1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ја одржувате страста во долгите врски

Дискусија во 'Секс' започната од the_programmer, 23 февруари 2017.

 1. the_programmer

  the_programmer Активен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2017
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Машки
  Здраво, здраво
  може ли да споделите со мене како ја одржувате страста во долгите врски. Еве јас сум машко сум во долга врска но чуствувам како страста ја снемува, сексот не е исто жежок како што бил, губиме комуникација. би сакал да знам што правите во ваков случај - какво е вашето искуство?
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 2. the_programmer

  the_programmer Активен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2017
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Машки
  Целосно се согласувам со тебе.. но веќе ми дојде преку глава од се, дигнав раце вчера имавме голема расправија и решивме да ставиме крај.. за некои особи едноставно не вреди да се трудиш повеќе, си продолжувам понатаму со животот.. :(
   
 3. sagittarius989

  sagittarius989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2015
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Машки
  Страста сама по себе доваѓа, како можеш да ја одржуваш, ако се премине на одржување онда тоа е веќе вештачки и насила, барем кај мене е така и кас така размислувам, можеби има и некој формули штознам, но не минсе потребни :)
   
 4. NeoX

  NeoX Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  572
  Пол:
  Машки
  Ако секој си ја гледа работата во врската и дечкото си ја има улогата на дечко и девојката на девојка, лојалноста е првиот чекор кон одржување на страста, потоа доаѓа комуникацијата.

  пробување на нови работи заедно и најбитното, не треба премногу работи одеднаш да се прават, "премногу среќа не трае многу", побитно од најбитно е водењето љубов, препуштањето на твојата така наречена душа која јас мислам дека е страста во врската, целосно допуштена на твојот партнер, потполна верба во него, оддаденост целосно.

  И ако си со мислата: "еј да бе ја прва ќе му пишам или дечкото го кажува тоа"
  Остави, ништо нема да се случи.
   
  На Milobebence, jasbi, Оленка* и 2 други им се допаѓа ова.
 5. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.388
  Пол:
  Женски
  Епа не било вистинско сакање штом се изгубила страста... Уште во врска ви се изгубила комуникацијата и ви станало монотоно, а што да речат луѓе што се во 50 годишен брак?

  Може не е вистинската за тебе.
  Ако си ја сакал, немаше да можеш да издржиш без неа... Без да ја видиш, гушнеш, бакнеш, а вас очигледно ви е сеедно дали ќе се видите.
   
  На Biny, Amaris, kuc и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Liu

  Liu Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  2.494
  Пол:
  Женски
  Некогаш љубовта и страста со текот на годините се губат. Можеби сте веќе презаситени и немате толку силни чувства за да уживате во сексот и затоа сексот станува рутина. Страста не можеш на сила да предизвикаш единствено можеш да ја зајакнеш со пробување на некои нови работи во сексуалниот чин, нови места на водење љубов некои игри кои ете на некаков начин ќе допринесат за интензивни чувства и страст. Но веќе доколку страста се изгубила комплетно многу тешко е да се роди повторно. За ова допринесуваат и сите расправии и проблеми со кои се соочувате. Нервозата, лошото расположение, расправиие водат до губење на страста и потребата да го почувствуваш некој како дел од себе во текот на сексот. Ете кажа и дека сте ставиле крај. Некогаш разделбата е најдобро решение и за двајцата отколку врска исполнета со напнатост и негативности. Незнам колку години имаш ама не е ниту битно ќе најдеш со сигурност личност која ќе те исполнува целосно. :)
   
  На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.904
  Клучниот фактор е комуникацијата, значи мора да се разговара за се, а и исто важно е обостраното вложување на труд.
  Ако си во врска, да не си го запуштиш изгледот, да не престанеш да бидеш романтичен, да бидеш креативен, да смислуваш идеи за интересни дејтови, за зачинување на сексуалниот живот и сл.
  Но, тоа мора да биде обострано. Кога се дојде до ниво каде се трудиш и за двајцата, значи решението е прекинување :)
  Долгото време во врска не треба да биде изговор љубовта да премине во навика :wasntme:
  :d::drunk:
   
  На Biny, Milobebence, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
 8. N.2106

  N.2106 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2017
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  19.133
  Пол:
  Женски
  Без љубов во една врска неможе да има страст.Јас мислам дека треба со време да се стави крај на тоа измачување,додека не е предоцна.
   
  На Arjanit2021, Milobebence и hermosa им се допаѓа ова.
 9. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  7.153
  Mozes da imas dobra komunikacija no da nema strast.Strasta se odrzuva ako ste si predadeni celosno eden na drug i telesniot kontakt ne se zapostavuva. Ima parovi koi nemaat sjajna komunikacija i ke se skaraat preku den, dodeka noke dobro ke se ispotat...znaci strasta, hemijata megju dvajca postoi ako postoi ljubov. Ljubovta e dvigatel za strasta. So ljubov se e polesno i nemashtijata i problemite i denot.Koga ima ljubov i Bog pomaga se drugo da si dojde kako sto treba.
   
  На Arjanit2021, joy1, ♡BuBaLe♡ и 3 други им се допаѓа ова.
 10. InWonderland

  InWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  420
  Пол:
  Женски
  Супер темава, и мене баш ме интересира. Ако сте претерале она неколку пати на ден да се гледате па остај тоа, уште и секој ден, станува досадно, секој негов чекор го знаев на памет, после некоја година ипол натака стануваше секој ден поздодевно и поздодевно, и тој и јас сакавме нешто ново но веќе се беше кажано, почувствувано, доживеано.. ете такво чувство имавме и двајцата. Прашував и ми рекоа страста неможеш да ја сочуваш таа се губи со тек на време, останува само навиката..
   
  На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
 11. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.126
  Допаѓања:
  312.343
  Пол:
  Женски
  ја одржуваме така што одново и одново се запознаваме.Кога некому ке му севираш се одеднаш на тацна тогаш му здосадуваш.Одвојуваме време само за нас двајца,пробуваме нови работи,излегуваме на нови места,си праќаме интересни пораки кога не сме еден со друг итн
   
  На Arjanit2021, cavalli, diskreten32 и 5 други им се допаѓа ова.
 12. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.822
  Пол:
  Машки
  Доколку гледате, намалете со холивудски филмови. Не може секој ден да ви е суперексејтед како на филмовите. Не треба да имате очекувања еден од друг секој ден или секој дејт да ви е ко да сте на викенд во Виена или Париз. Секој од вас треба да си е генерално самостоен, независен и исполнет и без партнерот, за да не го бара своето исполнување и среќа во него/неа, па да се разочарува. Врската не е цел сама по себе. Двајцата треба да си имате поставено цели во животот, да си се движите по патиштата (кои секако треба да се комплементарни, а не да се разиденуваат) и да си помагате еден со друг во остварувајте на вашите цели, во личниот развој, во слободното време да си се релаксирате заедно.
  И најважно, врската мора да прогресира, мора да се движите напред, во спротивно ќе се појави монотонија и фрустрации што ќе доведат до конфликти. Што значи тоа да прогресира врската? Значи не е добро некои да се во врска 7 години. Многу е. Доволно е 1 година врска за да ја побараш за жена. Ок, ако како млади сте ја започнале врската, можеби и 2-3 години, но над 4 реално се многу. Преминувањето во следна фаза ќе ви даде нова свежина во врската. После веридба следи брак. Не мора одма да одите на деца, но... ок ок претерав, за брачен живот друг пат :)
   
  На crazylady, ♡BuBaLe♡, Hristov и 4 други им се допаѓа ова.
 13. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.574
  Пол:
  Женски
  Ништо не рзбрав..со кого тоа се согласуваш!??
   
  На Ники., SunnyGirl2 и joy1 им се допаѓа ова.
 14. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Машки
  Imas li zena i kako ja resavas tvojata monotonija vo brakot/vrskata?
   
 15. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  3.034
  Пол:
  Машки
  So slatki baknezi haha
   
  На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Romancer

  Romancer Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2017
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  338
  Пол:
  Машки
  Пробување нови работи, експериментирање во кревет, секс на јавно место, секс со трета личност, преминување на линијата едноставно речено.
   
  На Arjanit2021, cavalli, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. cavalli

  cavalli Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2016
  Пораки:
  653
  Допаѓања:
  1.609
  Пол:
  Женски
  Кај нас, лично зборам, до сега да чукнам од дрво, секогаш имало страст.
  Како си оди времето, така си се запознаваме одново и одново. Се сложуваме, работи кои јас ги сакам, тој ги сака, експерименти во сексот(најважно), се разбира можно е да се појави и некад 3та личност...
   
  На Arjanit2021, Biny, Milobebence и 2 други им се допаѓа ова.
 18. MarijanaKolevska

  MarijanaKolevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2019
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  342
  Пол:
  Женски
  Ponekogas dvigatel e ljubovta, ponekogas seksot. Ako nema nitu eden dvigatel otide vrskata vo jabana:)
   
  На mira.mira и Arjanit2021 им се допаѓа ова.