1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ќе реагирате ако вашето дете е геј?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lilit, 6 јуни 2017.

  1. 6th sense

    6th sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2020
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Растена сум со сфаќање дека тоа не е нормално, дека е грев, болест. Би се прашувала каде сум згрешила како родител во воспитувањето или би осудувала себе си. Но тоа е што е, мое е да бидам родител, да бидам насочувачот учителот подржувачот, не уништувачот на животот на моето дете. Како човек растен со предрасуди велам дека има полоши искушенија од тоа детето да ми е геј. Најбитно ми е да е живо, здраво и среќно. Побитно ми е да не е деструктивно спрема себе и околината, да научи да има почит и љубов спрема секое суштество на земјава. Сепак штом Бог, или природата го дала како такво, која сум јас да се спротивставувам на тоа
     
    На Che Guevara, Осе, WaitTillTheEnd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. WaitTillTheEnd

    WaitTillTheEnd Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.245
    Пол:
    Женски
    Го делам твоето мислење, ги поставив прашањата за да видам како размислуваат членките на форумот.
    Но не знаев дека има ваква тема со 30 страни.
    На крај од денот кој навистина знае што е "нормално" што не е. Секогаш ќе има луѓе што ќе се против ЛГБТ и другите што ќе ги подржат.
    За во Македонија господ нека им е на помош на тие што се геј..
     
    На 6th sense му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anelchylola

    anelchylola Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Jas sum bi, niz godinite sum Se obiduvala indirektno da priznaam pred moite roditeli.
    Majka mi e mnogu protiv toa, moze da se kaze i tatko mi...
    Nikogas nebi go prifatile toa.
    Edinstven sto znae za ova e brat mi i on ne me osuduva (ubeden e seuste deka mi e samo faza).
    Planiram da zaminam nadvor od Makedonija za kariera.
    So ogled deka tamu e pogolema moznost za vrska so ist pol se prasuvam dali nekos bi imala devojka/zena?
    Intresno e mnogu sto neznam sto me ocekuva niz godinite...
    Inaku bisekualnosta i homoseksualnosta Se sosema normalno nesto, odsekogas postoele.
    Eden den koga ke imam deca dokolku Se odlucat na takov pravec nema da gi osuduvam.
    Samo bi insistirala da bidat na pocetokot bi za sepak da se osiguraat deka napravile vistinska odluka. Isto taka bi insistirala da stanat roditeli.
    Ima mnogu opcii za toa preku sekualen chin ili pak invitro ili so surogat majka.
     
    На Dreamer 777, Milče9, BibiCh и 2 други им се допаѓа ова.
  4. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.088
    Пол:
    Женски
    Мислењето е напишано пред речиси три години, ама не е променето и нема да (дозволам да) се промени. Не сметам дека би потфрлила како родител доколку тоа е хомо-, би-, трансексуалец и која било друга ориентација да ја има. А на тие што би го избркале детето доколку им е геј би им кажала дека не заслужуваат да бидат родители.
     
    На Dreamer 777 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не сум размислувала на темава. Ама се надевам нема да биде хомосексуалец. Немам ништо против било која сексуална ориентација, но сепак помирна би ми била душата ако е стрејт.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.