1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ја чистите вц школката?

Дискусија во 'Дом' започната од flowergarden, 14 декември 2011.

  1. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Ова ми е најнепријатниот дел од чистењето на тоалетот. Имате ли некакви совети за поедноставување на чистењето на вц школката? Ја чистите со четка, сунѓерче или? Користите ракавици? Како пак ја чистите четката (знаете онаа за отстранување на остатоците од голема нужда)? :lol:
     
  2. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Можи е најнепријатен али сакале или не мора најповеке внимание да обрнеме сите најштетни бактерии се лепат на неа.Обавезно прво со врела вода попари си ја и чисти ја на 2-3 дена еднаш(јас живеам само со мажот ми и дома не ни се претеруваат многу луге така да тоа ми е доволно, ако живееш со повеке луге секој ден попарувај ја барем со вода и доместос).Стави си медицински ракавици и маска медицинска ако сакаш корисна е да не ги вдишуваш и хемикалиите од средтсвата.Ке си ја испркаш со средство, јас користам Доместос, најдобар убивач на бактерии е, ја оставам да отстои малце, со сунгерче ја чистам и уште неколку пати со врела вода ја поминувам.Ставам и во казанчето едни плави коцки, убави се ја прават водата плава и на свежина мириса.ЗА четката и таа со доместост ја прскам и ја попраувам со врела вода и ја оставам да отстои.Тие не се скапи убаво е да си ги менуваш на 5-6 месеци.
    Тема Детален извештај за чистење на ВЦ школката :D :lol:
     
  3. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Фала ти за советите, многу се корисни. Јас обично го нанесувам средството во долниот дел од школката (каде што тече водата) и потоа стругам со четката (онаа за отпадоците), па истовремено ми се чистат и двете. А горниот дел го стругам обично со сунѓерче. Не сум пробала со топла вода, ама сега сигурно ке пробам.. фала ти за одговорот.
    Чекам совети и од други домаќинки :D
     
  4. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    „Како ја чистите вц школката?„

    Ако не сакате да се замарате со ова, најдобро оставете ги школките да мируваат на дното од океанот.
     
    На SunnyGirl2 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  5. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Нема смисла, кравите ручаат таму... :D

    Инаку, да Domеstos користиме а како дете турав алкохол 96% да биде ептен дезинфицирано бидејќи во школо ни кажуваа наставничките дека алкохолот служи за дезинфекција, а моите мрчеа за економичноста(Па знаеш ли бре ти дете колку чини литро алкохол? :fubar: )
     
    На trendafilka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    Доместот-најдобар :)
     
  7. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    навечер ставам ДОМЕСТОС и стои цела вечер утре ја исчистувам со четка исто така и на четкава ставам доемстос да стои и пуштам вода инаку има и други сретства за WC-школка ама не се толку добри како ДОМЕСТОСОТ
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.520
    Пол:
    Женски
    Со солна киселина и со сунѓер.
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.896
    Пол:
    Женски
    За вц школката користам солна киселина и Циф [​IMG]
     
  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Со солна киселина ја чистам барем еднаш месечно, за убаво да го исчисти бигорот.
    А секој втор/трет ден ја чистам со Пулирапид за дезинфекција. Ја прскам целосно, оставам да отстои, па ја плакнам со врела вода.
     
  11. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Значи нема спас.
    Секој пат кога врни канализацијата мириса на пцовисани кинези.
    Нема начин, нема начин тој мирис да се искорени.
     
  12. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.277
    Пол:
    Женски
    Eпа како што се чисти :D ,ја попарувам вц школката со врела вода и ставам средство специално за вц,сега користам Mер ,и со сунѓер стргам па ја плакнам со врела вода ,некогаш користам и ракавици,а четката исто со врела вода се попарува .
     
    На RosePrincess му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.592
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Мајка ми ја тера оваа работа но и помагам и јас понекогаш значи пробајте го оваа средство многу е ефикасно и има прекрасен свеж мирис напрскајте (прави пена при самото прскање ) оставете да отстои малку и полијте со топла вода ....
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас случајно го купив овој мистер мускуло за тоалети. Многу добар ми се покажа и после чистењето мириса свежо.
     

    Прикачени фајлови:

    • 83096011_H.jpg
      83096011_H.jpg
      Големина на фајлот:
      39,8 KB
      Прегледи:
      329
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Обично купувам Санитар или Мистер Масл . Ја попрскувам убаво вц школката и ја оставам да отстои онолку време колку што е наведено на упатството и потоа ја плавам со ладна вода. Врела вода никогаш не се користи освен ако не сакате да се угушите :tmi: кога ќе испари тоа средството, соседка моја така во несвест падна, среќа помина добро , затоа врела вода :shake:
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Цело купатило, па и вц школката ја чистам со Доместос. Сум променила многу средства, но некако од него сум најзадоволна.
     
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Со доместос само. И однадвор и внатре доместос.
    Мајка ми ставаше киселина внатре, она кај водата доле да се исчисти ама јас нема шанса да ја пипнам, ми е страв од неа :D
     
  18. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Јас користам ВЦ-нет.Воопшто не мириса тешко,а добро чисти.Полевам во внатрешниот дел и чистам со вц-четка.Оставам да отстои и полевам со ладна вода,а капакот го бришам со сунѓер.
     
  19. Saricko

    Saricko Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.137
    и јас користам ВЦ-нет сега и задоволна сум а и убаво мириса не е силен ..порано и јас користев доместос но бев алергина на него и морав да го сменам инаку бев исто мн задоволна :)
     
  20. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    DOMESTOS дефинитивно е најдобриот лек за чист тоалет и вц школка, незамисливо ми е без него, а убав ефект има и ако ја попариш со зовриена вода.
    доместос бр.1. :) :) :) :)
     

    Прикачени фајлови: