1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Календар на плодни денови

Дискусија во 'Бременост' започната од kristii, 6 јуни 2010.

  1. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Ne znam kako da presmetam za plodni denovi.vo delon na vremetraenje na mesecniot cikolus.po sto mene mi kasenese eden mesec negde.dobiv na 25 mart a posle na 28 maj.ovde imat do 40 dena a mene poveke mi kasnese i sega mi ispagaat netocni denovite.fala vi odnapred
     
  2. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
    Не сфакам шо не ти е јасно, ама ке пробам да ти објаснам :) . Колку т трае месечнио циклус е уствари колку време мине од коа последен пат си имала додека ти дојде па. ако си имала на 25 па нареднио месец ти дое на 28 знаци циклусо ти трае триесе и два три дена. Ако секогаш ти е различно тугај ставаш просек. После имаш колку дена ти трае менструацијата и толку мислам. Не знам колку ти помогна битно проба :) позз
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
  4. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
  5. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    ne mi bese jasno kolku dena da pisam deka mi trael mesecniot ciklus,po sto kako sto navedov gore dobiv na 25 mart i posle april ne dobiv i dobiv 28 maj.a onde pisuva do 35 dena poveke nema.a mene vo slcajov poveke od 35 dena mi e
     
  6. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Добро, ваљда не ти касни толку секогаш, ќе земеш просек од последните 3 до 6 месеци.
     
  7. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    Одредување на плодни денови

    ве молам за помош може ли некој да ми објасни како да израчунам кога ми се плодни денови последен пат добив на 10ти ми траеше 6 дена менструацијата поробувам некако сама да израчунам ама никако неможам :$ :$ :$ :$ :$ затоа девојки дај помогнете ми ве молам за помош
     
  8. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    како да израчунам плодни денови

    Повели календар на плодни денови:
    http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80 ... 0%B2%D0%B8

    Селектирај си кога ја имаш добиено последната менструација и колку денови ти трае.
    Потоа притисни онаму каде што е копчето ПРЕСМЕТАЈ. Ќе ти се појави една табела.
    На табелата ти покажува кои ти се плодни денови, кои денови ти е менструацијата и кога е овулацијата.
    Се надевам дека ти помогнав и дека ќе успееш да се снајдеш.
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Одредување на плодни денови

    Од денот кога ќе добиеш,после 15дена се плодните денови,така ми кажа гинекологот.Јас така сметам а и овој календарот на Фемина е баш точен :)
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Одредување на плодни денови

    Јас бев на следење на фоликулите за плодни денови и кога ми кажа гинекологот кога ми се плодните денови точно се софпаднаа со плодните денови од календарот за плодни денови на фемина,само точно да се пополнат податоците -должината на циклусот-најмногу,поздрав
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    Одредување на плодни денови

    девојки да ве замолам нешто плссс ај некој нека ми помогне да одредам плодни денови се обидувам сама но никако неможамм ве молам за помошшшш
     
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Одредување на плодни денови

    Eпа ти пишав погоре.Ако ти дошло да речеме на 1ви,си рачунаш со први 15 дена.Плус минус два -три дена.
    Не е ич комплицирано.
    Инаку во аптеките има и тестови за овулација,на Јака,90ден се,па можеш да си купиш и најубаво да си одредиш.
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Одредување на плодни денови

    Во денешно време нема кој не поседува смартфон. Сигурна сум дека и ти имаш. :)
    Инсталирај си апликација .. menstrual calendar се вика.. верувај поточно нешто од оваа апликација нема. Јас благодарение на оваа апликација знаев точно кога да го зачнам бебето.
    Ти ја погодува менструацијата до ден.. точно ти кажува колку ќе ти трае.. ти кажува колку дена пред менстурација не ти се плодни.. кои денови ти се плодни и во кои денови ќе овулираш.
    Значи мене ми погоди точно до ден. Јас имав односи ден пред овулацијата, дента на овулацијата и ден после овулацијата... е ете се фати на прва. :$
     
    На Miss-HeLL и maleckataa им се допаѓа ова.
  14. Vikimila

    Vikimila Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    ПЛОДНИ ДЕНОВИ

    Девојки ве молам некој да ми објасни што како за плодните денови, како се рачунаат ? :*
     
  15. MalaMedena

    MalaMedena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
  16. Vikimila

    Vikimila Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Плодни денови

    Ќе ве молам да ми објасните нешто повеќе околу плодните денови, односно како да прерачунам, ја симнав апликацијата WomanLog но незнаев да се снајдам што како, ве молам и ако ја има некој симнато да ми каже што каде да напишам, тенкс :*
     
  17. Secret.women

    Secret.women Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2020
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    1.526
    Пол:
    Женски
    Дали некогаш сте се воделе по она што го пишува на my calendar? Дали навистина така се фали на овулацијата и плодните денови? Дали во неплодните денови сепак постои шанса за забременување?
     
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Screenshot_20210627-214824_FF App.jpg Screenshot_20210627-214815_FF App.jpg Секое утро мерам температура, за да утврдам овулација..
    имав менз. на 27.05. сега на 23.06.
    Знам дека е рано за споредба.. но дали ома некој што мери исто?
     
  19. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Падот на температура и тоа што на апликацијата ми стигнува известување дека овулацијата ми е на еден ден и после ден два аа не овулацијата ти е била на друг ден..

    Затоа што од кога почнавме да работиме на случајот, мене менс или ми подранува или касни, со оглед на тоа дека ми идеше на 28 ден и траеше 4/5 дена сега дури до 8 дена.