1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како сте го добиле вашето име?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од prettygirl, 27 ноември 2009.

  1. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Мајка ми уште кога дознала дека ќе има ќерка, знаела како да ме крсти кога ќе се родам. Малку негодувале со татко ми кој имал желба за друго име, ама мило ми е што ме крстиле по желба на мама :sun:
     
  2. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    За мене кумот дал листа од неколку имиња и го одбрале моето име, а иначе многу си го сакам. Деминутив од Марија, мајка Богородица :inlove:
     
  3. M.Cobe

    M.Cobe Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Na majka mi omileno i bilo Marija uste od koga bila dete, isto i na kumovite, baba mi se vikala Marija i rodena sum eden den pred mala Bogorodica :)
     
  4. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    епа моите се испокарале како ќе се викам сите сакале различно и на крај ме крстиле како некоја моја братучетка бајаги постара од мене и се јас и она имаме исто име и презиме лол :D
     
  5. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Баш ќе ја прашам мајка ми утре од каде им дошло на памет тоа име :D Ептен е ретко и не си го сакам многу :) А да сум била машко ќе ме крстеле Милко :lol: па баш ми е драго што не сум :D
     
  6. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    ова ми се допадна! Фросина беше првиот филм и мн ми се допаѓа што го носиш тоа име. Јас мн го ценам културното богатство на Македонија па и на секоја др земја(освен една се разбира,можеби знаете која е) и кога се има таква прилика зошто да не се испочитува! Моето име ми го дала кумата,зашто за брат ми мајка ми си сакала име па за мене оставиле на кумовите да не ги навредат нели, па кумата го дала името што татко ми потајно си го сакал за мене! Али кога сум се родила роднините ме викале со имиња што тие си ги сакале :lol: :rofl: :rofl: смешки било!
     
    На hrcace му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Filipina

    Filipina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Јас требало да сум машко и требало Филип да се викам, арно ама сум се родила женско :D и мама сакала Марија по мајка и, а тото сакал Лефтерија по баба му, ама да не се караат оти сум родена на празник и ја носам првата буква од празникот, оти нема зенска верзија :) , па име да е какво такво секое си има своја убавина
     
  8. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Мајка ми била 6 месец во бременоста кога имале свадба. 8)
    Играле оро, се свирела „Елено, ќерко Елено“ и овој кумот ко краен мајмун, дрво пијан, паднал на сред оро и рекол:
    -Детето ќе се вика Елена или јас не сум кум! :D

    И така. :)
     
    На TammyDeyn и missperfect им се допаѓа ова.
  9. l-a

    l-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Јас кога сум се родила,баба ми луда жена запнала да се викам ко нејзе...Она Цвета,јас сум требала да се викам Цветанка.Е среќа мајка ми направила бунт дома (во спротивно ке требаше или да го мењам името или да се замоубијам :D ) и кумата одлучила да се викам ко нејзината сестра Лидија.Ако знаат често да ме реметат Ја знаеш Лидија? Качи се на тиииттт па види ја :rofl: Името си го обожавам.
     
  10. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Интересна случка :lol: :lol:

    Јас сум родена на Божиќ. Моите не сакале да се викам Божана, ниту Христина, па одлучиле да го носам името на Богородица. А и го има насекаде по светот. Светско име :D :D
     
  11. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    По дедо ми од на мајка ми страна :) А сум требала Ратка по баба ми од на татко ми страна :D :D Сама ќе се прекрстев ако се викам Ратка :D
     
  12. EllShy

    EllShy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    pa..vaka imeto sum go dobila po starata makednoska pesna "Eleno kjerko Eleno" :) Koa sum se rodila...vecerta tatko mi celo vreme ja peel pesnata i taka odlucilce za imeto ELENA :D :D :D :D
     
  13. ana05

    ana05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    34
    По некоја пејачка,незнам која.
     
  14. 5168Cherry

    5168Cherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    po prababa mi
     
  15. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Hahaha me iznasmea :)
    Jas trebalo da se vikam Ana Marija zosto sum rodena den posle praznikot Sv. Marija mislam. Mi se sviga mene imevo ne e loso. Arno ama moive koj gi znae sto im bilo me krstile Angela. Ne deka se zalam ubavo mi e imeto haha ali nekoi mnogu arogantno go izgovaraat taka sto ima momenti zaradi toa da posakam da ne sum se rodila haha :$
     
  16. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Od bracedot :rofl: ! A sakale da me krstat Blagovesna............... :tmi: :tmi: :tmi: :tmi: :tmi:
    UF, sreka mama moderna zena e ......inace ke si ja nosev Balgovesna......do kraja zivota..... :swear: :x
     
  17. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    Девојко ми застана здивот кога го прочитав ова :o лелееее уште треперам и неможам да се соземам. И на мајками на сон и се појавил свети Димитар пред да се роди брат ми и мајками многу време неможела да има деца и брат ми се вика Димитар затоа што свети Димитар кажал така.
    Мене кумата ме крстила Росана по тогаш популарната пеачка Росана
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Eli-sweety

    Eli-sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    15
    Аааа моето име има си сторија и мило ми е што има ваква тема...
    Кога сум се родила кумовите сакале да ме крстат Фросина, и јас сум била Фросина но кога се собрале тато и другарите и се начукале :D и почнале да му викат на тато абре како ке ја крстеш Фросина, сите ке ја викат Фроса - како таа некоја многу била улава во нивно маало :D хаха И го предомислиле и сакал да ме крсти Марија, по баба ама срека што и мама има слично име па ништо не излегло. Мама сакала Рената, по првата буква на баба :D тета сакала по празникот замислите Димитрина :o еден братучед сакал Ана и на крај тато рекол да не се лутат кумовите да ја крстеме по малата кума Елисавета, и мама му рекла не Елисавета нека биде Ели за да биде кратко и да не и го кратат :D ееее цела приказна :lol: :rofl: за едно толку мало именце.... Си го сакам :inlove:
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    По мојата баба Ивана...која беше многу мудра и прекрасна жена.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  20. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.216
    Пол:
    Женски
    по бабами..ама малце понагалено..ама можеле и поубаво име да ми дадат