1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Канада

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од HelloKitty4, 14 март 2013.

  1. HelloKitty4

    HelloKitty4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    3
    Zdravo devojki!!! :D Ne mozev da najdam vakva tema zatoa ja otvoriv :D Dali ima nekoja sto zivee vo kanada, ili pak nekoja sto ima nekoj blizok ili poznanik sto zaminal tamu. Mnogu me interesira kako zaminal tamu, i kakov e zivotot. Dali e lesno da te pustat, ili pravat problemi i preku sto. Kolku se prosecnite plati, a kolku kiriite. I vo koj del e najdobro za ziveenje :D Primer Toronto :D Blagodaram odnapred :D
     
  2. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    Zivot vo Kanada

    Ах кој заминал таму никој не се вратил во МК 8)
     
  3. HelloKitty4

    HelloKitty4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    3
    Da da :D Zosto da se vrati? :D Ovde nemame nikakva idnina :/ Ne mozeme rabota da najdeme. Ke rabotime za 8 000 denari, a smetkite se samo 6000 denari. Vo prodavnica da vlezis 1000 denari ke potrosis kako nisto :( Nemame nikakva idnina, a sto ke pravime koga ke ostarime? Koja penzija ke ja zemame? :( Barem na drugite mesta cenat da imas fakultet, i ja cenat tvojata rabota, i duri i te napreduvaat. I zemas plata dovolna za normalen zivot, koja za nas pretstavuva luksuz...
     
  4. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    грешка замина моја блиска особа се омажи за македонец а живее таму беше 1 година и се врати :x
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    Моја другарка доби иселеничка виза. Седеше неколку години додека не зема државјанство и се врати назад. Едноставно не беше задоволна од начинот на живот
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Има ли некој/а мегу вас што живее во Ванкувер, или Канада општо? Баш ме интересира каков е стилот на живот, стандардите итн.

    Фала ви однапред :)
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    јас моментално живеам во USA и е многу ладно на зима и многу жешко на лето
    во април имавме снег дури во мај се стопли
    цела зима се чуствувам ко на антартик да сум.. мразззз..
    и сега ај дојде мај и жештиниииииии.... никако да не ти се погодит времето
    на сабајле ќе врнет и после жешко .. во лето
    а во зима камен ладно

    иначе преселување од македонија во америка...
    аххх .... имам многу работи што можам да ги кажам ама не ми се пишува сега некако
    тешко е .. ако немаш никој .. ние ( јас и мојата фамилија) немзавме никакви роднини овде сами дојдовме
    и многу е тешко

    ако планираш ти да се преселуваш јас би рекала да размислиш убаво
    оти не е така како што викаме македонија : америка многу убаво
    мислат овде во HOLLYWOOD ке дојдат |(
    и ко ке дојш оп на улица
    незнаете колку америка е поназад од европа иако мислите дека е понапред
    само тие што дошле знаат како е
    европа е златна ;3
    е сега има некој работи што чинат како школото е подобро, околината е почиста
    работи што не чинат : американците немаат никаква општа култура, работа е многу тешко да најдеш од 2007 , капитализам е ..

    абе еве за 3 години све сум видела и сум почуствувала
    првата година што сум претргала :doh: најтешката година во мојот живот
    не е лесно како што мислите
    децава овде на пример се оставени од родителите од мали што сакаат да прават на родителите им е гајле и немаат децата општа култура како мали во мозокот и кога ке нараснат и тие на нивните деца такаа ќе ги учат.. и безврска е све

    идај само ако мораш да идеш
    ако не седи си во македонија и работи за леб
    никако овде ...

    на темава можам да пишувам цела ден ама ај доста е :hai:
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  8. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    дечки ве разбирам потполно
    америка е иста ситуација во 1 месец земаат 800 долари
    да платат сметки им требаат околу 150 долари со се интернет да речеме
    за храна месечно ти треба 200долари ( скапо е многу + вода треба во шишиња да купуваш пошто нема вода )
    150+200= 350
    телефон сметка е 50 долари месечно
    = 400
    јас живеам во стан месечна рента е 800 долари
    = 1,200
    плус работи што ти требаат за дома , облека и тоа

    месечна плата 800 долари или ако имаш убава работа 1,000 долари месечно
    трошкови : 1,200 долари на месец за скромно да живееш само колку да преживееш

    и јас мислев америка така пари имаш ќе работиш и све
    ама не ..,.. не е така и никој не ја кажува вистината сите сакаат да се фалат дека се во америка или во канада ... е сега да не бидам толку зависи од човекот .. може убава работа има ама то е 1 од 100000 од 2007 криза е овде

    и во македонија е така знам , баш со татко ми оваа тема ја дискусиравме ... никаде нема иднина .. си мислиме да се вратиме назад во македонија ама неможе бре и таму све е од нопаку и работа и политика и државата цела

    no hope ;(
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    @RockNroLLGirL убаво е што си го споедлила своето искуство за Америка, но темата е Канада а не животот во САД. Тоа се две различни држави (на пр. во Канада здравството е бесплатно, во САД не е и тн.) со поинаков менталитет, поинакви закони, поинаква историја, па дури и околу јазикот име извесни разлики (во САД втор јазик неофицијално е шпански, во Канада е официјално француски и англиски) и тн.
     
    На toogood и Unica им се допаѓа ова.
  10. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    смислата на првото мислењето ми беше преселување во друга држава и дали е тешко или не ..
    а за второто за парите се согласувам со тебе :lol:
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  11. femina-girl89

    femina-girl89 Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    РАБОТА ВО КАНАДА

    ДАЛИ НЕКОЈ ЗНАЕ КАКО И КАДЕ ДА СЕ АПЛИЦИРА РА РАБОТА ВО КАНАДА...РАБОТА ЗА БРАЧЕН ПАР...ФАЛА ВИ
     
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Тука има повеќе информации:

    http://www.cic.gc.ca/english/work/index.asp
     
  13. femina-girl89

    femina-girl89 Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Фала ти
     
  14. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Татко ми испрати барање за иселеничка виза.Сега ме интересира каков е животот во Канада, работата, платите, менталитетот, школувањето се повзано со животот таму.
    Ако некој/а од вас живее таму го/ја замолувам да ми објасни :D
     
  15. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ја повикувам @toogood на темава. :)
     
    На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ke napisam obavezno nesto. Ke moze da procitate po vase utre sabajle - Ponedelnik
     
    На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Eve edna drzavna stranica za canada cost of living. Bez da filozofiram vaka ili taka, ova e najdobro da se pogledne
    http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Canada
    Samo plata koja e izbrana za sredna ne se slozuvam zosto vo pocetakot nema sansi da se zaraboti.
    Toj prosek e za luge koj imaat kariera, a nov imigrant nema kariera.
    Pod kariera se podrazbira se (znaci cistis, gotvac si, inzinjer... se e kariera). Junior position de do 3 god kanadsko iskustvo, a posle 5 god si senior.
    Tuka roditelite tvoj ke ja najdat nivnata struka
    http://www5.hrsdc.gc.ca/NOC/English/NOC/2011/QuickSearch.aspx?val65=*
    Toa e drzavna strana kako se razvrsteni profesiite
    http://www.workopolis.com/content/a...earning-the-average-canadian-wages-right-now/

    Everage Canadian salary by province

    • Newfoundland and Labrador – $52,572
    • New Brunswick – $44,044
    • Nova Scotia – $42,992
    • Prince Edward Island – $41,184
    • Quebec – $44,621
    • Ontario – $49,088
    • Manitoba – $45,760
    • Saskatchewan -$51,792
    • Alberta – $60,476
    • British Columbia – $46,900
    Na top mesto e Alberta. Zivotot e najskap tamu, mada moe mislenje e deka prosekot vo Alberta e povisok, bas ne mi e realno.
    Kanada e golema, kade ke odlucite da ziveete zavisi od vas. Temperaturnata razlika e golema
    • Newfoundland and Labrador
    • New Brunswick
    • Nova Scotia
    • Prince Edward Island
    • Quebec
    • Ontario
    Mnogu sneg i vlaga

    • Manitoba
    • Saskatchewan
    • Alberta
    Dolgi zimi po okolu 8 meseca i dosta suvo, znaci suvo ladno

    • British Columbia
    Vlianie od okeanot, prilicno blaga zima.

    Naveke rabota ima vo Alberta i najvisoki plati, od druga strana ladni i dolgi zimi.

    Eve uste edna lista za sredna plata po profesii
    http://www.payscale.com/research/CA/Country=Canada/Salary

    Da se razbereme.
    Vo Kanada ne se priznava nitu eden fakultet od druga drzava. Treba da se zavrsi skolo tuka. Dali toa ke bide nekolku kursa, collage, university... zavisi od aspiraciite na osobata. No samo fakultet od bilo koja zemja nema nikakva vrednost.
    http://www.statcan.gc.ca/tables-tableaux/sum-som/l01/cst01/labr69a-eng.htm
    http://www.statcan.gc.ca/tables-tableaux/sum-som/l01/cst01/labr79-eng.htm
    http://www.livingin-canada.com/work-salaries-wages-canada.html

    Ova e edna dobra stranica bas da imate prestava kolku e sredna plata po provincii i kolku od lugeto ja imaat.
    In July 2011, the Canadian Government estimated that there were 34,482,779 people in Canada.
    Largest cities in Canada
    The largest city in Canada by population is Toronto, home to 2,615,060 people at the time of the 2011 census. The wider Toronto metropolitan area is over twice as populous, containing 5,583,064 people in total.

    Canada's second largest city is Montreal in Quebec, where 1,649,519 people live, followed in third place by Calgary in Alberta with 1,096,833. Calgary is growing at twice the Canadian average, however, so if current trends continue it will no doubt overhaul Montreal at some point. Ottawa is Canada's fourth largest city – 883,391 people live in the capital city.

    http://www4.hrsdc.gc.ca/.3ndic.1t.4r@-eng.jsp?iid=34

    Ova za pocetok e dobro.
    Vecer ke napisam poveke.
     
    На LadyC, Cka, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
  18. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Фала ти @toogood за исцрпниот одговор ќе ни биде од помош :)
    Никаде не е лесно, а најтешко е од нула ама барем се надеваме на подобро од сега, сите знаеме дека во македонија и нема некоја иднина и вреди да се проба.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  19. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Jas sum ednostavno zaljubena vo Kanada. Zamene e najubava.
    Ova sto ke go napisam e moj aspekt na rabotite, spored drugi mozebi e poinaku.
    Vreme: Zima vo cela zemja. Gore dole poladno, potoplo. Za obozavatelite na zima, super.
    Mentalitet:
    Zavisi kade ke zivees. Kako vo Mk. Ne e sekade isto. Ne e isto vo Tetovo i Strumica, ama nekoj saka da zivee vo Tetovo drugi vo Strumica.
    Vo Toronto se skoncentrirani Mk. , no gi ima i vo drugite gradovi- provincii.
    Znam luge koj ziveele vo Toronto i izbegale zosto spored tie luge iseluvanjeto vo Kanada e iseluvanje od Mk. Taa familija zivee najdaleku, kolku sto znam, mozda ima nekoja i podaleku od niv. Super si ziveeat, se druzat so NE Mk.
    Takvite luge mi se stvarno petka, bas se tie sto sakat da se borat i nezavisat od nikogo.
    Ima luge koj namerno odbiraat Toronto zosto verojatno se plasat od promeni. Mislat deka nekoj ke im pomogne, najde rabota, kaze kako da se zapisat vo skolo.... Takvite obicno sekogas se nezadovoni i kritikuvaat. Po mene nebile spremni za imigriranje, a im se slucilo.
    Za da se iselis treba da bides spremen. Ne e pricina ne gi sakam drugite nacionalnosti ili nema pari. Ovde ima luge od cel svet i nema kritikuvanje, treba site da gi sakas, poarno nedoagaj ako nesakas osven Mk. dr.
    Pocetokot e za site dosta kompliciran. Posebno za parovi so mali deca. Lugeto nemaat karier treba od negde da pocnat i najcesto se raboti za malku pari koj kraj so kraj ne vrzuvaat.
    Po 5-6 god obicno site naogaat pat, kupuvaat kuki, stanovi (koj sto moze), koli i se so nekoja karier koja se gradi poleka no sigurno. Sekoja godina e se podobro i podobro.
    Naogaat pat: sto znaci toa? Zavrsuvanje kanadsko skolo, sozdavanje na nezavisnot od drugi luge ( nema tuka gosti kaj mene kaj tebe, cekanje nekoj da ti najde rabota....) se sam treba da si mislis.
    Ednas koga ke zavrsis skolo site kocki ke se naredat. Mnogu luge se nafakaat da rabotat sitni raboti polazani za nekoja para i taka kaskaat cel zivot. Takvite se ljubomorni na site, site im se krivi, pa i snegot, sonceto sto da e.Vecito nezadovolni, plukaat po Kanada i sl.

    So eden zbor: Kanada e sredena zemja, so pravila na igra, mudri nema.
    Ako ste spremni da ste sekoj den nasmeani, Pleas & Thank you na sekoj vtor zbor, nikako ignoriranje na luge, vie ste WELCOME.
    Uspesite sami ke se redat.
     
    На TrinityNeo, LadyC, bebaa и 7 други им се допаѓа ова.
  20. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Фала ти @toogood многу :bow:
    Ти живееш во Канада така? Само да те прашам, таму се пресели со деца или? Многу ме интересира зошто ако отидам таму дали ќе ме прифатат или се ''ладни типови''? И не само мене дали кога отиде таму те прифатија брзо и се љубезни или повеќето се како овде? Сите знаеме како се однесуваат мк со бошњациве и сл. :)