1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Калитеа (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Lina24, 26 јуни 2011.

  1. Tears_of_the_sun

    Tears_of_the_sun Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,утре патувам за Калитеа ако има некој таму и може да пише какво е времето, водата ,плажите и цените ^_^
     
  2. Niki97

    Niki97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2019
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki, nekoj da spodeli iskustvo za smestajot vo vila mythos?
    Ii koi se najubavi plazi spored vas?
     
  3. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Супер е вилата,чисто,нова е од пред неколку години и убава локација.Плажите се убави,песочни,морето кристално..Имате одма ко ќе се симнеш по скали кај Х.Амон зевс место без лежалки ако нејќеш да користиш,десно има убав бич бар со лежалки,а скроз лево исто убаво средена плажа приватна на Х.Маргарита е,но и поскапо се плаќаат.Ако сте со кола убаво е да шетнете до Сани Бич,некои си 15 км од Калитеа.
     
    На Niki97 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lovatolover

    lovatolover Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    571
    Јас да споделам искуство со вила Галини во Калитеа. Бевме преку Магелан, си беа точни со тргање и за натаму и за назад. Ве оставаат во центарот на Калитеа, куферите ви ги ставаат во комбе што ви ги носи во вилата а вие до таму пешки. Од Галини до центарот има само една угорница и се поминува за 6/7мин.
    Вилата се наоѓа одма до плажата Sea to see, значи буквално е на самата плажа и има предобра локација. Имавме бесплатни лежалки и чадор, сам си ги земаш сам си ги враќаш. Ние бевме сместени на приземје и имавме маса со столчиња, а има и огромен уреден двор кај што имате wifi, а во собите нема. Значи барајте си соба на кат, од тераса има многу поубав поглед на море.
    Општо за собите се прилично мали, мала кујна со шанк, прибор заникаде, а тоалетот е најлош. Преемногу тесен и несреден. Два пати се случи да нема топла вода. Клима имавме бесплатно. Креветите беа тврди и стари, постелнината беше чиста.
    Се на се, ако не сте луѓе што барате многу и сте дојдени за плажа ви ја препорачувам.
    Во однос на дискотеките, јас бев само во Ahoy, на плажа ни дадоа флаери. До диското такси зима 5е во правец. Со флаер влез ви е 8е и со него имате 2пива или една пијачка од 10е. Коктелите се 12е, ние си доплативме 2е плус. Диското е преуредно и немам никаква замерка, јаки журки прават.
    Погледот од угорницата IMG_20190908_130809.jpg
    За плажите, на Sea to see цените се од 5е кафиња, пиво па нагоре, 7е салати со што не ве оставаат повеќе од 4/5 саати да седите без да нарачате.
    На Papua beach bar не бев, но кажаа дека се плаќа 20е од човек и за тие пари си нарачуваш.
    Имате автобуси што возат низ другите места, јас бев до Пефкохори 2.40е во правец. Карта може да си купите после giro Niki само право по улицата во една трафика.
    И најбитното, гиро во Giro giro e 3.50e a во giro Niki e 3e, но првото е далеку поубаво
     
  5. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски

    Мене баш во гиро гиро не ми беше ич убаво гирото. Ники каде каде беше поубаво и помеко месото и компирите тазе :)
     
  6. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Толку е лошо во вилата? Какво е купатилото, мене најважно ми е клима има, интернет во собите има? Сакам да уплатам уште сега аѓа се мислам. Ми одговара дека сум со две мали деца.
     
  7. lovatolover

    lovatolover Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    571
    Клима имаше, интернет во соба нема, требаше да седиме во дворот и само таму фаќа.
     
  8. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Дали за невакцинираните е забранет влез во затворени простории во Грција
    Утре заминуваме на Калитеа па ме интересира дали имаат некој правила?
     
  9. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.948
    Пол:
    Машки
    Не е, слободно можете во ресторани, кафичи, супермаркети. Секако маската е задолжителна во затворен простор.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    400
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Сакам да резервирам во Вила Димитри, Калитеа. Искуство од оваа година евентуално лани? Како се цените на храна, лежалки? :)
     
  11. Stefanija1234

    Stefanija1234 Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Kalitea ili Budva posle 5 semtepvri,
    4 drugarki kje odime kade e podobro bil li nekoj Budva ili Kalitea posle 5 septemvri
     
  12. Amelia.

    Amelia. Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Зависи што сакате и какви очекувања имате од одморот.

    Имам искуство само со Калитеа почеток на Септември, пред неколку години и тој период беа затворени дискотеките. Инаку мало место, убаво и мирно, баш се одморив искрено, таа година затоа и отидов, провод не ме интересираше :D така што ако ви е тоа пресудно, мислам дека Будва е подобар избор.
     
  13. Stefanija1234

    Stefanija1234 Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    I nie sme za Budva samo nikogas do sea ne sum idela vo septemvri, ne znam tamu kako e dali rabotat uste diskotekite i dali e zivo razmrdano seuste
     
  14. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Сум била Калитеа од 10 Септември пред Ковид, си имаше гужва, и семејства и млади. Кафичите и дискотеките си работеа, цените на лежалките беа за нијанса поевтини.
     
  15. Stefanija1234

    Stefanija1234 Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Najveke me interesira za diskotekite, i dali seuste ima mladi
     
  16. Lana Babe

    Lana Babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Mislenje za Kalitea,t.e kako e mestot za mladi,zhurki,plazi?
     
  17. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    4.404
    Пол:
    Женски
    Ние во средно одевме со друштво, има доста млади и заедно со Ханиоти се најраздвижени места на кракот. На неколку километри од градот има 2 големи дискотеки, во тоа време едната Pearl беше строго со српски турбофолк ;(, другата Ahoу онака покомерцијална и океј. Плажите се многу убави, со ситен песок и плитки. Измислени за игри со друштво. Од првиот крак, мене Калитеа ми е најубава. Убаво да си поминете ако одите.
     
    На marsilia му/ѝ се допаѓа ова.
  18. marsilia

    marsilia Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2023
    Пораки:
    485
    Допаѓања:
    2.138
    Пол:
    Женски
    Одличен избор за млади. Ноќен живот има, забави, раздвижено е, многу млади луѓе. Ние бевме друштво и преубаво си поминавме.
     
    На Lana Babe му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lana Babe

    Lana Babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    a plazhi ima ubavi?
     
  20. marsilia

    marsilia Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2023
    Пораки:
    485
    Допаѓања:
    2.138
    Пол:
    Женски
    Извини што сега враќам, зафатена бев викендов и сега дури се пуштив тука.
    Плажите се просечни како на скоро сите места на прв крак и на Егејско море, не е лошо, само ништо посебно.