1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ја замислувате староста?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Cinderfakinrella, 15 август 2018.

  1. La diabla

    La diabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Ист
    Истото ијас си го помислив за мене заебан животот од стартот уште, ваљда на старост нема да се опраи кога сигурно овие последните 5 години ме коштаа како пола живот а штотуку наполнав 24 а што видов и доживеав на никој не му посакувам .. Секое добро:l:
     
  2. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    FB_IMG_1534587798172.jpg
    :lol:
     
    На vrapce.b, Mari*, Harper и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Секојдневно ги гледам во старечкиот дом.
    Се замислувам како нив.двајцата со побелени коси и проќелавени.јас со наочари а тој не.во старечки дом живееме со редовни активности.читаме дневни весници,решаваме крстозбори.се смееме.тој носи вилици,јас не-до денес немам ниту еден кариес.
    Ни доаѓаат нашите деца и внуци на посета.
    Среќни и исполнети од целиот живот.до последно се грижам за него,се замислувам дека сум му сеуште докторка.а тој дава совети за изградби за нови домови.им кажуваме приказни на негувателките.сакаме да се гушкаме.искрено посакувам вакви да сме кога ќе остариме:inlove:
     
    На makedonkamak, MarigoldA, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ништо не замислувам, па ни староста. Правеќе слики за некогаш и некаде се плод на убава фантазија која најчесто се трансформира во желба. Плановите и реалноста се на различна страна. Животот е премногу суров и непредвидлив, а секој одминат ден е благодарност за следниот.
    Единствено што посакувам е наследната генетика (здраво тело и добра физичка кондиција) како карактеристика на семејната лоза да ми биде придружник до крајот на животот.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Многу сум слаб со фантазирање и кажување бајки .. едноставно не знам да ги правам :)



    Староста не ја замислувам многу, али единствено што знам е дека ќе бидам физички активен, ќе цепам дрва, пешачам многу, со внуците ќе се натпреварувам во секој спорт, кучето ќе го трчам за да биде најсреќно и така ^_^


    Old, sharp and fit
     
    На toogood и Someonespecial им се допаѓа ова.
  6. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не замислувам, не ја сакам староста ич како составен дел од животот.
    Ако дојдам до тој стадиум, само сакам да ме држи паметот до последниот ден на земјава.
     
  7. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Пат околу светот со внуците.
    Баба ќе ги води сегде :devil::D , само да дочекаме :o:
     
  8. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Нејќам да замислувам, не се плашам од смрт, ама од старост и болести и те како, ужас....
    Ти откажува се едно по едно, се збрчкуваш, смалуваш, згрбавуваш нозе не те држат, и памет ти снемува веќе, не дај боже па да залегнеш од болештина некоја и сам се мачиш и тие околу тебе ги мачиш...(од ова ми е највеќе страв во животов)
    Деца, внуци иако звучи идилично тука се дур не пораснат после секој по свој пат, на крај ко што си дошол на овој свет сам така и ќе си отидеш...
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  9. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    4.468
    Пол:
    Женски
    If you ever see old tattooed couple walking on the streets in Amsterdam, that's me and my old man. :D
     
    На Ygritte и Feminka192 им се допаѓа ова.
  10. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Само да ме држи умот и здравјето. Да не им бидам терет на моите деца , да можам сите физиолошки потреби да ги извршувам сама. Позитивниот дух никогаш да не ме напушти.
     
    На FAUSTINA му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FAUSTINA

    FAUSTINA Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    164
    Пол:
    Женски
    Старост како старост сите да си ја дочекаме еве вака
    women-taking-selfie-table-three-260nw-600755528.jpg
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ццц. На старост не сум ни помислила сеуште како би ја живеела дали дека ми е рано или дека денес прашање е дали и остана староста кај народот:doh:
    Ама страв ми е да мислам па не ја мислам има време кога да ја мислам ама онака у глобала мислам дека ќе сум модерна баба со црвена коса(не знам зошто) и со ѓердани и кармин некои цветни фустани и тако даље :D:wasntme::^)
    И дека нема да досаѓам на млади со глупи муабети и кажување совети мудрување тоа никако ради би пивнала пиво би испушила некое цигарче и би завртела муабет на смешки
    Да попувам ноу ноу8-|
    Ова поучена од животов
    (fingers)
     
    На Someonespecial и Mari* им се допаѓа ова.
  13. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Зошто да ја замислувам кога можеби нема ни да ја доживеам? Која е поентата да ги замислуваш нештата пред време? За жал тоа не е мојата животна филозофија. Уживајте во моментите и не замислувајте ништо. Бидејќи работите се поубави кога ќе се случат спонтано односно сами по себе . На тој начин нема да се разочарате бидејќи сте немале никакво очекување. (fingers)
     
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Кога бев на одмор минатата година, во хотелот кај што бевме сместени имаше организирана група пензионери. Меѓу нив имаше еден пар што буквално секогаш беа заедно. Ќе седнеа навечер. Таа убава, елегантна, нежно облечена, тој во црни панталони и бела кошула. Ќе си седеа, ќе ги гледаа сите како играат, па ќе им се придружеа кога ќе засвиреа некој танц. Беа магични. Цела недела ги гледав и ги голтав со поглед. Милиони пати повторив дека сакам ваква да ми биде староста :l:

    Од друга страна, околу мене имам многу стари и осамени личности. Кога остариш како никој да не те сфаќа озбилно, како никој да нема време за тебе. Кога си ја изгубил љубовта на твојот живот, оној со кого си створил сѐ што имаш, на еден начин чувствуваш дека сечиј живот тече, сите се презафатени и сите поминуваат покрај тебе без да те забележат. Барем да не послужи здравје, да можеме сами да се чуваме.

    Ако никогаш ништо не посакаш од животот, никогаш ништо нема ни да постигнеш ;)
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  15. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Не реков ништо да не посакуваме и очекуваме во животот. Ама зошто да размислувам за толкав временски период ? Дали во тие години ќе ми биде важно дали ќе седам на едно место и ќе размислувам што се не сум направил во животот или ќе седам во чекална во амбуланта и ќе правам муабет со останатите таму. Едноставно треба да работиме и да направиме нешто во моментот за да имаме на што да се потсетиме во староста. Инаку може јас погоре лошо се изразив, а можеби и ретко кој може да ме разбере. Дали сега сум појасен? :)
     
    Последна измена: 27 август 2018
  16. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Како бапче и деде повратници од странство... Со 6 деца(3мои и 3 зетовци, снаи) и 9 внуци... :inlove:Убава ми е куќава кај што живееме, си ја сакам.... Си имам градина за органска храна....дворче, едно куче, едно маче.... а стил нешто ко Хелен Мирен8).... Сакам да сум витално бабче слабичка :lol::lol:
     
  17. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    не можам да се замислам стара. некако ко да неам претчувство дека ќе остарам. од секогаш викав се глеам себе си до 40, 40 и нешто и толку. Сеа имам дете па бројкава малце ми е страшна :/ Ќе видиме за два тринаесет години :|
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.987
    Допаѓања:
    4.847
    Пол:
    Женски
    Тоа е најинтересно. Не ја замислувам
    Не сакам да се изненадам или разочарам ако не испадне како замисленото :)
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Па што знам, неќам да сум осамена.Се замислувам со куп мачки околу мене, кафето, цигарата и како гледам серии (не турски).
    Ако не дај Боже маж ми почине тогаш дефинитивно ќе имам цела куќа мачиња.Не сакам осаменост во стари денови.Ќе се грижам за внуците, за дворот и ќе си го живеам остатокот од животот по мој мерак.Денес не има утре може да не нема :)
     
  20. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не ја замислувам. :puke: Но, сигурно ќе имам направено повеќе пластични операции за да ја задржам младоликоста и фигурата. Ќе шетам низ големата куќа со чаша виски во рака... или баш и не мора алкохол, за атер на здравјето. Нема да се повлекувам во изолација, ќе бидам активен учесник во... што и да се случува. Со внуци не верувам дека ќе се занимавам нешто посебно, нека им најмат дадилки.
     
    На stetoskop и Feminka22 им се допаѓа ова.