Како ја замислувате староста?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Cinderfakinrella, 15 август 2018.

 1. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  7.409
  Пол:
  Женски
  Животот е премногу краток, и годините како да си наметнуваат крилја и толку брзо летаат... Што дур си се свртел, поминал половина живот.
  Брзото темпо на живот е она што ни ја одзема на некој начин сегашноста... 8 часа на работа, обврски низ дома, одмор... Поминал денот.

  Нејсе, дали некогаш сте замислувале како ќе биде вашата трета доба?

  Јас староста ја замислувам вака: Јас и мојот вечен сопатник, со седи коси и збрчкани лица, некаде во Далмација. Во позадина клапи да се слушаат, а во душата мир да ми царува...

  Ако не ваља темава: Си знаете, клуч на вратима :)
   
  На SummerGirl, Ketchup, zhap4e и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.646
  Допаѓања:
  49.349
  Пол:
  Женски
  Пред некој ден, враќајќи се од маркет, ме узминаа маж и жена, веќе стари, сигурно имаа повеќе од 60 години. Се држеа за рака. Тоа ми изгледаше толку убаво, не можев да не се насмевнам. И си помислив „И ние ќе бидеме вакви“. Јас и тој. Ќе го сакам секогаш, ќе го држам за рака и ќе му помагам. На внуците ќе им раскажувам некои случки од младоста и заедничкиот живот на баба им и дедо им. :lol: Ќе ја споделувам со нив стекнатата мудрост. :wasntme:
   
  Последна измена: 15 август 2018
  На Harper, muchacha_a, Amellie13 и 11 други им се допаѓа ова.
 3. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.040
  Допаѓања:
  25.263
  Пол:
  Женски
  Со идниот партнерот заедно да гледаме како внуци ни трчаат низ двор, раскажувајќи им ги сите приказни за нашите патувања низ светот и искуства од животот. Децата да не посетуваат и додека тие го подготвуваат ручекот, ние да седиме на нишалка во дворот, среќни, исполнети, и задоволни од своите достигнувања на професионално и приватно поле во животот.
   
  На SummerGirl, Martka, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
 4. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  7.781
  Пол:
  Женски
  Среќни, заљубени со партнерот. Куќа полна со смеа и луѓе, и викотници од внуците. Сите здрави, живи и насмеани.
  Некоја мала куќа, но исполнета со љубов. Вниманието ќе го барам повеќе од децата, ќе им раскажувам за животот.
   
  На SummerGirl, joy1, toogood и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.038
  Допаѓања:
  71.248
  Пол:
  Машки
  Мој чоек! Може заедно ќе остариме. :rofl:

  Во поглед на надворешен изглед ќе се нагувам и пазам колку што можам. Во ова невреме привилегија е да дочекаш старост, па како сакаш изгледај.
   
  На Herrera, SummerGirl, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. mazikeen

  mazikeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  1.371
  Пол:
  Женски
  Првично со многу, ама мноооогу, успеси на професионално поле. Што да правам кога тоа ми е прва љубов :l:
  Ама и приватниот живот да ми е среден. Со сопатникот рака под рака, се нишкаме на кревет-лулашка додека го слушаме џагорот на внуците кои трчкаат низ големиот двор; и покрај нивните нозе се плеткаат 5 (а може и повеќе) кучиња. И сето тоа во некој мал град во Италија :inlove:
   
  На SummerGirl, smooch, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  15.755
  Допаѓања:
  145.023
  Со повеќе болки и тегоби отколку сега |(
  Ама нема ни да ги сетиш.. пошто ќе ти се шмугнат полека ... да имаш време да се 'навикнеш' на нив :D

  Се надевам само на длабока старост, со што подобро здравје за сите... Другото е се' нагаѓање.. Не се исплати да планираш 20-30-50-70 години унапред.. Никој не знаеме што и како ќе биде...
   
  На g8lQQk, Harper, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.462
  Пол:
  Женски
  Уффф..паника ме фаќа искрено....знам дека ќе биде тешка, тажна,болна...ма безвезна е староста...немаш сила, сите функции ти се ослабнати, движењето споро, подгрбавена, слаб вид, слаб слух, збрчкана...па се подмочуваш несакано..па....и тој некој што ќе дојде понекогаш да те види, ќе сака побрзо да си замине....лелеееееееееее.....
   
  На Alishan30, La diabla, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  7.409
  Пол:
  Женски
  У парови седенка уште подобро :) За секого ќе се најде по некоја занимација :D
   
  На SummerGirl и Mr. Right им се допаѓа ова.
 10. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  2.356
  Допаѓања:
  64.504
  Не сакам да звучам морбидно и суицидално, меѓутоа мислам дека нема да дочекам старост...
  А староста како етапа од животот ја замислувам како болна и тажна
   
  На Alishan30, Sanjichka007, Starlič и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  29.007
  Пол:
  Женски
  Со маж седнати на лулашка во нашиот двор. Седи коси и брчки, но брчки од смеење. Околку наши деца среќно омажени/оженети и куп внучиња си играат во двор. :inlove: Не ме плаши старост, дај Боже сите да ја дочекаме.
   
  На MarigoldA, Harper, La diabla и 8 други им се допаѓа ова.
 12. Mari*

  Mari* Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.593
  Допаѓања:
  44.667
  Пол:
  Женски
  Старост :envy: шта се мени тиче јас би останала вечно млада и убава :D
  Ама :!: кој ме прашува мене :(
  Сигурно без заби и со некои вилици :worried:
  Па ќе замарам како се ме боли :x со истанчени нерви
  Ова реалноста :|
  А би сакала да сум супер бабичка ^_^ (hollest)
   
  На chocolade, Starlič, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
 13. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.283
  [​IMG]
  Tuka ke ziveeme.
  Ke imm kujna so prozori do zemja I masa za rucanje so dve stolcinja. Neznam zosto ama masata ke ima belo so crveno kariran carsav( ni sega nema, neznam od kaj mi doslo toa vo glava), I obavezno krevet vo kujna I jas kako pokojna baba tri pati vo denot da si dremnuvam. :lol:Ke imam dvor so niski tarabi I sekoja taraba ke bide druga boja a jas niz dvorce so metalna cedalka (od kade toa neznam) polna so crveni domasni domati.
  Barbasime so camecot star I izlusten , go gledam od prozor, toj tuka na obala nesto nespretno se pletka.

  Znam deka ke bidam edna srekna, zadovolna babicka koja ima mnogu hobi I extra energija.
  Ke bidam niska, malecka, debelka vo kolkovi I noze (kako moite tetki) I ni togas nema mnogu da obozavam deca da mi se pletkaat I da vriskaat :mm:
  Se zamisluvam navecer na mojata kunska masa, kako poleka si ja privrsuvam sopstvenata biblija.

  Posle ovaa faza ke bidam vo dom so drugi stanari I ke go preraskazuvam svojot zivot na decata volonteri.
  Ke se raduvam da dojde moeto dete da me drzi za mojata stara nemoknja raka, istata onaa so koja ja drzev jas koga bese mala.
  Gordo da ja butka mojata kolicka niz hodnicite vo domot, gorda sto sum I bila majka, a Jas da dovikuvam po drugite stanari "ova e moeto dete, dojde od … da me poseti". :inlove:

  :bow:
   
  Последна измена: 17 август 2018
  На Val-Dim, SummerGirl, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. LanaSGirl

  LanaSGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.072
  Пол:
  Женски
  Ништо посебно само да бидам исполнета и среќна.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kejtmoss

  kejtmoss Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2018
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Со дечко помлад 15години за рака низ град, секси фешниста :D Фит во секси облека тој, некој спортист да е хахаха
   
  На SummerGirl, WildMk и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 16. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.957
  Допаѓања:
  37.328
  Богат старец кој седи во ложа на некој руски современ театар и гледа балетска претстава.
   
  На MarigoldA, toogood, Mishela и 5 други им се допаѓа ова.
 17. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.005
  Допаѓања:
  16.841
  ^
  :D

  ..Се надевам нема да ја дочекам. :makeup:
   
  На WildMk и Ketchup им се допаѓа ова.
 18. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.670
  Допаѓања:
  148.532
  Нема да дочекам старост,ни до пензија не верувам дека ќе останам на овој свет.Претчувство јбг
   
  На Alishan30, SummerGirl и diskreten32 им се допаѓа ова.
 19. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.841
  Пол:
  Машки
  Ke docekas ti mnogu tuku nemoj da bides losa baba haha
   
  На Dadusicka, La diabla, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.670
  Допаѓања:
  148.532
  Не верувам- мах 51-52
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.