Како со маж во знак Шкорпија?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од vodnicka1, 1 март 2010.

 1. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.234
  Допаѓања:
  12.880
  Пол:
  Женски
  @Kimberly11 рибата те направила добар човек , биди среќна што немаш ништо со шкорпија
   
  На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Veta

  Veta Активен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2020
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  403
  Пол:
  Женски
  Никако. По терсене знак од шкорпијата нема. Љубоморни,инаетливи,себични.....шармот и сексипилот ги вади,а иначе доста лош знак.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ParadisePink

  ParadisePink Активен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2020
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Ние сме комбинација јарец-шкорпија. Знам... Комбинација снова :wasntme: Ама еве веќе 2 и пол години сме во стабилна и сериозна врска.

  Од моето искуство, а сум била во 3 врски со мажи шкорпии, можам да кажам дека сакаат да имаат контрола, посесивни се и љубоморни, бараат лојалност, ама малку потешко веруваат дека некој им е лојален, па често имаат сомнежи и бараат да им се докажете. Добрата страна на мажите шкорпии е тоа што кога ќе се осигураат дека сте лојални, тие имаат огромна почит кон вас (но, секогаш ќе имаат трошка сомнеж). Исто така знаат да имаат токсично его до плафон и себичност.

  За како да се справите со маж шкорпија можам да напишам цела книга:wasntme:

  Прво нешто штп би препорачала за жена во врска со маж со горенаведените карактеристики, е да биде одлучна, цврста на своите одлуки и да не паѓа под туѓи влијанија лесно.

  Да им дава (привидно) чувство на контрола, ама последниот збор да е секогаш нејзин (посебно за одлуки кои влијаат на неа) . И тоа да му го даде до знаење. Малку ќе го изнервира тоа можеби, ама и ќе му претставува предизвик, а веќе знаеме колку шкорпиите сакаат предизвици :angel:

  Не паѓајте на нивните финти и тестирања и дајте му до знаење дека сте со него зошто така сакате и нема што да му се докажувате. Ако не сакате да сте со него или сакате да сте сп друг ќе се разделите и готово. И стоите на вашите ставови.

  Јас како јарец сум многу самостојна и премногу ми смета посесивноста и љубомората. Можев до некој степен да трпам, но моментот кога почувствував гушење (иако не љубомореше премногу), едноставно му реков или контролирај се или чао. Не трпам никој што ме третира како криминалец. Тоа беше на почетокот на врската првите 5-6 месеци.

  Еве го сега е бубаче. Да, љубомори понекогаш (ама мнооогу ретко) ама кога ќе се почувствува така ми кажува и разговараме отворено зошто така се осеќа.

  Така да, има начини да скротиш шкорпија, само бараат мнооогу трпение и двете страни да вложат труд:wasntme:
   
  На Veta и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 4. Veta

  Veta Активен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2020
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  403
  Пол:
  Женски
  Се што напиша ти е на место, ама не знам дали толку можам да истерам со љубомората,тешки се многу бе...
  Каде вака,зошто со него...кој е тој / таа...
  Има верба не дека не,ама си знае и да си се понаша како ти што наведе баш...
   
 5. ParadisePink

  ParadisePink Активен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2020
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Ист ваков беше. Ама за се имав одговор. Зошто со него/неа? - Зошто така сакам. Ќе ми забраниш?

  И тука се сецкаше пошто знае дека ако само помисли да ми каже дека нешто ќе ми забрани, или дека нешто не смеам да направам, никад нема да ме види веќе.

  Ќе се налутеше демек, мада мислам дека повеќе за внимание така правеше. Ама јас само ќе го потсетев дека со него сум од што сакам и од своја добра волја го трпам, ама од него зависи временски колку ќе истрпам пред да е касно.

  Мора остро со нив, само така ќе им се спушти егото доволно за да функционирате.
   
  На Veta му/ѝ се допаѓа ова.