1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се шминкате?

Дискусија во 'Лице' започната од swrcii, 18 јули 2013.

  1. oraiaeleni

    oraiaeleni Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    107
    Селебрити стил.
     
  2. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.710
    Пол:
    Женски
    Една работа за ова шминкањево...кога ќе ставам од тоа ајлајнеро едното око таман,а во другото сум ко панда(дупло подебело).Е сега нервите ќе ме фатат и ќе земам еден ден на двете очи црнила.Ј*беш ово бит чу панда! 8)
     
  3. gggiiirrrlll99

    gggiiirrrlll99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    4
    Jaс скоро секогаш се шминкам со бело моливче и светол хајлајтер на очите а на лицето ставам пудра и бронзер
     
  4. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    Alexa Chung - колку е прекрасна, а колку е едноставна и суптилна шминката... :inlove: ова ми стана рутина кога се шминкам во последно време и ептен е природно и женствено.
     

    Прикачени фајлови:

    На skrsenotosrce, mirandaa и kjukli им се допаѓа ова.
  5. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Јас ретко се шминкам, ама кога се шминкам скоро секој пат е различно, затоа што сакам да експрериментирам за да видам каков тип на шминкање највеќе ми одговара.
    * Ставам ББ крема (некогаш (ретко) и пудра). Особено внимавам да ги покријам подочњаците. Некогаш (ретко) одлучам да ставам и сенка, ама не е ништо нападно, туку некој кафеаво-бронзени нијанси, или нешто како smokey eyes со бело-сиво на кафеава подлога. На горниот капак со туш цртам линија, која што на почетокот е потенка, а на крајот се здебелува. Со моливче под окото, само на крајот цртам мала и кратка линија со црно моливче. И ставам многу маскара бидејќи сакам големи трепки :D За крај ставам сјај за уста или карминче.
    * Најчесто ставам само ББ крема, па маскара и цртам мала линија со црно моливче под окото само на крајот и сјај за уста
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    па ставам маскара ги чешлам веѓите кармин вино боја или циклама (зошто само такви кармини ми стојата)ама карминов не како за на вечер туку онака бледо како сјајче пудра неставам никогаш и тоа е тоа готова сум со шминката за 3 минути :lol: :lol: :lol:
     
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Јa тргaм кoсaтa дa не ми се извaлкa. Стaвaм крем,пудрo. пoтoa стaвaм туш нa oчите пa пoтoa сенкa,римелa. Руж, oтцртувaч зa усни кaрaмин,сјaј.
     
  8. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    За дневна шминка почнувам со крем обавезно, па нанесувам или прајмер или директно пудра и обавезно пудра во прав. После тоа контуририрам ако имам време со бронзер, ставам руменило и си ги пополнувам веѓите со сенка. Преку ден ретко ставам ајлајнер, обично само еден слој маскара, а на устата ставам моливче место кармин во темна боја :D
     
  9. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Ја врзувам косата, мијам раце и лице, го бришам. Најпрво ставам крема со заштитен фактор, малку бадемово масло на усните и чекам некоја минута да ми се упие кремата. Потоа ставам коректор, па течна пудра еден слој и база за сенка на поклопците на очите. Најчесто дневно ставам малку бледо кремава или розева сенка и црн туш. Ставам еден слој на маскара и моливче за усни.
     
  10. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    За секој ден преферирам што понежно, односно ставам само маскара, малку руменило и некој кармин.Понекогаш потемен, а некогаш во некоја понежна варијанта.Тоа за летниов период, а во есен/зимо знам за секој ден да ставам и туш помалце, но не секогаш. Пудра не ставам за секој ден, само за навечер, но често ни тогаш не ставам.
    За некои пригоди сакам да ставам понекоја сенка, обично во некоја кафеава/крем нијанса и туш, во комбинација со темно виолетов кармин или бордо.

    Во глобала повеќе преферирам и сакам што поприроден изглед, а не секој ден со кило шминка на мене. И не ги сваќам оние што се секој ден така со толкав оклоп на лице и за преку ден дури. Толку е вештачки тоа, но сепак секој како си сака и како се чувствува поубаво. :)
     
    На Lady Phoenix и koritsaki им се допаѓа ова.
  11. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Летово само ББ крема ставам и шибам. Немам нерви да се растекувам по топлово, ни маскара не ставам ни ништо.
    Тоа за преку ден, а за навечер... да не почнувам :P.
    Ставам подлога, потоа намесувам течна пудра, коректор за подчњаци па финиширам со пудра во прав. На очите сенка мат во боја на кожата, потоа нанесувам некоја кафена/крем мат сенка, на крај туш црн или пак кафено моливче. На јаболчниците нанесувам бронзер, а на усните некој блескав сјај или кармин во корална боја.
     
  12. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Obozavam da se sminkam.:inlove:
    Pudra zavisi kako koga, bidejki imam cisto lice pa ne ni stavam, mnogu malku za vecerni ili posebni prigodi. Ona sto sekogas imam na sebe e maskara. Obozavam da si gi potenciram trepkite. Tus isto taka recisi sekogas imam. Senki koristam, prvo preku celiot kapak stavam krem senka a potoa na sredinata od kapakot senka vo druga boja, najcesto boja na sliva, kafena i temno sina. Rumenilo pomalku vo boja na praska.
    Bidejki gi potenciram ocite poveke, stavam malku karmin i vo posvetla nijansa.I toa e toa.:)
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  13. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Најчесто никако, ко што може да се види и на блогот :D

    Ако решам да се нашминкам, ставам коректор и камена пура зашто имам мрсно лице, маскара, руменило и кармин. Обично носам потемни кармини. Понекогаш ставам и туш.
     
  14. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Не сум многу вешта во шминкањето. За преку ден, ако излегувам некаде на прошетка (паркови, маркети и слично), ставам само коректор на критичните места (под услов лицето да ми е во „добрите“) и лабело. Ако не е, тогаш ставам и пудра + руменило, за да делувам посвежо.
    Кога излегувам на кафе навечер, ако е лежерно, без големи гужви, ставам пудра (коректор), руменило, лабело + нежен кармин.
    Кога излегувам на кафе, а има и повеќе луѓе/местото е пофенси, додавам и маскара. А ако е некој настан (роденден, дипломска/магистерска и слично), додавам и моливче (не користам туш).

    Најчесто ги применувам првите два начини, а пред шминкање задолжително мијам лице со сапун. Ако е есен/зима, ставам и крем, а кога е потопло или лето, не користам, зашто имам мрсна Т-зона, пудрата ми е доволна. Темни кармини и пребледи не носам, не ми стојат.
     
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Го мијам лицето со крема за миење (balea waschcreme), потоа нанесувам лесна крема за лице и течна пудра и коректор на потребните места. Ставам светло розева/крем сенка на очниот капак и посветла на внатрешниот агол. Повлекувам тенка линија со црно моливче на горниот капак и го размачкувам со тенка аглеста четка или ставам туш, а на внатршниот дел доле крем моливче. Ги виткам трепките и нанесувам маскара. Потоа малце бронзер и руж, и камена пудра на т-зоната. И за крај кармин во нуд нијанса.
    Скоро исто како видеово. Ова го практикувам толку долго, што рутинава од половина час што ми одзеде првиот пат, сега ја правам за 15тина-20 мин. :)
     
    На rainbowec, kjukli и Mishela им се допаѓа ова.
  16. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Последните неколку месеци многу повеќе обрнувам внимание на препаративната козметика отколку на декоративната, повеќе се грижам за кожата и не ја трупам со шминка освен за посебни пригоди.
    Си го чистам и негувам лицето, и за преку ден минам само со коректор под очи и бб Каротен крема на цело лице и моливче за усни и кармин врз него. Ништо повеќе.
    Навечер кога не излегувам од дома се мијам и сум со чисто и свежо лице, а ако излегувам што е многу ретко се шминкам како што најмногу сакам, коректор, течна пудра, хајлајт контур со коректори, па камена пудра, сенки на очите (зависи од облката, или смоки, потемни бои или земјени тонови, крем, кафено, и во последно време многу користам мрсни сенки, го сакам тој glowy look) па маскара, туш, моливче за очи, веѓите ги пополнувам, бронзер, руменило, хајлајт. :makeup:
     
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Прво крема за лице, ( доколку сакам повеќе да покривам користам естее пудра како коректор на места кои сакам да ги прикријам како акни и црвенило), течна пудра, (понекогаш после пудрата коректор за хајлајт), камена пудра, туш, бронзер, малку моливче за веѓи заради тоа што обавезно ги замачкувам со пудра :doh:, маскара, моливче месо боја и ист таков кармин (и некогаш и руж вино боја)
     
  18. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    На чисто лице, летно време ставам коректор околу очите и го размачкувам. После ставам туш на капаците и маскара. Потоа ставам камена пудра и на крај ептен малце розевникаво руменуло во линија колку да даде свежина. На уста лабело.

    Зимно време, истото само одоздола течна пудра,а руменило ретко ако имам време ставам додуша.

    За вечерно искачање, повторно е истото единствено ставам светло розевникава непримента сенка со нежно бело на внатрешниот агол исенчана.И некое карминче/сјајче.
     
  19. P.SIloveyou

    P.SIloveyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што имам 14 години не се толку многу шминкам како тетка.Понекогаш си ставам пудра.А најчесто моличе на очите(како туш но јас повеќе моличе ставам одозгора на капаците) и под очиете моливче ама само на краевите и римел често ставам а на устата кармин розов (ретко црвен затоа што не ми стои) или пак розово сјајче.Понекогаш малку кармин и одозгора сјај.Веѓите ѓи само чупам не ги допирам ни со моливче ни со ништо затоа што ми се доста густички.Тоа е моето шминкање и мене ми се допаѓа како изггледа само планирам во скоро време да си додадам уште нешто но засега е тоа :):)
     
  20. brokenangel7

    brokenangel7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Прво го мијам лицето, потоа ставам крема чекам 10тина минути да се исуши, потоа почнувам со нанесување на туш или сенка (зависи од пригодата), потоа нанесувам моливче (најчесто црно) на внатрешната линија на окото, потоа ставам римел, но со различни четки, па почнувам со contouring со пудра посветла од мојот тен и потемна, размачкувам, па потоа нанесувам бронзер, и за крај прво со моливче ги отцртувам усните, а потоа ставам кармин кој ми одговара на облеката/пригодата