1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ќе реагирате ако вашето дете е геј?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lilit, 6 јуни 2017.

  1. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Ке ја прифатам таква каква што е , но никогаш нема да се помирам со тоа...
     
    На Victorian, Rama, sanjaeva и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Би го прифатил таков каков што е , и ќе гледам да го воспитам и да го направам да биде одлична личност со силен карактер.

    Ама ако ми дојде еден ден со фрази како краде ама важно гради , ќе го млатам со стап....
     
    На Priroden, poenta, Waka-waka и 21 други им се допаѓа ова.
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Ве замолувам да се држите до темата, многу е јасна и концизна.
    Ако сметате дека вашето дете нема да биде геј едноставно не пишувајте во темава. :)
     
    На Kaetana, cresa-jagoda, Lella и 12 други им се допаѓа ова.
  4. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Ем шуто ем боде. Читнете малце бе дечки не се губете со вакви изјави...

    За темава - ќе го/ја прифатам со цело срце! Покрај тоа ќе го советувам како да се одбранува и реагира од околината. Ќе го учам да биде добар, поштен и да не се срами од тоа каков е во ниеден момент. Тоа не се бира, тоа е некаде длабоко во душата и срцето.

    Имам другар геј, неговите го избркаа од дома, постојано го малтретираа и тепаа.. Сега живее со баба му и дедо му работи три работи и напредува чекор по чекор. На изглед и понашање нема шанси да го приметиш се додека самиот не ти каже. А реално дечково е лика и прилика... Ама тоа е што е.
    И да е болно, и да е настрано ќе го сакам зошто е мој плод! Вие ако имате душа оставете го на улица или во краен случај не правете гејови .
     
    На smooch, CameliaMiller, kravce и 10 други им се допаѓа ова.
  5. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Во никој случај нема да ми биде мило-типична моја реакција ќе си цмиздрам.
    Никогаш не би се откажала од детето.
     
    На Annath, Rama, sanjaeva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Ќе ја сакам најмногу на свет.

    Во себе ќе плачам и умирам. Тие солзи нема да ги види никогаш.
    Ете, не би посакала да е така.
     
    На candy.cane, Tajnaotrovna, joy1 и 15 други им се допаѓа ова.
  7. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Не знам за мајки, ама јас имам брат со посебни потреби, и кога би имала можност да го вратам времето и да бирам каков ќе се роди, пак би го одбрала ваков. Да не е каков што е, не би бил ТОЈ, не би биле ни ние ова што сме денес. Брат ми е прекрасна личност, нè научи на бесконечна љубов и добрина. Единствена пречка во неговиот живот се осудите и погледите од луѓето, сè друго му е пружено од нас. Исто би било и кога би имала дете што е геј, би му биле пречка само осудите од луѓето, а од мене како мајка ќе добие сè!
     
    На candy.cane, mode-kristina, tina-63 и 30 други им се допаѓа ова.
  8. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Ќе му ебам матер!
    Нека земе таму мотика, геј ќе бил/а.

    Не, озбилно... имам хомосексуалци во друштво, ништо невообичаено. Гајле ми е дали за партнерот ќе збори во машки или во женски род, емоциите и проблемите во врска се тие. Не знам како го сфаќате тоа ко трагична работа. Демек на стрејт детето па ќе му гледам што прави во спална, па да ми мења нешто со што пол ќе легне... свашта.
    Битно да не е глуперда и да знае да се заштити од болести, а тоа секако ќе го информирам и поттикнам сам/а да научи. Верувам дека да осетите еднаш колку им е тешка кнедлата дури ги изустуваат тие зборови, ќе ви се смени мислењето. Побогу, убиства полесно признаваат отколку ова. Брука за едно т.н. модерно општество.

    Крајно, што ако сум стрејт, кога еве немам блискост со моиве да зборам за дечковци пошто еднаш се изгорев и толку. Со години врска немаат дали и со колку сум излегла, колку било озбилно, итн. Исто ко на геј човек што му е страв, и мене ми е дека ќе ги осудуваат, нема да одговараат на нивни замислени критериуми, па кај со тој, па зошто баш сега, па ете не си успеала тоа и тоа пошто на него си била посветена тој период...
    И што со таквото психичко малтретирање? Да не ќе ми ги смени емоциите кон некого?
    Ако е паметна и реализирана личност, не знам како си дозволувате да сте толку егоцентрични и да ви се побитни некои ваши ретардирани каприци од среќата на сопственото дете.
     
    На Buttterfly, BlackAndWhiteSwan, Trxmx и 30 други им се допаѓа ова.
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Sto e tuka, toa e.
    Prifakam, sto i da e.

    Eve eden primer od pred 13 god.
    Togasno vreme rabotev vo gradinka i vodev grupa 2-3 god. Imavme po 6 deca, a nas dve. Koleskata bese originalna kanaganka obicno mnogu stalozena i nasmeana ama toj den nesto nervozna i celo vreme na telefon, pa nesto vo WC pa vo zanimalna.
    Mi vika "lele izvini sto ti gi ostaviv mojve deca da mi gi cuvas ama imam domasen problem mora da go rascistam". I jas sto ke recam, teraj.
    Mi veli" znaes to mi e problemov, baba mi se zapnala da odime na rucek kaj nea za Christmas site bratucedi so devojki, deckovci, koj sto ima. Sestra mi odma rece ne, ama majka mi ja pukna zasto pa zasto. Taa se banja , a majka mi stoi pred WC i so istoto prasanje, ako nemas decko odi sama ama moras kaj baba ti na Christmas party.
    Sestra mi se iznervira i kako sto se fenirase , buci fenot, se izdra pa gay sum. Majka mi ja tesna vratata , pocna da place histericno, tatko mi pritrca da vidi sto se sluci, jas spasuvam da ne popagaat vo nesvest, sceni".
    Koleskata mi rece deka sestra i odma ja napustila kukata i si se vratila vo istava provincija kade rabotime.
    E sega problemot bese sto majka i nemozse da se pomiri, a tatko i bese odma ok. I zamislete i se javi na babai i i kaza sto e problemov, baba i 85 god. mrtva ladna, It`s ok.
    Misijata bese koleskava moja da gi ugladi rabotite so majka i i tatko i od edna strana i sestra i od druga strana.Me prasa i mene sto mislam. Jas pa sekogas sum bila Ok za tie raboti i taka i bese onaka podobro na dusickata.

    Po nekoe vreme familijata se pomiri so toa i dojdoa nejzinite roditeli vo ovaa provincija da ja posetata sestra i.
    Tuka rabotite bea po komplicirani zosto devojkata na sestra i imase maz (koj i bese hockey trener na sestra i, segasnava zena na zena mu) i imaa dve deca za koi delea staratelstvo.
    Ziveea na ranc i kako dal gospod ovde 9 meseci ladno, na roditelive im padna zal pa im kupija namestaj za pocetok vklucuvajki i eden kamin.
    Po edna god. rabotite se iskompliciraa i pak mojava koleska izigravase mediator, ama ovoj pat vo delba na imovina zosto zaklucile deka edna od niv se popismanila so seksualnata orjentacija i saka nazad pa morase sudski razdelbi proprateni so polno drama.

    Toa e druga prikaska.

    Zborot mi bese deka sekade site luge isto reagiraat. Najverovatno podramaticno majki te odosto tatkovci te. Kaj mene ako se sluci ke bide obratno.

    Se izvinuvam za sesra mi, sestra ti i takvi slicnosti, ama nemam vreme za preprocituvanje na textot. Se nadevam deka razbravte.
     
    Последна измена: 7 јуни 2017
    На ♡BuBaLe♡, Kaetana, realGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Па нели љубовта на мајката кон детето е безусловна?? Според се' што сте набројале, ја погазувате оваа теорија. Повеќе би сакале да се крие цел живот? Да се ожени со жена (доколку е геј маж), да основа семејство и да живее лажен живот? Запрепастена сум на што се' сте подготвени да го изложите сопственото дете, само за да не излезете од својата комфорна зона и да ви е вас удобно...страшно! И ужасно лицемерно.
    Што се однесува до темата, се разбира дека би го прифатила такво какво што е. Се заљубил/ла побогу, не убил/ла човек!
     
    Последна измена: 7 јуни 2017
    На smooch, SuperGirl24, sweet-cherry и 14 други им се допаѓа ова.
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.540
    Пол:
    Женски
    Сите сме свесни дека нема да ни биде мило ако утре детето ни каже дека е геј..
    Ама оние што велат дека не би ги прифатиле и сакале, не знам дали нас или сами себе се залажуваат.. или имате камено срце и заледена душа.
    Хомосексуалноста не е болест, нема апче или операција за тоа.
    Или ќе си го прифатиш детето какво што е или не.. Што се однесува на мене, се додека е среќно и примерно, ја има мојата поддршка за се во животот.
     
    На Trxmx, smooch, ♡BuBaLe♡ и 15 други им се допаѓа ова.
  12. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Нема да ми биде баш сеедно ама мое е, и ќе го сакам секако!

    Единствено нешто за што ќе жалам ако е геј е што сум го родила во вакво конзервативно општество.

    Не знам дали знаевте дека стапката на самоубиство кај ЛГБТ популацијата е за 4 пати поголема.
    Затоа геј, би, транс... Не ми е гајле! Подобро да биде живо и здраво отколку да е во земја!
     
    На smooch, Kaetana, Lella и 10 други им се допаѓа ова.
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Се потсетив на вицот:
    Тато, тато, геј сум! - Абе оди дрогирај се ко сите деца, геј ми бил тој... Хаха
    Инаку ако ми дојде во тинејџерски години ќерка ми, и ми каже такво нешто, нема да верувам, и ќе мислам дека е некоја од лудите тинејџ фази, и ќе бидам нешто ко таткото во вицот погоре :rofl:. Се шалам за последново. Би испитала низ разговор дали е глупирање или вистински.
    А ако се познава од мали нозе, или кога ќе е возрасна да признае, тешко ќе ми е, но што би можела друго да правам, освен да продолжам да ја сакам?
     
    Последна измена: 7 јуни 2017
    На Sesil и Rama им се допаѓа ова.
  14. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Сите што велат дека ќе го прифатат без проблем изгледа забораваат дека внуче нема да видат никогаш од тоа дете.

    Нема да го избркам од дома сигурно,ама воопшто нема да сакам да глумам среќа и лудило само затоа што тој решил некој каприц да си исполни.
    Да да,каприц е гејството за мене.
    Сите можат да бидат нормални,ако сакаат.
    Имам гејови пријатели,се е од аздис ништо друго.
    И јас сум имала период во тинејџерство кога ме привлекувале повеќе жени отколку мажи,ама ум во глава и денес имам сопруг и дете!
     
    На cresa-jagoda, fallenangel и Rama им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.540
    Пол:
    Женски
    Внучето ли е проблем мамичке?
    Ако толку ја напнуваат жената да роди, ќе оди ќе се изебе со рандом тип и ете ти внуче од ојле дојле..
    А сите знаеме дека има геј мажи во брак, па очигледно се е во главата, можат да имаат секс и со женско ама преферираат мажи.. па ќе се ожени (во најлош случај) со некоја и ќе и направи дете. Во подобар случај, само ќе остави некоја бремена колку да го продолжите потомството...а притоа и едниот и другиот ќе бидат несреќни..

    Не знам дали потрагични се муабетите за тоа дека секој мора да остави потомство или ова со гејовите..

    А да не зборам дека здрава права на изглед хетеро жена може од 101 причина да не може да забремени.. и што со неа? Како се покажува со прст на луѓево, како имаат некоја заразна болест..
     
    На candy.cane, sparklie, smooch и 26 други им се допаѓа ова.
  16. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Ојле Dust,нека си биде среќен додека е млад и убав со друг маж во кревет кога ќе остарат ќе нема чаша вода кој да му подаде.
    Како бе така размислувате толку цигански?Од денес за утре,среќен да бил.Мислиш нема и нему да му е криво кога ќе остари и сфати дека е сам и нема никој на светот само затоа што сакал да спие со мажи?
    Бог да чува бе,остајте Америка се знае целта на животот...
    Среќата е релативна работа..
    Не мешај жени што неможат да забременат,сулудо е.Нив никој не ги покажува со прст и осуда.
    Во Македонија сигурно нема да бидеш среќен ако си геј,факт.
     
    Последна измена: 7 јуни 2017
    На Aleksandar1212, fallenangel и Rama им се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.540
    Пол:
    Женски
    Во приказната од погоре (ако си ја прочитала) Ојле Мамасита ќе биде татко на внук ти/внука ти..
    Ако Ојле е среќен што има син/ќерќа со ќерка ти, може ќерка ти да не е среќна со него

    А суштината на животот е да родиш деца ли?
    Ох, ок тогаш.
    За мене суштината на животот е многу повеќе од тоа да бидам репродуктивна машина..
     
    На sparklie, smooch, SuperGirl24 и 21 други им се допаѓа ова.
  18. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Јас пак ќе кажам исто,верглам како расипана плоча..
    Не е можно во Македонија да си среќен како геј...
    Во Америка да,таму и сурогат мајки им раѓаат нивни деца.
     
    На Aleksandar1212, fallenangel и Rama им се допаѓа ова.
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.540
    Пол:
    Женски
    Ама кој спомна географска одредница?!
    Зборуваме за деца+родители+фактот дека е геј.

    Како ти ќе реагираш ако детето ти каже дека е геј?
    Не во МК, не во САД, не во Русија... дома. Зад затворени врати.
     
    На SuperGirl24, kim.k, CameliaMiller и 6 други им се допаѓа ова.
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ќе му одржам некој непријатен (и за двајцата) говор за безбеден секс. Ќе му направам муабет за првата љубов и љубовите потоа. Ќе му спомнам за предрасудите на луѓето и колку треба да ги есапи. Ќе му речам да тропне на врата коа ќе му/и' треба муабет.совет и толкуз.
    После ќе чекам да ми покажува слики од симпатиите и јас ќе викам: „Еее, кај го најде баш овој токмак или оваа тутурутка бе мајка?“Или, шубав/а е. Мајка и татко и/му што работат? :wasntme: Кај живее? Со кого живее? А,он/а те свиѓа? Кога ќе излезете?:clap: И после ќе престане да ми раскажува. Ќе ми рече дека сум напорна и мене душата ќе ме боли ама...;(тоа е. Ќе го/ја шпиунирам на фејсбук и ќе претпоставувам кој е-што е.:devil:
    Среќа немам дете.:whew: Напорна ќе сум,стварно.
     
    На BlackAndWhiteSwan, Mrs.Brain, Trxmx и 24 други им се допаѓа ова.