1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ја одржувате страста во долгите врски

Дискусија во 'Секс' започната од the_programmer, 23 февруари 2017.

  1. the_programmer

    the_programmer Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Здраво, здраво
    може ли да споделите со мене како ја одржувате страста во долгите врски. Еве јас сум машко сум во долга врска но чуствувам како страста ја снемува, сексот не е исто жежок како што бил, губиме комуникација. би сакал да знам што правите во ваков случај - какво е вашето искуство?
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  2. the_programmer

    the_programmer Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Целосно се согласувам со тебе.. но веќе ми дојде преку глава од се, дигнав раце вчера имавме голема расправија и решивме да ставиме крај.. за некои особи едноставно не вреди да се трудиш повеќе, си продолжувам понатаму со животот.. :(
     
  3. sagittarius989

    sagittarius989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Машки
    Страста сама по себе доваѓа, како можеш да ја одржуваш, ако се премине на одржување онда тоа е веќе вештачки и насила, барем кај мене е така и кас така размислувам, можеби има и некој формули штознам, но не минсе потребни :)
     
  4. NeoX

    NeoX Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Машки
    Ако секој си ја гледа работата во врската и дечкото си ја има улогата на дечко и девојката на девојка, лојалноста е првиот чекор кон одржување на страста, потоа доаѓа комуникацијата.

    пробување на нови работи заедно и најбитното, не треба премногу работи одеднаш да се прават, "премногу среќа не трае многу", побитно од најбитно е водењето љубов, препуштањето на твојата така наречена душа која јас мислам дека е страста во врската, целосно допуштена на твојот партнер, потполна верба во него, оддаденост целосно.

    И ако си со мислата: "еј да бе ја прва ќе му пишам или дечкото го кажува тоа"
    Остави, ништо нема да се случи.
     
    На Milobebence, jasbi, Оленка* и 2 други им се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Епа не било вистинско сакање штом се изгубила страста... Уште во врска ви се изгубила комуникацијата и ви станало монотоно, а што да речат луѓе што се во 50 годишен брак?

    Може не е вистинската за тебе.
    Ако си ја сакал, немаше да можеш да издржиш без неа... Без да ја видиш, гушнеш, бакнеш, а вас очигледно ви е сеедно дали ќе се видите.
     
    На Biny, Amaris, kuc и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Некогаш љубовта и страста со текот на годините се губат. Можеби сте веќе презаситени и немате толку силни чувства за да уживате во сексот и затоа сексот станува рутина. Страста не можеш на сила да предизвикаш единствено можеш да ја зајакнеш со пробување на некои нови работи во сексуалниот чин, нови места на водење љубов некои игри кои ете на некаков начин ќе допринесат за интензивни чувства и страст. Но веќе доколку страста се изгубила комплетно многу тешко е да се роди повторно. За ова допринесуваат и сите расправии и проблеми со кои се соочувате. Нервозата, лошото расположение, расправиие водат до губење на страста и потребата да го почувствуваш некој како дел од себе во текот на сексот. Ете кажа и дека сте ставиле крај. Некогаш разделбата е најдобро решение и за двајцата отколку врска исполнета со напнатост и негативности. Незнам колку години имаш ама не е ниту битно ќе најдеш со сигурност личност која ќе те исполнува целосно. :)
     
    На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Клучниот фактор е комуникацијата, значи мора да се разговара за се, а и исто важно е обостраното вложување на труд.
    Ако си во врска, да не си го запуштиш изгледот, да не престанеш да бидеш романтичен, да бидеш креативен, да смислуваш идеи за интересни дејтови, за зачинување на сексуалниот живот и сл.
    Но, тоа мора да биде обострано. Кога се дојде до ниво каде се трудиш и за двајцата, значи решението е прекинување :)
    Долгото време во врска не треба да биде изговор љубовта да премине во навика :wasntme:
    :d::drunk:
     
    На Biny, Milobebence, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  8. N.2106

    N.2106 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    19.135
    Пол:
    Женски
    Без љубов во една врска неможе да има страст.Јас мислам дека треба со време да се стави крај на тоа измачување,додека не е предоцна.
     
    На Arjanit2021, Milobebence и hermosa им се допаѓа ова.
  9. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Mozes da imas dobra komunikacija no da nema strast.Strasta se odrzuva ako ste si predadeni celosno eden na drug i telesniot kontakt ne se zapostavuva. Ima parovi koi nemaat sjajna komunikacija i ke se skaraat preku den, dodeka noke dobro ke se ispotat...znaci strasta, hemijata megju dvajca postoi ako postoi ljubov. Ljubovta e dvigatel za strasta. So ljubov se e polesno i nemashtijata i problemite i denot.Koga ima ljubov i Bog pomaga se drugo da si dojde kako sto treba.
     
    На Arjanit2021, joy1, ♡BuBaLe♡ и 3 други им се допаѓа ова.
  10. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Супер темава, и мене баш ме интересира. Ако сте претерале она неколку пати на ден да се гледате па остај тоа, уште и секој ден, станува досадно, секој негов чекор го знаев на памет, после некоја година ипол натака стануваше секој ден поздодевно и поздодевно, и тој и јас сакавме нешто ново но веќе се беше кажано, почувствувано, доживеано.. ете такво чувство имавме и двајцата. Прашував и ми рекоа страста неможеш да ја сочуваш таа се губи со тек на време, останува само навиката..
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    ја одржуваме така што одново и одново се запознаваме.Кога некому ке му севираш се одеднаш на тацна тогаш му здосадуваш.Одвојуваме време само за нас двајца,пробуваме нови работи,излегуваме на нови места,си праќаме интересни пораки кога не сме еден со друг итн
     
    На Arjanit2021, cavalli, diskreten32 и 5 други им се допаѓа ова.
  12. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Доколку гледате, намалете со холивудски филмови. Не може секој ден да ви е суперексејтед како на филмовите. Не треба да имате очекувања еден од друг секој ден или секој дејт да ви е ко да сте на викенд во Виена или Париз. Секој од вас треба да си е генерално самостоен, независен и исполнет и без партнерот, за да не го бара своето исполнување и среќа во него/неа, па да се разочарува. Врската не е цел сама по себе. Двајцата треба да си имате поставено цели во животот, да си се движите по патиштата (кои секако треба да се комплементарни, а не да се разиденуваат) и да си помагате еден со друг во остварувајте на вашите цели, во личниот развој, во слободното време да си се релаксирате заедно.
    И најважно, врската мора да прогресира, мора да се движите напред, во спротивно ќе се појави монотонија и фрустрации што ќе доведат до конфликти. Што значи тоа да прогресира врската? Значи не е добро некои да се во врска 7 години. Многу е. Доволно е 1 година врска за да ја побараш за жена. Ок, ако како млади сте ја започнале врската, можеби и 2-3 години, но над 4 реално се многу. Преминувањето во следна фаза ќе ви даде нова свежина во врската. После веридба следи брак. Не мора одма да одите на деца, но... ок ок претерав, за брачен живот друг пат :)
     
    На crazylady, ♡BuBaLe♡, Hristov и 4 други им се допаѓа ова.
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ништо не рзбрав..со кого тоа се согласуваш!??
     
    На Ники., SunnyGirl2 и joy1 им се допаѓа ова.
  14. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Imas li zena i kako ja resavas tvojata monotonija vo brakot/vrskata?
     
  15. diskreten32

    diskreten32 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    3.034
    Пол:
    Машки
    So slatki baknezi haha
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Romancer

    Romancer Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Машки
    Пробување нови работи, експериментирање во кревет, секс на јавно место, секс со трета личност, преминување на линијата едноставно речено.
     
    На Arjanit2021, cavalli, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Кај нас, лично зборам, до сега да чукнам од дрво, секогаш имало страст.
    Како си оди времето, така си се запознаваме одново и одново. Се сложуваме, работи кои јас ги сакам, тој ги сака, експерименти во сексот(најважно), се разбира можно е да се појави и некад 3та личност...
     
    На Arjanit2021, Biny, Milobebence и 2 други им се допаѓа ова.
  18. MarijanaKolevska

    MarijanaKolevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2019
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    343
    Пол:
    Женски
    Ponekogas dvigatel e ljubovta, ponekogas seksot. Ako nema nitu eden dvigatel otide vrskata vo jabana:)
     
    На mira.mira и Arjanit2021 им се допаѓа ова.