1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ќе се справите ако го изгубите своето дете?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Kikiccc, 29 јули 2019.

  1. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Не најдов ваква тема ако случајно имат може да ме префрлите.

    Не сум мајка но сум сретнала кај некои кои неможаат да го пребола кога ќе го закопаш со свои раце на твоето дете и немат назад но две три години поминати се уште неможа да се смираат и да продолжи со својот живот за други свои деца и незнам како да им помогнам тешко ми е... итн..

    Како се справите мајки? Знам дека не е лесно :/
     
    На ушко му/ѝ се допаѓа ова.
  2. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Не сум мајка.Но сепак знам дека за една мајка најтешко е да го изгуби своето дете.Мајка ми постојано вели дека тоа е најголемата казна за еден родител.Не посакувам такво нешто на никого.
     
    На Nausicaa, SummerGirl, lovemme и 3 други им се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ќе полудам. Сега имам едно дете второто е на пат ама за првото секогаш ми се тресат нозете кога не е дома а недај боже па да знам дека нешто му се случило. На работа кога одам душа ми излага што го оставам дома мада знам не е само има кој да го чува. А па недај боже да го изгубам. А една тетка на маж ми си го изгуби синот на 21година. Жената после тоа повеќе беше вболница одколку дома. Скрос се губеше,со време успеа само да ја прифати ситуацијата. Имав и јас случај,тешка сообраќајна незгода мајка ми издржа дур се опоравував не помина многу време доживеа мозочен удар. Многу често се обвинував како јас да сум одговорна за тоа,а реално сепак сум. :(
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Најтешкото нешто за еден родител , независно дали е татко или мајка , е да го изгуби чедото . Имам ситуација во семејството , каде мајката ја загубила ќерката која имала 18 години . Ова се случило на сестра на дедо ми ( одамна ) и тогаш медицината не можела да открие од што починало девојчето . Случајот е заклучен како " срцев удар предизвикан од преголема возбуда " .

    Свекрва ми изгубила еден син , кој требало да биде година ипол помал од маж ми . За малку и самата ќе умрела . Добила труење на крвот , поради ембрионот кој што веќе бил во фаза на распаѓање во утробата . Ден денес кога кажува за бебето , вели " ее да се родеше и тоа здраво и право , сега ***** ќе имаше брат , ќе си помагаа за све " .

    Јас како мајка , не можам ни да замислам како би ми било . Се тресам секогаш кога се болни , кога не сакаат да јадат , кога ги боли нешто , кога ќе паднат во дворот ..
     
    На SummerGirl и Kikiccc им се допаѓа ова.
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ниеден родител не може да преболи да изгуби дете. Едноставно не е природно да си закопаш дете. Не би сакала ни да замислам како би се чувствувала. И да се затвориш во себе, и да тагуваш, и да одиш на гробишта секој ден, се е разбирливо. Не знам дали има начин да се справиш со тоа.
    Единствено што не оправдувам е доколку има и други деца, тие потоа да се запоставуваат. Знам неколку примери каде едно дете починало, и родителите од гробишта не излегуваат и буквално не се радуваат на другото дете. Имам роднини кои изгубија ќерка зошто имаше леукемија, 10тина години откако почина не станаа да играат на матурата на синот зошто сеуште тагувале.
    Верувам дека таа болка не се споредува со ништо на светот, ама ако имаш за што да живееш треба да се обидеш барем. Починатите никој не ги враќа, а на живите секогаш ќе им требаат најблиските.
     
    На CrazyGirl15, SummerGirl, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Баба ми на 83 години ја изгуби ќерката и и е претешко, а не можам да замислам како им е на помлади родители. Тоа е болка што не претстанува. Имам приметено дека кај родители кои имаат друго дете некако повеќе успеваат да продолжат колку толку со животот и да се борат за да бидат тука за другото дете. Баба ми да немаше за што да живее мислам дека од жал и тага по тетка ми до сега ќе умреше.
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda и Kikiccc им се допаѓа ова.
  7. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    И јас имам една другарка што почина од рак на 18 години. Иако поминаа веќе 8 години болката не поминува. Родителите се уште жалат за изгубенито чедо. Баба и и дедо и се превркнаа по неа, дедо и пред некоја година почина ете од жал. Едната сестра ќе прави свадба сега во август. Животот оди понатаму.. Колку и да зборам сега и да бидам толку упорна дека ќе продолжам напред после се.. Незнам дали и јас ќе бидам силна и ќе продолжам напред.. Самиот родител си знае како живее со болката.
     
    На SummerGirl и Kikiccc им се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Темава Богдачува. Да разберам некој кој го изгубил своето дете да сака да отвори тема и да зборува, што мака имате вие па да зборите во туѓи имиња? Приказни искористувате од пријатели, роднини и познаници...за што? Па прашањето -како ќе се справите? Кој размислува за тоа и кој знае како ќе се справи? Ај клуч и разлаз по дома.
     
    На theowndemon, crimson, ЕденЧлен и 33 други им се допаѓа ова.
  9. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.647
    Допаѓања:
    161.692
    Пол:
    Женски
    Знаев дека ќе изреагираш вака, правилно.
    Па и во општи дискусии ја отвориле.
    Чиниш за ланскиот снег ќе збориме(facepalm)
     
    На crimson, oblace1, Tajnaotrovna и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Ако не ти се допаѓа темата може да се тргнеш и да ги оставиш на мира, нека коментираа а сите знаеме дека е болно многу но прашањето е како се справите? Некој се обидува да се самоуништува а некој продолжува со својот живот но затоа наместо да коментираа како се справаат родителите иако знаеме дека не се океј. Мајките можи и да си коментираа да си дадат подршка и дека не се единствени и тука немат потреба негативни коментари а админи можат и слободно да ја избриши темата ако не сум во право . Благодарам на разбирањето
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас дури ни прашањево не го разбирам. Насловот го корегирале гледам, ама пак не ми е јасно прашањево. Колку треба да
    си (не)токму
    за да размислуваш за смртта на свое дете и што после тоа, доколку нема никаква индикација за истото? Башка што во воведот пишува нешто сосем друго, дека членката не знае како да им помогне на луѓе кои загубиле свое дете. Стварно ми нема смисла темава и мене.

    Ај да беше за дали сме свесни за опасностите кои може да доведат до вакво нешто, не дај Боже, ама ова ми е некако многу језиво и неразбирливо.
     
    На theowndemon, sanji4444, Bitter-Sweet и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.144
    Пол:
    Женски
    Стварно темава треба да се избрише.
    Тотално без смисла.
     
    На theowndemon, ЕденЧлен, sanji4444 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Dobro bre,ti normalna si so temava?Izvini, si izgubila dete, pa sto otvoras vakva tema ili onaka si ja otvori?
    Znaci navistina se potresov koga go procitav naslovot na temava.
     
    На sanji4444, Bitter-Sweet, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ова од досада некој што нема деца се замара со што ако добие дете и го изгуби!?
    Да имавте некои јаки амбиции у животот немаше ни кроз ум да ви пројде ова.
     
    На crimson, sanji4444, Bitter-Sweet и 5 други им се допаѓа ова.
  15. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Зарем некој на здраво право дете размислува што ќе прави ако го изгуби? :^)
    Бог да чува темава :devil:
    К Л У Ч

    До таа што ја отворила - пишуваш дека не си мајка па потоа пишуваш дека знаеш дека не е лесно.
    Од каде знаеш?
     
    На sanji4444, Bitter-Sweet, zalosna и 4 други им се допаѓа ова.
  16. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Добро де што го нападнавте девојчето,гледате дека бара мислења од некој што се соочил со ова (малку морбидно додуша),можеби у блиска околина ѝ се има десено па да знае како да им пријде,на кој начин...
     
    На buba4e89 и Spidy им се допаѓа ова.
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Па нека отвори тема со таков наслов. Ова е крајно неписмено и нехумано.
     
    На Cosmi, Tajnaotrovna, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Не. Не ни има деца. А ни тие што одговориле немаат. И после ќе речат дека е исто да немаш дете и да имаш.
     
    На sanji4444, Bitter-Sweet, fana и 4 други им се допаѓа ова.
  19. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Не секој може да се изразува ко мене и тебе(не дека ние сме најпаметни) ама не глеам причини зошто вака да ја напаѓате..
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Зошто не можеш да сфатиш. Исто како и таа.
     
    На zalosna, fana, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.