1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ја чистите вц школката?

Дискусија во 'Дом' започната од flowergarden, 14 декември 2011.

 1. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  418
  Ова ми е најнепријатниот дел од чистењето на тоалетот. Имате ли некакви совети за поедноставување на чистењето на вц школката? Ја чистите со четка, сунѓерче или? Користите ракавици? Како пак ја чистите четката (знаете онаа за отстранување на остатоците од голема нужда)? :lol:
   
 2. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.405
  Можи е најнепријатен али сакале или не мора најповеке внимание да обрнеме сите најштетни бактерии се лепат на неа.Обавезно прво со врела вода попари си ја и чисти ја на 2-3 дена еднаш(јас живеам само со мажот ми и дома не ни се претеруваат многу луге така да тоа ми е доволно, ако живееш со повеке луге секој ден попарувај ја барем со вода и доместос).Стави си медицински ракавици и маска медицинска ако сакаш корисна е да не ги вдишуваш и хемикалиите од средтсвата.Ке си ја испркаш со средство, јас користам Доместос, најдобар убивач на бактерии е, ја оставам да отстои малце, со сунгерче ја чистам и уште неколку пати со врела вода ја поминувам.Ставам и во казанчето едни плави коцки, убави се ја прават водата плава и на свежина мириса.ЗА четката и таа со доместост ја прскам и ја попраувам со врела вода и ја оставам да отстои.Тие не се скапи убаво е да си ги менуваш на 5-6 месеци.
  Тема Детален извештај за чистење на ВЦ школката :D :lol:
   
 3. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  418
  Фала ти за советите, многу се корисни. Јас обично го нанесувам средството во долниот дел од школката (каде што тече водата) и потоа стругам со четката (онаа за отпадоците), па истовремено ми се чистат и двете. А горниот дел го стругам обично со сунѓерче. Не сум пробала со топла вода, ама сега сигурно ке пробам.. фала ти за одговорот.
  Чекам совети и од други домаќинки :D
   
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.143
  „Како ја чистите вц школката?„

  Ако не сакате да се замарате со ова, најдобро оставете ги школките да мируваат на дното од океанот.
   
  На SunnyGirl2 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 5. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.143
  Нема смисла, кравите ручаат таму... :D

  Инаку, да Domеstos користиме а како дете турав алкохол 96% да биде ептен дезинфицирано бидејќи во школо ни кажуваа наставничките дека алкохолот служи за дезинфекција, а моите мрчеа за економичноста(Па знаеш ли бре ти дете колку чини литро алкохол? :fubar: )
   
  На trendafilka2 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  684
  Доместот-најдобар :)
   
 7. trendafilka2

  trendafilka2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  20
  навечер ставам ДОМЕСТОС и стои цела вечер утре ја исчистувам со четка исто така и на четкава ставам доемстос да стои и пуштам вода инаку има и други сретства за WC-школка ама не се толку добри како ДОМЕСТОСОТ
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.365
  Допаѓања:
  33.893
  Пол:
  Женски
  Со солна киселина и со сунѓер.
   
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  18.087
  Допаѓања:
  104.140
  Пол:
  Женски
  За вц школката користам солна киселина и Циф [​IMG]
   
 10. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.003
  Пол:
  Женски
  Со солна киселина ја чистам барем еднаш месечно, за убаво да го исчисти бигорот.
  А секој втор/трет ден ја чистам со Пулирапид за дезинфекција. Ја прскам целосно, оставам да отстои, па ја плакнам со врела вода.
   
 11. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.088
  Пол:
  Женски
  Значи нема спас.
  Секој пат кога врни канализацијата мириса на пцовисани кинези.
  Нема начин, нема начин тој мирис да се искорени.
   
 12. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.542
  Допаѓања:
  8.654
  Пол:
  Женски
  Eпа како што се чисти :D ,ја попарувам вц школката со врела вода и ставам средство специално за вц,сега користам Mер ,и со сунѓер стргам па ја плакнам со врела вода ,некогаш користам и ракавици,а четката исто со врела вода се попарува .
   
  На RosePrincess му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.512
  Допаѓања:
  85.656
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Мајка ми ја тера оваа работа но и помагам и јас понекогаш значи пробајте го оваа средство многу е ефикасно и има прекрасен свеж мирис напрскајте (прави пена при самото прскање ) оставете да отстои малку и полијте со топла вода ....
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 14. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.360
  Допаѓања:
  21.343
  Пол:
  Женски
  Јас случајно го купив овој мистер мускуло за тоалети. Многу добар ми се покажа и после чистењето мириса свежо.
   

  Прикачени фајлови:

  • 83096011_H.jpg
   83096011_H.jpg
   Големина на фајлот:
   39,8 KB
   Прегледи:
   329
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.174
  Допаѓања:
  47.292
  Пол:
  Женски
  Обично купувам Санитар или Мистер Масл . Ја попрскувам убаво вц школката и ја оставам да отстои онолку време колку што е наведено на упатството и потоа ја плавам со ладна вода. Врела вода никогаш не се користи освен ако не сакате да се угушите :tmi: кога ќе испари тоа средството, соседка моја така во несвест падна, среќа помина добро , затоа врела вода :shake:
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Цело купатило, па и вц школката ја чистам со Доместос. Сум променила многу средства, но некако од него сум најзадоволна.
   
 17. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.537
  Допаѓања:
  39.876
  Пол:
  Женски
  Со доместос само. И однадвор и внатре доместос.
  Мајка ми ставаше киселина внатре, она кај водата доле да се исчисти ама јас нема шанса да ја пипнам, ми е страв од неа :D
   
 18. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.020
  Допаѓања:
  36.051
  Пол:
  Женски
  Јас користам ВЦ-нет.Воопшто не мириса тешко,а добро чисти.Полевам во внатрешниот дел и чистам со вц-четка.Оставам да отстои и полевам со ладна вода,а капакот го бришам со сунѓер.
   
 19. Saricko

  Saricko Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  1.137
  и јас користам ВЦ-нет сега и задоволна сум а и убаво мириса не е силен ..порано и јас користев доместос но бев алергина на него и морав да го сменам инаку бев исто мн задоволна :)
   
 20. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.999
  Пол:
  Женски
  DOMESTOS дефинитивно е најдобриот лек за чист тоалет и вц школка, незамисливо ми е без него, а убав ефект има и ако ја попариш со зовриена вода.
  доместос бр.1. :) :) :) :)
   

  Прикачени фајлови: