1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како сте го добиле вашето име?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од prettygirl, 27 ноември 2009.

  1. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    мајками и кумот влечеле иминја од еден сад кумот извлекол едно име и мајками друго име и така сеа јас имам две иминја :rofl: :rofl: :rofl: и премногу си го сакам зашо у цела македонија само јас имам такво име :rofl: :rofl: :rofl:
     
  2. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    моето име сум го добила по мајката на мојот дедо :rofl: кратко и јасно ми е и си го сакам :inlove:
     
    На hrcace му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Echo

    Echo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Кумот предлагал некои глупи имиња, а мајка ми тие што ги сакала биле баш убави. Особено едно од нив, ах колку би сакала да се викав така. Ама татко ми отишол и ме пријавил под името што тој највеќе си го сакал и ете-денес имам име кое тогаш било во мода, ама мене не ме импресионира многу. Онака, просечно е, а не е македонско, од оние изворните.
     
  4. AnneTheStrange

    AnneTheStrange Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    1
    Епа вака: името сум го добила поради желбата на моите родители и на мојот кум.Мајка ми сакала кратко име па затоа кратко и јасно : Ане , а кумот имал желба да биде Ане, а не Ана :)
    Иначе моето име значи некој што се моли ( prayer ) .
     
  5. womaninwhite

    womaninwhite Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    13
    Името ми е некоја помодерна верзија од името на баба ми. Инаку, кумовите немале баш некоја улога, мајка ми одлучила. :)
     
  6. Ragazzina

    Ragazzina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    56
    Кога сум се родила мајка ми сакала да имам некое кратко име за да не се крати. Ама и кумот имал некои предлози: Ема, Дејана, Роберта, Ана, Ангела, Драгана и уште неколку, не се сеќавам кои беа..
    Мајка ми и татко ми се мислеле кое меѓу Ангела и Дејана, зошто тоа на татко ми многу му се свиѓало зашто чичко ми се викал Дејан, и одлучиле Ангела и па некако нагалено ме викаат :|
    Си го сакам името, ама многу повеќе ми се допаѓа Ема отколку моето, ама тоа е.. :)

    А како малечка ич не си го сакав името и сакав да се викам Драгана :fubar:
     
  7. AngelGirl

    AngelGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    78
    Па кога сум се родила кумо оставил на мојте да одлучат како ке се викам , оти они највеке ке викале по мене .....ама арно имало еден голем спор, бабами запнала да се викам по неа, Лепа :lol: да се подновило нејзиното име ама секако тоа е не било во никој случај прифатливо ... јасно е нели :lol: ..... Па таткоми сакал да ме крстат по некоја негова некогашна љубовница оти мн се грижила за него , ногу била убава и паметна инаку србинка мислам и така со дозвола на мајками секако ме крстиле такако како што се викам :D ...... А бабами некела ни да ме виде одкако не ме крстиле по нејзино , дома војни е имало не е зборила со мојте 3месеци. :D ........ И така инаку сега многу си го сакам мојто име (српско е мислам ) и сум многу срекна што не ме крстиле по бабами оти сега би се прекрстила :lol:
     
  8. badgirl12

    badgirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    15
    Јас името сум го добила името според баба ми која починала кога мајка ми имала 16 години :( ... Се викала Лена а според тоа мене ме крстиле Елена :)
     
    На hrcace му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Zaspana

    Zaspana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    13
    Јас го добив моето име по светец..се родив ден пред празник и ете ти Ангела (Архангел Михаил ) :)
     
  10. Zaspana

    Zaspana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    13
    Како се викаш??Може да ни кажеш??Мн сум љубопитна бидејќи велиш дека само ти имаш такво име во Македонија.. :)
     
  11. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Јас пола од татко ми МАРјан и пола од мајка ми валенТИНА. МАРТИНА :D . и тоа го забележале дури откако ме крстиле мартина
     
    На hrcace и April87 им се допаѓа ова.
  12. Aries90

    Aries90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Влечеле ждрепка! Мајка ми била заљубена во едно име, татко ми во друго, сосем неповрзани со баби, чисти идеи на кумот :) Испаднала желбата на мајка ми, па татко ми од лутина следните три месеци ме викал само БЕБЕ :D :D :D Додуше и ден денес не ме вика по има :D :D :D само се разбира не ме вика “бебе“ :D
     
  13. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747

    Мене татко ми уште некад ме вика бебе или бебушот и интересно ми е порано се нервирав ама сега ми е ок. :D
     
  14. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Моето име мајка ми го одбрала. Татко ми не знаел некои посебни женски имиња а му се допаѓало Наталија. И се мислеле меѓу Наталија, Магдалена и моето име, и сепак моето го избрале. Не си го сакам претерано многу, затоа што е премногу долго, и секогаш ми го кратат и прават разни варијанти од него |( и додека да го напишам со се име и презиме, три дена ми треба, и демек не било многу често ова име, ама во генерација во основно имав уште две девојчиња со исто име. А на мајка ми еден ден пред да ме крстат и текнало на името Софија, ама сепак не ме крстиле така. Инаку на грчки моето име значи Воскресија. :^)
     
  15. Aries90

    Aries90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    па во секој случај помило и поубаво од “ЅВЕРЧЕ“ како што ме вика татко ми :D
     
  16. preetygirl-J

    preetygirl-J Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    78
    Јас моето име сум го добила од нашата куќна слава Свети..??? Епа ај кој ќе погоди како се викам, добива частење од мене ;) Најсериозно...
     
  17. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Да не е нешо Свети Јован? :)
     
  18. preetygirl-J

    preetygirl-J Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    78
    :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: Кажувај сега каде да се најдеме да те частам?
     
  19. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    хахаха не ми се верува дека погодив :D За частење уживај ако некогаш се сретнеме тогаш.А и онака ова само за забава си го мачев мозочево :D
     
  20. preetygirl-J

    preetygirl-J Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    78
    Браво за тебе!!!! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: