stom se raskenka da i dadam cucla i da de smiri
     
  13. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Да, многу ми помага сега големата ќерка, се зафркаваме да се искупи што беше лошо бебе и душата ми ја вадеше!
    Еее, помирно ми е ова бебче, а пак сум преморена, папсана, душа немам. При пораѓајот ми се направи тромбофлебит и сега многу ме болат нозете, незнам дали од држањето на бебето по цела ноќ имам и болки во рацете. А плус тоа се расправам и со две автоимуни заболувања - лупус и хашимото! Ама толку го чекав, сега ќе соберам сили да го испилкам ова душиче!
    Убав ден!!!
     
    На *цветче*, M&M и only44you им се допаѓа ова.
  14. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Ништо, се жалам, се жалам а не ја давам да ми ја причуваат, си плачам и ја бацувам и викам дека ја сакам и дека за неа ништо не ми е тешко.
     
    На Вереничка и joy1 им се допаѓа ова.
  15. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Засега немам замор.
    Иако сум сама по цел ден со бебуш се справувам. Уште малку ќе прави 3 месеци мирно бебе ми е.
    Успевам да направам јадење, да зачистам. Насабајле поспиваме до кај 8-9 часот и ми е доволно.
    Ама до кога вака незнам.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Додека не почне да се превртува на стомак и да се врти пак само на грб. Ај тогаш малку на земја ќе го ставаш, ама кога ќе почне да лази и да се исправа е тогаш е...:x Ние сме во таа фаза, па навечер немам сила ни пиџами да облечам кога ќе ја легнам.
     
  17. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Знам дека уште малку и погледот нема да смеам да го тргнам од него, па кога ќе почнеме и со јадење, со заби, лазење, проодување...
    Барем сега е мирен и грчеви немаше па си спија цела ноќ, се буди 1-2 за јадење ама одма заспива.
    И среќа не сака многу во раце, штом го ставам В креветче си заспива не го нишкам.
     
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи дека ќе е така. Мојов по цел ден шета оди лази , го пратам со поглед да, но не да одам се зад него. Каде што имало остри ивици сум заштитила, каде имало можност да се сопне исто така ама нема зашто цело време да се трча по него. Ќе си шета ќе си гледаш и готово.
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  19. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Се надевам дека ќе е така и кај нас, со оглед на тоа што сега е мирно бебе.
    Сакам да си биде и мирно дете :) Ама ќе видиме, или ќе се жалам или ќе се фалам :lol:
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    дека одморена ќе си-не се надевај. пак ќе си посака раце, пак ќе си посака прошетка. ама јас, рака на срце, не гледам некоја огромна мака со детево, освен кога е болен па е лигле. стискам палци (fingers)
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.