1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Калуѓерот што го продаде своето ферари (Робин С. Шарма)

Дискусија во 'Книги' започната од IvanaMkd, 17 февруари 2012.

 1. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.051
  Мојата омилена книга.

  [​IMG]

  Приказна за тоа како да ги остварите своите соништа и да ја земете судбината бо свои раце.
  Не би сакала да откријам ни дел од соджината, со цел сами да ја прочитате и да се уверите дека навистина е добра.
  Јас ја имам прочитано само 3 пати... :)
   
  На lola-86 и meredith им се допаѓа ова.
 2. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Се согласувам со тебе, книгава е преубава. Ти ги покажува малите нешта во животот кои те прават среќен и да ги остварите соништата. Можам да кажам дека книгава ми го смени животот :)
   
  На IvanaMkd му/ѝ се допаѓа ова.
 3. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.546
  Пол:
  Женски
  И мене ми е омилена и полека полека ми го менува животот, книгава е чудотворец, најубавата книга на светот :)
   
  На IvanaMkd му/ѝ се допаѓа ова.
 4. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.051
  И јас сум презадоволна, и многу ми го промени животот. Многу добра содржина.
  Откога ја прочитав првиот пат, пред 3 години... ја подарив на 4 пријателки за роденден. :)
   
 5. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Воодушевена сум од книгава...Нај поучното нешто што сум го прочитала,покрај многу,многу други книги.
   
 6. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.051
  Ова ми е еден од поомилените цитати од книгата...

   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Мене книгава не ми се допадна, почнав да ја читам али ја баталив и ја вратив од каде што ја земав.
   
  На BlackStar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kitty.lover

  kitty.lover Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2012
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  351
  Имав големи очекувања ама не сум задоволна.
  Не ми се допадна ништо посебно. Мислев дека тој калуѓер ќе го раскажува животот од друг аспект. Начинот на кој е напишана книгата навистина потикнува да размислуваме и да се промениме во некое поле од нашиот живот, за наше добро. Многу споро ја прочитав, повеќе гледав во таван и констатирав за се што се случува околу мене.
  Причината за моево мислење можеби е мојата воздраст. Сепак е за малку позрели од мене. Дефинитивно.
   
 9. macefeminka

  macefeminka Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  7
  Книгата ја имам веќе една година, но имам некаква одбивност према неа, никако не можам да ја прочитам :(
   
 10. Justinna

  Justinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  29
  Супер е книгата. Мене ме привлече насловот па затоа ја зедов да ја читам, ама сепак вреди да се прочита.

  Сега има и друг дел (објавен оваа год) “Тајните писма на монахот кој го продаде своето ферари“.
  Дали некој ја има прочитано или имате критики слушнато за новата книга? Можеби ја има и кај нас ? :)
   
 11. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.651
  Допаѓања:
  97.167
  Пол:
  Женски
  Мене баш ми годеше.Навистина ,покажува како да го промениш начинот на живот сосема едноставно.Многу влијаеше на мене,на начинот на моето размислување ...на се..После некој период пак ќе се навратам на неа :inlove:
   
 12. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Книгава само што ја завршив.
  Не би рекла дека сум нешто посебно импресионирана но сепак ми се допадна.
  Навистина вреди да се прочита како еден потсетник за она што е навистина важно во животот и како согледување на тоа како понекогаш самите себе се уништуваме.
   
 13. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Ова вреди да се има во своја библиотека. И самиот писател кажува дека од книгите не откриваме нови нешта (тој не измислил топла вода :$ ) туку треба да ни служат како некое потсетување кое ќе не води низ животот.
  После некој си период пак би ја прочитала.
   
 14. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.276
  Убава книга која вреди да се има и е книга која може повеќе пати да се чита.
  А, јас обожавам такви книги.

  Одлична ми е за народни маси, за секој човек да се запраша некои работи за себе, и да престане да гледа ограничено и затупено во своето здодевно секојдневие.

  Има некои ситници со кои не се сложувам, или ми се ту мач, пример дека наеднаш ги нашол луѓето од Сивана и сл., но се друго е супер.

  Вметнати се размислувања кои за обичниот човек се невозможни, чудни... Им го зголемува видикот. Им дава можност за нов начин на размислување.
  Да се поместат од стандардното и вообичаеното.
  Да видат дека постои повеќе.

  Годините немаат улога, одлична е за сите возрасти. :)
   
 15. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.277
  Допаѓања:
  22.551
  Пол:
  Женски
  Ја почнав пред некој ден да ја читам ама поради обврските ја одолговлечив, овие денови се надевам ќе ја завршам. После одма ја имам и Тајните писма на калуѓерот што го продаде своето ферари.
   
 16. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.745
  Допаѓања:
  60.930
  Калугерот што го продаде... не сум ја прочитала... Но, кога ќе ми дојде до рака секако ќе ја прочитам затоа што ја прочитав „Тајните писма на калуѓерот што го продаде своето ферари“ и се воодушевив од мудростите што авторот ни ги открива!!! Не дека не ги знаем, но едноставно никогаш не сум размислувала за тие големи вистини на животот!!!
   
 17. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.518
  Пол:
  Женски
  Го следам Робин на фб и ми се допаѓаат мислите што ги постира, ама кога ја почнав книгата за брзо време ја оставив. Не викам дека е лоша, туку едноставно не бев расположена за таков начин на пишување.

  [​IMG] [​IMG]
   
 18. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.415
  Пол:
  Женски
  Најдосадната книга што сум ја прочитала во последниве години. Ја читав пред 3 на македонски, ја оставивна 45 страна, ја почнав пред некпј ден на англиски демек друго е, ај да и дадам шанса, не можев, уште пократко издржав.
  Не само што не измислува топла вода писателов, туку стилот мене не мк се допаѓа. Празни мудрости се за мене овие, не знам може е до мене, ама мене ми е досаден. Навистна едно големо веќе видено и чуено. Спаѓам во категорија на вечни хејтери на Шарма и Куељо и ред други искомерцијализирани писатели и не можам ни под разно да им дадам втора/трета шанса.
   
  На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.