1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се шминкате?

Дискусија во 'Лице' започната од swrcii, 18 јули 2013.

 1. swrcii

  swrcii Нов член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  270
  Епа вака не видов ваква тема ако има затвотете ја.
  *Овде ке ја опишуваме постапката на шминкање,кога ке застанете пред огледало што нанесувате, како нанесуваште,што пред,што потоа секако кога комплетно се шминкате.
  *Еве јас ке започнам: Прво ја собирам косата во реп, па се мијам лице само со вода.Потоа и ставам крема за лице(за замена за подлога) и чекам некое време да се впие. Потоа почнувам со нанесување течна пудра, ја нанесувам рамномерно (користам пудра за сува кожа а камена не користам бидеки ми е сува кожата) и оставам некое време да се впие и да се подсуши. Потоа земам моливче за очи и нанесувам на горниот капак тенка линија. Послем тоа ги средувам вегите со четче и моливче за веѓи. Потоа нанесувам маскара, па руменило само на јаболчниците. На крајот ставам молив за усни по краевите на устата и во внатрешноста кармин.
   
 2. LadyFlame

  LadyFlame Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  338
  Исто и јас косата ја тргам на страна да не ми оди во лицето како и шишките. Прво нанесувам крема за лице а потоа течна пудра низ целото лице како и на очните капаци. На очните капаци нанесувам прво кремаста или бела сенка потоа се шминкам во зависно од пригодата некогаш само туш, некогаш smokey eyes. Ставам руменило на образите и накрај кармин или сјај а некогаш и двете :)
   
 3. Barbie07

  Barbie07 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2013
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  590
  Пол:
  Женски
  Најпрво нанесувам подлога за шминка на лицето.Потоа ставам течна пудра,па коректор на местата каде што е потребно,и поминувам со камена пудра одозгоре.На очите нанесувам туш(најчесто гел туш)и потоа маскара..На устата нанесувам кармин или сјај,а понекогаш и двете во комбинација и завршувам со руменило..Ова ми е за секојдневно излегување.Понекогаш преферирам smokey eyes,а понекогаш знам да се нашминкам и понежно,односно со сенки во неутрални бои..Се тоа зависи од пригодата.Често знам да се нашминкам со црн туш во комбинација со црвен кармин,најчсто кога излегувам во дискотека,но најчесто се шминкакм како што опишав нешто погоре односно тоа го преферирам скоро секој ден,кога сум денски излезена безрзлика дали е тоа кафе,шопинг и слично... :)
   
 4. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.987
  Пол:
  Женски
  Подлога за шминка,течна пудра,коректор,камена пудра само по потреба(тоа е мнооогу реткоо).
  Маскара,сјајче или лабело,и тоа.
  Кога треба да се шминкам за посвечени пригоди,истата постапка со пудрата,линија туш или креон под очите и црвен/виолетов кармин,и обавезно малце руменило.
  Мноооогу ретко ми текнува да ставам нежна сенка и розево карминче. :rofl:
   
 5. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  6.617
  Пол:
  Женски
  И јас ја тргам косата на страна , ставам прво make up starter од nivea чекам минута две , па нанесувам течна пудра , порано користев и камена сега откако ја користам ревлон немам потреба за тоа , потоа ги затемнувам веѓите со сенка зошто поприродно изгледа отколку со моливче , потоа ставам некоја кремаста така понеутрална сенка на поголем дел од капакот , а на горниот дел ставам бела за да изгледа поголем визуелно , потоа ставам некоја сенка во боја , на крај финиширам со црна , сенчам со некоја потемна , маслинаста ,сива каква било за да не биде само строго црна и линија , потоа ставам туш па маскара , понекогаш врз црниот туш ставам и онаков со светки , после ставам и руменило и на крај нели кармин , во последно време ми се допаѓа омре на усните како изгледа па си практикувам и тоа , секако ако очите ми се посуптилно нашминкани , ако се појако некоја посветла нијанса понеутрална и така :D
   
 6. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.698
  Допаѓања:
  9.917
  Пол:
  Женски
  Крема за лице, римел, туш за очи и лабело. Ништо повеќе :)
   
 7. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.312
  Допаѓања:
  5.795
  ја собирам косата да не ми пречи..го мијам лицето,забите...нанесувам крем,потоа пудра,па руж....ставам сенка/туш,римела,креон....отцртувам усни,карамин,сјај и ја пуштам косата ;)
   
 8. EleonoraLovato

  EleonoraLovato Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2012
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  676
  ставан крема, па коректор на подочњаците, малку ги цртам веѓите, ставам туш, маскара и бронзер :)
   
 9. beliver

  beliver Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2012
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  59
  Пол:
  Женски
  најпрво ја собирам косата и го миам лицето и нанесувам хидратантна крема. потоа ставам пудра, потоа коректор на мозолињата, потоа со бел корекор го осветлувам делот под очите на врвот на носот до средина на челото и под устата. потоа со бронзер правам контури на лицето но не секогаш зависи од пригодата. после ова нанесувам камена пудра.. потоа ставам подлога за сенка за очи и ставам неутрална сенка. потоа ги средувам веѓите, ставам руменило и маскара, понекогш и сјајче и толку. за сео ова потребни ми се едно 10-15 минути!
   
 10. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.830
  Пол:
  Женски
  Почнувам со најсветла сенка за очи, потоа најтемна и средна нијанса. Смоуки ајс речиси секогаш. Размачкувам со четче, ставам креон и маскара. Потоа си ставам течна пудра, па камена пудра. Следно е руменило, бронзер не ставам зошто многу сум бела. Над руменилото хајлајтер. Си ја цртам устата, ставам кармин и тоа е тоа. :) Карминот ми е нежно розева боја. Ако ми се помалку истакнати очите си ставам црвен кармин. :D
   
 11. devojkaa86

  devojkaa86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  15
   
 12. devojkaa86

  devojkaa86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  15
  каков хајлајтер користиш?
   
 13. xoxolea

  xoxolea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  79
  Имам само 15 години,мислам дека сеуште ми е рано па искрено,избегнувам да се шминкам :)
  За излегување понекогаш може само моливче и сјај за усни. Пудра не користам затоа што имам чиста и нормална кожа и ретко ми се појавуваат мозолчиња или црнки.

  Но,за мојата полуматура сама се нашминкав,и мислам дека така ќе продолжам понатаму ...Имам дреч зелени очи,онака баш зелени,па затоа што на нив стои тиркизна и виолетова сенка,нанесов (измешав) светлосина и темнозелена мат сенка над капакот. Бидејќи имам темен тен избрав кармин со боја на праска,но не многу дречлив. За да ги истаснам очите,користев црно моливче и маскара за волумен.
   
 14. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.723
  Допаѓања:
  14.461
  Пол:
  Женски
  прво го мијам лицето, па ставам крема
  чекам малце да се впие па ставам коректор околу очите и на некои одредени места ако има потреба :) потоа ставам течна пудра ја нанесувам со четка бидејќи така ми е по уредно, ставам малце камена за секој случај да не се разлеам, понекогаш ставам туш но поретко, потоа маскара, руж, лабело и мноогу малце кармин за да не ми биде бледа устата :) знам дека е многу :worried:hock:
   
 15. hristijana-13

  hristijana-13 Активен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2013
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Прво си ставам крем, потоа коректор, маскара, светло розов кармин или скај и моливче ...За некаде посебно, обично си правам black smokey eyes
   
 16. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.170
  Никако!
  Се зафркавам.

  Мислам ставам крема, пудра, лабело, кармин и маскара.
  Пред некое време намерно си порачав сенки за очи од Амерка мислејќи дека кога ќе ми бидат дома ќе почнам да ги користам. Но ништо од тоа.
  Летен период си ставам само кармин и лабело.
  Кога одам на отмени вечери, свадби и така посвечени забави целосно им се предавам на рацете на сестра ми. Таа ме шминка.
   
 17. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.476
  Допаѓања:
  100.731
  Пол:
  Женски
  Прво нанесувам течна пудра , па сенка за очи (често не користам) па секогаш туш , маскара , па камена пудра , руменило и на крај карминче
   
 18. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  316
  Прво лицето го пијам со сапун за лице, ставам крема за лице, ставам коректор за околу очи, па ставам тенка црта креон на очните капаци, ставам пудра, ставам маскара и на крај ставам моливче за усни, не ми е нагласено само малку боја да им даде на усните и одозгора безбоен сјај за усни. :) :*
   
 19. Dimkovska123

  Dimkovska123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  пудра, креон и римелче :)
   
 20. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  Зависи и од пригодата, не е исто нормално дневна, лесна шминка и вечерна шминка. За мене шминкањето е уметност и уживам во тоа, постојано гледам клипови да усовршам некоја нова техника и научам по некој нов клип.
  За вечерна шминка особено ми е мерак да се шминкам, не брзам воопшто, додека пак за дневни варијанти најчесто користам многу малку шминка и кога сум во брзање знам и за 5мин да се средам.

  За навечер најпрво го чистам лицето со освежителен тоник, после минута-две ставам мејкап прајмер. Следува течна пудра, коректор, па пудра во прав. Потоа на ред се очите, најчесто прво ставам сенка во кожа боја на цел капак, што ми е како основа за шминката. Ги средувам веѓите, зашто сакам да изгледаат подебели и со убаво заоблени агли (но сепак да си е природно, не да се исцртани како кловн), па најчесто тоа го правам со кафеава сенка, ретко и моливче. Ставам под веѓите многу малку бела сенка. Потоа почнувам со шминка на капаците, зависи и од тоа што планирам да постигнам. На т.н. waterline на окото, односно внатрешната линија ставам бело моливче бидејќи ги прави покрупни очите. Ако ставам црно под окото, тоа го правам под линијата.. никако внатре. За сенки најчесто користам сива, лила, бакар боја, на капаците сенчам црно во аголот на окото, а на почетокот посветла боја, често бела. Ставам прецизна линија туш, ги виткам трепките и ставам повеќекратно маскара.
  По очите го контурирам лицето, носот го правам визуелно поправилен со кафеава сенка (тоа од туторијали на нет сум го видела), на образите бронзер или руменило.
  Устата во последно време ја правам омбре, на краевите ја исцртувам со црн креон а во средина не, потоа го бришам креонот да остане само малку сенка од бојата и ставам кармин па изгледа како омбре, и тоа го видов исто од youtube.
  вака некако излегува [​IMG]
  Ако ми се многу нагласени очите, знам да ставам само некој неутрален кармин, иако сакам впечатливи кармини.

  За дневни варијанти, малку течна пудра, маскара, туш, руменило и нежно карминче. Толку.

  Не сакам сјаеви за усни што светат и лепат, повеќе сум за мат кармини. Исто не обожавам светкави сенки, преферирам исто мат.