1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Канада

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од HelloKitty4, 14 март 2013.

 1. HelloKitty4

  HelloKitty4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  3
  Zdravo devojki!!! :D Ne mozev da najdam vakva tema zatoa ja otvoriv :D Dali ima nekoja sto zivee vo kanada, ili pak nekoja sto ima nekoj blizok ili poznanik sto zaminal tamu. Mnogu me interesira kako zaminal tamu, i kakov e zivotot. Dali e lesno da te pustat, ili pravat problemi i preku sto. Kolku se prosecnite plati, a kolku kiriite. I vo koj del e najdobro za ziveenje :D Primer Toronto :D Blagodaram odnapred :D
   
 2. Ani.cka

  Ani.cka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  26
  Zivot vo Kanada

  Ах кој заминал таму никој не се вратил во МК 8)
   
 3. HelloKitty4

  HelloKitty4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  3
  Da da :D Zosto da se vrati? :D Ovde nemame nikakva idnina :/ Ne mozeme rabota da najdeme. Ke rabotime za 8 000 denari, a smetkite se samo 6000 denari. Vo prodavnica da vlezis 1000 denari ke potrosis kako nisto :( Nemame nikakva idnina, a sto ke pravime koga ke ostarime? Koja penzija ke ja zemame? :( Barem na drugite mesta cenat da imas fakultet, i ja cenat tvojata rabota, i duri i te napreduvaat. I zemas plata dovolna za normalen zivot, koja za nas pretstavuva luksuz...
   
 4. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  грешка замина моја блиска особа се омажи за македонец а живее таму беше 1 година и се врати :x
   
  На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  167
  Моја другарка доби иселеничка виза. Седеше неколку години додека не зема државјанство и се врати назад. Едноставно не беше задоволна од начинот на живот
   
  На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Unica

  Unica Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2010
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  603
  Има ли некој/а мегу вас што живее во Ванкувер, или Канада општо? Баш ме интересира каков е стилот на живот, стандардите итн.

  Фала ви однапред :)
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 7. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.577
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  јас моментално живеам во USA и е многу ладно на зима и многу жешко на лето
  во април имавме снег дури во мај се стопли
  цела зима се чуствувам ко на антартик да сум.. мразззз..
  и сега ај дојде мај и жештиниииииии.... никако да не ти се погодит времето
  на сабајле ќе врнет и после жешко .. во лето
  а во зима камен ладно

  иначе преселување од македонија во америка...
  аххх .... имам многу работи што можам да ги кажам ама не ми се пишува сега некако
  тешко е .. ако немаш никој .. ние ( јас и мојата фамилија) немзавме никакви роднини овде сами дојдовме
  и многу е тешко

  ако планираш ти да се преселуваш јас би рекала да размислиш убаво
  оти не е така како што викаме македонија : америка многу убаво
  мислат овде во HOLLYWOOD ке дојдат |(
  и ко ке дојш оп на улица
  незнаете колку америка е поназад од европа иако мислите дека е понапред
  само тие што дошле знаат како е
  европа е златна ;3
  е сега има некој работи што чинат како школото е подобро, околината е почиста
  работи што не чинат : американците немаат никаква општа култура, работа е многу тешко да најдеш од 2007 , капитализам е ..

  абе еве за 3 години све сум видела и сум почуствувала
  првата година што сум претргала :doh: најтешката година во мојот живот
  не е лесно како што мислите
  децава овде на пример се оставени од родителите од мали што сакаат да прават на родителите им е гајле и немаат децата општа култура како мали во мозокот и кога ке нараснат и тие на нивните деца такаа ќе ги учат.. и безврска е све

  идај само ако мораш да идеш
  ако не седи си во македонија и работи за леб
  никако овде ...

  на темава можам да пишувам цела ден ама ај доста е :hai:
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.577
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  дечки ве разбирам потполно
  америка е иста ситуација во 1 месец земаат 800 долари
  да платат сметки им требаат околу 150 долари со се интернет да речеме
  за храна месечно ти треба 200долари ( скапо е многу + вода треба во шишиња да купуваш пошто нема вода )
  150+200= 350
  телефон сметка е 50 долари месечно
  = 400
  јас живеам во стан месечна рента е 800 долари
  = 1,200
  плус работи што ти требаат за дома , облека и тоа

  месечна плата 800 долари или ако имаш убава работа 1,000 долари месечно
  трошкови : 1,200 долари на месец за скромно да живееш само колку да преживееш

  и јас мислев америка така пари имаш ќе работиш и све
  ама не ..,.. не е така и никој не ја кажува вистината сите сакаат да се фалат дека се во америка или во канада ... е сега да не бидам толку зависи од човекот .. може убава работа има ама то е 1 од 100000 од 2007 криза е овде

  и во македонија е така знам , баш со татко ми оваа тема ја дискусиравме ... никаде нема иднина .. си мислиме да се вратиме назад во македонија ама неможе бре и таму све е од нопаку и работа и политика и државата цела

  no hope ;(
   
  На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.139
  Допаѓања:
  4.112
  @RockNroLLGirL убаво е што си го споедлила своето искуство за Америка, но темата е Канада а не животот во САД. Тоа се две различни држави (на пр. во Канада здравството е бесплатно, во САД не е и тн.) со поинаков менталитет, поинакви закони, поинаква историја, па дури и околу јазикот име извесни разлики (во САД втор јазик неофицијално е шпански, во Канада е официјално француски и англиски) и тн.
   
  На toogood и Unica им се допаѓа ова.
 10. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.577
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  смислата на првото мислењето ми беше преселување во друга држава и дали е тешко или не ..
  а за второто за парите се согласувам со тебе :lol:
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 11. femina-girl89

  femina-girl89 Активен член

  Се зачлени на:
  25 август 2014
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  РАБОТА ВО КАНАДА

  ДАЛИ НЕКОЈ ЗНАЕ КАКО И КАДЕ ДА СЕ АПЛИЦИРА РА РАБОТА ВО КАНАДА...РАБОТА ЗА БРАЧЕН ПАР...ФАЛА ВИ
   
 12. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.139
  Допаѓања:
  4.112
  Тука има повеќе информации:

  http://www.cic.gc.ca/english/work/index.asp
   
 13. femina-girl89

  femina-girl89 Активен член

  Се зачлени на:
  25 август 2014
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  Фала ти
   
 14. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  9.360
  Пол:
  Женски
  Татко ми испрати барање за иселеничка виза.Сега ме интересира каков е животот во Канада, работата, платите, менталитетот, школувањето се повзано со животот таму.
  Ако некој/а од вас живее таму го/ја замолувам да ми објасни :D
   
 15. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.307
  Пол:
  Женски
  Ја повикувам @toogood на темава. :)
   
  На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
 16. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Ke napisam obavezno nesto. Ke moze da procitate po vase utre sabajle - Ponedelnik
   
  На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
 17. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Eve edna drzavna stranica za canada cost of living. Bez da filozofiram vaka ili taka, ova e najdobro da se pogledne
  http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Canada
  Samo plata koja e izbrana za sredna ne se slozuvam zosto vo pocetakot nema sansi da se zaraboti.
  Toj prosek e za luge koj imaat kariera, a nov imigrant nema kariera.
  Pod kariera se podrazbira se (znaci cistis, gotvac si, inzinjer... se e kariera). Junior position de do 3 god kanadsko iskustvo, a posle 5 god si senior.
  Tuka roditelite tvoj ke ja najdat nivnata struka
  http://www5.hrsdc.gc.ca/NOC/English/NOC/2011/QuickSearch.aspx?val65=*
  Toa e drzavna strana kako se razvrsteni profesiite
  http://www.workopolis.com/content/a...earning-the-average-canadian-wages-right-now/

  Everage Canadian salary by province

  • Newfoundland and Labrador – $52,572
  • New Brunswick – $44,044
  • Nova Scotia – $42,992
  • Prince Edward Island – $41,184
  • Quebec – $44,621
  • Ontario – $49,088
  • Manitoba – $45,760
  • Saskatchewan -$51,792
  • Alberta – $60,476
  • British Columbia – $46,900
  Na top mesto e Alberta. Zivotot e najskap tamu, mada moe mislenje e deka prosekot vo Alberta e povisok, bas ne mi e realno.
  Kanada e golema, kade ke odlucite da ziveete zavisi od vas. Temperaturnata razlika e golema
  • Newfoundland and Labrador
  • New Brunswick
  • Nova Scotia
  • Prince Edward Island
  • Quebec
  • Ontario
  Mnogu sneg i vlaga

  • Manitoba
  • Saskatchewan
  • Alberta
  Dolgi zimi po okolu 8 meseca i dosta suvo, znaci suvo ladno

  • British Columbia
  Vlianie od okeanot, prilicno blaga zima.

  Naveke rabota ima vo Alberta i najvisoki plati, od druga strana ladni i dolgi zimi.

  Eve uste edna lista za sredna plata po profesii
  http://www.payscale.com/research/CA/Country=Canada/Salary

  Da se razbereme.
  Vo Kanada ne se priznava nitu eden fakultet od druga drzava. Treba da se zavrsi skolo tuka. Dali toa ke bide nekolku kursa, collage, university... zavisi od aspiraciite na osobata. No samo fakultet od bilo koja zemja nema nikakva vrednost.
  http://www.statcan.gc.ca/tables-tableaux/sum-som/l01/cst01/labr69a-eng.htm
  http://www.statcan.gc.ca/tables-tableaux/sum-som/l01/cst01/labr79-eng.htm
  http://www.livingin-canada.com/work-salaries-wages-canada.html

  Ova e edna dobra stranica bas da imate prestava kolku e sredna plata po provincii i kolku od lugeto ja imaat.
  In July 2011, the Canadian Government estimated that there were 34,482,779 people in Canada.
  Largest cities in Canada
  The largest city in Canada by population is Toronto, home to 2,615,060 people at the time of the 2011 census. The wider Toronto metropolitan area is over twice as populous, containing 5,583,064 people in total.

  Canada's second largest city is Montreal in Quebec, where 1,649,519 people live, followed in third place by Calgary in Alberta with 1,096,833. Calgary is growing at twice the Canadian average, however, so if current trends continue it will no doubt overhaul Montreal at some point. Ottawa is Canada's fourth largest city – 883,391 people live in the capital city.

  http://www4.hrsdc.gc.ca/.3ndic.1t.4r@-eng.jsp?iid=34

  Ova za pocetok e dobro.
  Vecer ke napisam poveke.
   
  На LadyC, Cka, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
 18. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  9.360
  Пол:
  Женски
  Фала ти @toogood за исцрпниот одговор ќе ни биде од помош :)
  Никаде не е лесно, а најтешко е од нула ама барем се надеваме на подобро од сега, сите знаеме дека во македонија и нема некоја иднина и вреди да се проба.
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 19. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Jas sum ednostavno zaljubena vo Kanada. Zamene e najubava.
  Ova sto ke go napisam e moj aspekt na rabotite, spored drugi mozebi e poinaku.
  Vreme: Zima vo cela zemja. Gore dole poladno, potoplo. Za obozavatelite na zima, super.
  Mentalitet:
  Zavisi kade ke zivees. Kako vo Mk. Ne e sekade isto. Ne e isto vo Tetovo i Strumica, ama nekoj saka da zivee vo Tetovo drugi vo Strumica.
  Vo Toronto se skoncentrirani Mk. , no gi ima i vo drugite gradovi- provincii.
  Znam luge koj ziveele vo Toronto i izbegale zosto spored tie luge iseluvanjeto vo Kanada e iseluvanje od Mk. Taa familija zivee najdaleku, kolku sto znam, mozda ima nekoja i podaleku od niv. Super si ziveeat, se druzat so NE Mk.
  Takvite luge mi se stvarno petka, bas se tie sto sakat da se borat i nezavisat od nikogo.
  Ima luge koj namerno odbiraat Toronto zosto verojatno se plasat od promeni. Mislat deka nekoj ke im pomogne, najde rabota, kaze kako da se zapisat vo skolo.... Takvite obicno sekogas se nezadovoni i kritikuvaat. Po mene nebile spremni za imigriranje, a im se slucilo.
  Za da se iselis treba da bides spremen. Ne e pricina ne gi sakam drugite nacionalnosti ili nema pari. Ovde ima luge od cel svet i nema kritikuvanje, treba site da gi sakas, poarno nedoagaj ako nesakas osven Mk. dr.
  Pocetokot e za site dosta kompliciran. Posebno za parovi so mali deca. Lugeto nemaat karier treba od negde da pocnat i najcesto se raboti za malku pari koj kraj so kraj ne vrzuvaat.
  Po 5-6 god obicno site naogaat pat, kupuvaat kuki, stanovi (koj sto moze), koli i se so nekoja karier koja se gradi poleka no sigurno. Sekoja godina e se podobro i podobro.
  Naogaat pat: sto znaci toa? Zavrsuvanje kanadsko skolo, sozdavanje na nezavisnot od drugi luge ( nema tuka gosti kaj mene kaj tebe, cekanje nekoj da ti najde rabota....) se sam treba da si mislis.
  Ednas koga ke zavrsis skolo site kocki ke se naredat. Mnogu luge se nafakaat da rabotat sitni raboti polazani za nekoja para i taka kaskaat cel zivot. Takvite se ljubomorni na site, site im se krivi, pa i snegot, sonceto sto da e.Vecito nezadovolni, plukaat po Kanada i sl.

  So eden zbor: Kanada e sredena zemja, so pravila na igra, mudri nema.
  Ako ste spremni da ste sekoj den nasmeani, Pleas & Thank you na sekoj vtor zbor, nikako ignoriranje na luge, vie ste WELCOME.
  Uspesite sami ke se redat.
   
  На TrinityNeo, LadyC, bebaa и 7 други им се допаѓа ова.
 20. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  9.360
  Пол:
  Женски
  Фала ти @toogood многу :bow:
  Ти живееш во Канада така? Само да те прашам, таму се пресели со деца или? Многу ме интересира зошто ако отидам таму дали ќе ме прифатат или се ''ладни типови''? И не само мене дали кога отиде таму те прифатија брзо и се љубезни или повеќето се како овде? Сите знаеме како се однесуваат мк со бошњациве и сл. :)