1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се шминкате?

Дискусија во 'Лице' започната од swrcii, 18 јули 2013.

  1. hellowooorld

    hellowooorld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    107
    За преку ден користам туш, тенка линија ставам за да изгледа природно. Користам маскара и сјајче некое.
    За навечер, понекогаш, го практикувам истово шминкање како и преку ден.
    Исто така навечер, користам минерална пудра во прав, па потоа нанесувам кафена потемна сенка со кафена посветла сенка, и под веѓите ставам бела сенка, за да изгледаат поистакнати очите.
    Потоа нанесувам маскара и туш.
    На устата си ставам некое сјајче и спремна сум за излегување. :$
     
  2. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Леттно време не користам пудра,освен кога е пролет,есен и зима
    Летно време користам крема од краставица,потоа ставам кафен креон,над него црн креон,за на крај само коса црта од шминка.
    Креон за усни и кармин долго време користев 111од голден рос,потоа преминав на авон темно кафен,па потоа користев 71 од голден рос,но сега неможам никако да го најда карминов а преубава тон на кафена боја...и сега користам еден кафен не е лош ама не е тоа тоа
     
  3. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    -крема за лице,течна пудра(некогаш и камена),маскара,лабело и кармин(вообичаено розов светла нека нијанса,не мн нападен) и секако руменило.
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Течна пудра во лето не не не никако.

    Крема за лице Nivea, па коректор и камена пудра, потоа моливче за очи, туш и карминче. Но зависи за појјаки прилики на пример за излез во клуб ставам и сенка.
     
  5. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Крема за лице, коректор само на подочниците и евентуално ако сум пред добивање па имам некоја бубуличка у успону :D , потоа туш тенка линија, римел (повеќекратно нанесувам зошто сум обожавател на убави големи трепки) и на крај руж (некоја потемна нијанса под јаболкниците, посветла над, за да се даде визуелно истакнување на јаболкниците).
    Пудра се имам изјаснето и претходно дека стварно немам потреба да користам.

    Кога се работи за излегување во дискотеки пак, истово ова само малку повпечатливо, плус малку сенка (имам зелени очи па некако најмногу сум приметила дека ми одговараат сини нијанси, лила и црно) и кармин (претежно посветли нијанси, потемни не ми стојат).

    И то.
     
  6. funsunn

    funsunn Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2013
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    7
    Јас секогаш ставам маскара пудра и креон понекогаш и многу ретко сјај бидејки кога е лето ке ми се растече по устата :lol: и ке се умачкам цела :) :)
     
  7. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Не се шминкам. :)
     
  8. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Јас скоро секогаш со пудра, туш, маскара и бронзер сум нашминкана, ретко кога додавам сенка-ете за свечени прилики. Не дека несакам ама незнам убаво да ги ставам :$
     
  9. ohana

    ohana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2013
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    268
    За преку ден најпрво ставам крема за лице, потоа коректор за подочњаци и ако имам некоја бубулица, после коректорот, ставам камена пудра и на крај маскара. Навечер ставам камена пудра, потоа маскара и туш. Не ставам кармин, ни сјај, бидејќи имам убави природни усни. :lol:
     
  10. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    626
    Допаѓања:
    598
    За преку ден пудра и лабело во боја,за навечер и некоја посебна пригода пудра,моливче,кармин и римел! Минимално секогаш,преферирам природен изглед! :)
     
  11. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.037
    Пол:
    Женски
    Ставам маскара,туш,па бело моливче,малку лабело, откога ќе се впие ставам сјај за усни и готова сум. :)
     
  12. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Во последно време, прво прајмер, па зелен коректор на акните, течна пудра, контур и хајлајт со бронзер и коректор, а потоа малку камена пусра на местата кои ги имам осветлено и бронзер на образите, туш и маскара и гел на веѓи зошто ми се бушави и кармин
     
  13. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.587
    Пол:
    Женски
    Наједноставно, прво ставам пудра, после на капаците од очите ставам црн креон или црна сенка ( не експериментирам со шминки, секогаш така се шминкам :D ), после тоа ставам маскара и кармин или лабело. И толку! аха :rofl:
     
  14. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Прво ставам туш, па маскрара, па креон, сенка малце, пудра и кармин или сјај :)
     
  15. StylishGirl135

    StylishGirl135 Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    16
    Малку пудра, маскара, сијај за усни и бела нежна сенка :D ^_^
     
  16. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    За дневна шминка крем подлога,па зелен коректор за црвенила,жолт за подочници,па течна пудра,камена пудра,малце руменило и бронзер , малку моливче за веѓи,евентуално некое неутрално,нежно моливче за очи ставам. Ги виткам трепките и им ставам маскара. На усните нежен кармин/поретко сјај/обоено лабело.

    За вечерна шминка ставам подлога за сенка и експериментирам со сенки и туш. Или ако очите ми се неутрални тогаш некој повпечатлив кармин носам.
     
  17. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    За обичен ден:

    - Започнувам со нанесување на камена пудра, нежно, низ целото лице. Доколку не ставам камена пудра, ставам течна подлога за пудро на Very Me. Потоа ставам пудро, го разнесувам низ целото лице, внимателно да немам грутки никаде.
    - Подоцна ставам коректор за да ми ги прикрие црвениците на лицето, па да ми ги подскрие подочниците. Имам длабоки и изразени подочници, кои не се кријат така лесно.
    - Продолжувам со нанесување сенка за очи, умерено. Најчесто ставам кремова, бела, светло сива, светло розе и такви бели нијанси.
    - Маскарата следи по сенката. Би ставила туш, но се немам убаво усовршено. Благо речено, незнам да ставам туш. Се шлакам целата.
    - Крајно, ставам перли малку. Некако ми прават некој убав ефект. Ако не перли, малку руменило.
    - Скроз крај, лабелоо малку или светло карминче.
     
  18. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Бекутанче крема, течна пудра (било каква бидејќи имам чисто лице, барем тоа фала богу :lol: ), бронзер, маскара и виткање на трепките, молив за очи (црн и бел), некогаш кога имам повеќе време ставам и туш, кармин нежен и молив за усни. Така и за вечер и за преку ден :)
     
  19. Gremleenka

    Gremleenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    19
    Дали сум единствената шо не се шминка за по дома? :$ :lol:

    Инаку кога имам потреба да излезам од дома или за на факултет ова е мојата рутина за шминкање. Ставам само течна пудра бидејќи имам прилично чисто лице, некогаш ставам моливче за очи некогаш го изоставам, туш, маскара, малце руж, и на крај лабело или карминче во некоја неутрална боја.
     
  20. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    За секоја пригода различно.
    За на факултет или за дневно излегување нанесувам ББ Крема, малку маскара и сјајче/карминче во неутрална боја или само крем за усни.
    За на работа се шминкам повеќе но сепак да е природно и не нападно. Нанесувам течна пудра, потоа коректор под очите и на местата каде што е потребно, потоа нанесувам пудра во прав на Т зоната. Сенка со боја на кожа или нијанса две потемна нанесувам на целиот капак на окото, а потоа туш или моливче во следниве бои: црно, кафеаво, сиво или маслинесто зависи од расположение. Нанесувам маскара и руменило во нежна бронзена боја или пак нежна праска исто така зависи од претходната шминка. На усните ставам кармин или сјај во нежна розева или црвена боја.
    За вечерни излегувања сакам да експериментирам повеќе. Комбинирам сенки, очите ги шминкам во смоуки стил, го контурирам лицето, повеќе ги нагласувам очите со по темни бои или пак ставам јако црвен кармин, бордо, темно виолетов, а ги сакам и јаките корални бои на кармини за уста во лето.