1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како треба да изгледаат жените за да не бидат етикетирани како лесни?

Дискусија во 'Сингл' започната од si.exs, 30 декември 2011.

  1. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Ајде вака кога сте слушнале машко за машко да каже дека е лесен ? Девојки баш такви какви што сте се ПЕРФЕКЦИЈА никогаш да не се замарате со титули кои луѓето ви ги даваат ради облека професија и слично. Тој што ке ве сака ке ве прифати какви што сте , поздрав .
     
    На candy.cane, raww, Tanjamm и 7 други им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Да се надоврзам: И вие(жени) да не нарекувате ни една жена 'лесна'.
    Да не го одржуваме во живот концептот кој не дискриминира без основа.
     
    На raww, Broken♡, tinka-mace и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Нема “лесни” и “тешки” има мераклики и претпазливи. Мераклика ќе си тера живот, иди иди док си млад, а претпазливите ќе бираат со кого ќе трошат време.
     
    На candy.cane, Panda girl, raww и 7 други им се допаѓа ова.
  4. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    За да не изгледаш како "лесна" ќе земеш ќе се врзеш очите да ти се гледаат со марама само. Блузи по долги увек што поширока и подолга тоа поубава. Панталони до пета.
    На одмор со се капут до пета ќе се бањаш за алиштата ако ти се намократ ќе ти се залепат на тебе и се ќе ти се оцрта. А вака со капут нема ни да ти се оцрта ништо.
     
    На Broken♡, Justicija, Veta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    А мажи какви има?
     
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Ваљда кукла треба да биде за да не биде етикетирана или да се преселе на истокот и нема да излева од дома.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Искрено машките се послободни во изборот за сексулани партнерки женските можеби и се сака ама се воздржува во себе а тоа е многу лошо за да не ги осудуваат, јас сум сигурна дека на секоја жена барем 5 посто и е чипирано во главата да не има секс на прв состанок да не испадне ку...а од опшеството секако, и ми се гаде од тие изрази ја легнав брат, и свршив, ебав, косата ми се еже
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Глупак,простак и сељак. А има и 2во1, 3во1 и некои потешки категории. Има и исклучоци ама ептен ретки.
     
    На raww, Broken♡, tinka-mace и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.120
    Пол:
    Женски
    Ме насмеаа :rofl::rofl::rofl:
    Баш...
     
    На candy.cane, marlonbrando69, Fallen.Angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. sleepy cat

    sleepy cat Нов член

    Се зачлени на:
    29 јули 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Овие жениве што зборат дека оние кои носеле поотворено се сметале за лесни жени, не се свесни дека поголем процент тоа го кажуваат самите жени (доста често и од љубомора), додека пак многу поретко на кој маж му смета тоа и има такво мислење (нормално без преголемо претерување со деколтето или миничот).
     
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Има такви, ти ги мислиш монахињи, а тие бркаат работа. Имав една колешка на работа, во сред лето носеше маица црна и со полуролка на вратот, затворено да било, таа била на работа. Кога ја прашував дали и е топло, ми одговори работа било тоа морало да се облекува пристојно, а јас пак знаев и со текни прекорамки да дојдам на работа, младост 22, 23 години. Но, јас на работа не правев ништо со никој, а таа така со ролките во сред лето легна со неколку, од кои еден беше муслиман. Откако се излезе на виделина, стана очигледно, ми беше смешно за црната полуролка во сред лето. Ако судиме по облека, јас може сум изгледала како лесна, оти одев со голи рамена, а таа демек чесна, а носеше мажи од работа на преспивање во станот каде живееше.
     
    На CrazyGirl15, sleepy cat, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Не треба воопшто по облека да се суди дали оние што се поразголени се лесни, а оние закопчани до врат се тешки. Мажите како сакаат може да си гледаат или не само тие, дури и постари луѓе прават разлики. Ако некоја е разголена одма таа е лесна, курва и т.н.
    Еве јас си сакам деколтеа, корсети, си можам и ги носам, исто и тесна облека, хеланка. Што со тоа се мисли дека сум лесна. Нека дојде некој да ми се приближи па да види лесноќа.
    За мене тоа е глупост, се е до карактер и како си сака девојката.
     
    Последна измена: 15 август 2020
    На candy.cane, Panda girl, raww и 4 други им се допаѓа ова.
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Точно , имав и јас пример уште во основно таков . Другарка моја , делевме клупа . Таа секогаш со затворено деколте , во широка облека , а татко и секој ден ја бараше де кај мене де кај Симона де кај Марија .. Ситуацијата била следна ( подоцна разбрав , зборува народ , а и не сум глупава нели ) , девојчето си шетало низ град со овој и оној , а дома лажела дека имаме некаков проект , па оди по другарки после училиште за да го изработиме проектот .. Сега е мажена за муслиман кој неодамна излезе од затвор , имаат и дете . Помина низ сито и решето , нејзините починаа од нервоза што ја немаше со недели дома да си дојде , колку пати ја барале по хотели и викендички .. А друго девојче пак , што се облекуваше поразголено ( особено кога било топло ) ете го си заврши факултет , сега магистратура , ако заврши во рок ќе биде професорка по германски , си има озбилна врска , вика да се стабилизира финансиски ќе не кани на свадба .

    Облеката и карактерот ( има девојки што се шегуваат , имаат муабет со некој штом го запознаат и сл . ) не треба да се мерило за нечиј морал .
     
    На DiCaprio, edna_malecka, sleepy cat и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Младост. Ми стоело, сум носела. До 26 години нон стоп бев со високи потпетици, носев маици со тенки прерамки, имам бујни гради, па ете затоа можеби изгледав провоактивно. Денес сум на ниско, освен ако одам на свадба, носам кошули, сакоа, сакам деловен изглед, и ме пофалиле дека добро ми стои. Денес нема да ме личи со деколте, имам над 30 години. И мене ми се пуштале од работа, и муслимани ми се пуштале, па не сум отишла со никој од нив в кревет. Посебно на работа не сакав врски, колегите ми се само колеги и точка.
     
    На marlonbrando69, mssuniquee, Broken♡ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Среќа што уште има девојки и момци што не мешаат работа со приватен живот . Кога сме кај пуштањето од страна на други вери , и јас имам слично искуство , но освен другарство , никогаш до сега не сум била во врска со човек од друга вера . Мајка ми ме воспитала да не ги мразам луѓето со различна вероисповед од мене , но да не навлегувам во љубовна врска со човек од друга вера . И мислам дека тоа е најдобро , не дека имам нешто против мешани врски , туку тоа е многу тежок и долг процес , додека фамилиите ги прифатат , овие веќе изгубиле интерес еден за друг .. па нервози , карање за трети лица итн ., тоа не е за мене , јас си сакам мирен живот , доста ми беше од драма во средно :D .
     
    На cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
  16. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    А што да носам во станот кај што живеам, жени? Немам ништо против, ама и јас пред да се мажам и кога живеев сама, носев мажи дома на преспивање. Веројатно и маж ми носел жени дома. Можеби и колешки. Можеби и јас некој колега, не се сеќавам одамна беше. А замисли, чесен човек сум и јас, а веројатно и маж ми. Чесно си работиме и чесни сме со луѓето, без разлика што и сега, на деца и брак и нормално над 30 години, знаеме да се облечеме, тој со надвор љубавни тепих и стреч панталона, а јас да ги извадам цицките на ачик или минич, милиметар од газот. Штикли одат во секоја комбинација, по можност "најкурвинските", ко што ти веројатно ги викаш. А пази, нормални луѓе сме и никој не не доживува другачје.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Од кај ги копате темите и што спомнувате меѓуверска интеракција.... тропање зелени на кило, на кој што му дојди, тоа си пишува (facepalm)

    А такви жени што мерат која колку разголено се носела можат за истото време да си ги подберат говедата дома кои се ѕверат во туѓи шорцеви повеќе да си го почитуваат семејството.... не сум јас ненормална да се кријам на лето да не ме видат :rofl: поради нечиј беден ментален склоп.... бедотии
     
    Последна измена: 17 август 2020
    На Mishela, candy.cane, raww и 7 други им се допаѓа ова.
  18. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    15.490
    Пол:
    Женски
    Искрено се надевам дека темава ја има отворено маж...
     
    На candy.cane, raww, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Па можеле тие тебе да те носат, место ти нив. Или тебе станот ти беше јавна куќа?

    Носи што сакаш, ама не продавај морал. Оваа продаваше морал, а легна со неколку мажи од работа, повторувам од РАБОТА и глумеше како ништо да не се случува...Не знам кои се тие курвински штикли, тебе те бараат од 2077 да објасниш што се тоа курвински штикли. Јас носев до 5 цм. Тие курвински се? Чесен човек не именува штикли како курвински. Чесен човек ретко спомнува збор курва. Ако имаш нешто на темата пиши, не мораш да цитираш. Јас само дадов пример дека има луѓе кои се испод мира триста вира. Едно глумат во јавност, а прават нешто сосема друго.

    Не ми текнало да одам в кревет со некој од работа и сега по твоево нечесна сум? Колегите ми се колеги и ми останаа колеги. Сакав таму каде работам да бидам професионална, да ме паметат по работа, а тие што одеа во кревет со колеги се дознаваше и на крај сите ги паметеа по муабетот „оо да таа што се мафташе со тој и тој...“. Остануваше муабетот. По тоа ги памтеа. Сепак, работа ќе ми треба и по години и години и ќе морам да тропнам на нечија врата, ама сакам да имам некој кредибилитет.
     
    Последна измена: 17 август 2020
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Какви предрасуди има у темава, страшно.
    Ко прво и основно, тоа што за нас како жени има изглед на нешто ‘лесно’, кај мажите делува како гас. Маж ќе го привлече девојка која е попровокативна, но за што конкретно, истата таа девојка сама ќе си пресуди.
    Провокативност плус интелегенција според мене е победничка комбинација.
    Се’ друго е само изглед и парчиња облека кои некој ги носи за да не се шета гол. (Зборам за оние кои се со онака баш желни за внимание look)
    Закопчаниве не би да ги коментирам, чисто зло, не знам кого мислат дека манипулираат. Нивната провокација е најчесто со очи, сум била сведок. Не вреди.
    Потенцирам, увек има исклучоци и свака им част. Облеката не носи со себе етикета на ‘лесна’ и ‘не толку лесна жена’. Етикетите си ги ставаме ние меѓусебно, што од љубомора и завист, што од досада, што од немоќ.
    Јас откако си го средив телото и те како носам и кратко и тесно. Претходно можда и сум ги коментирала поразголениве, не викам не.

    Мислам дека сум јасна.
     
    На candy.cane и Panda girl им се допаѓа ова.