1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Канада

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од HelloKitty4, 14 март 2013.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Jas sum tuka okolu 15 god. Moeto dete bese mnogu malo koga dojdovme.
    Nemojte da ocekuvate deka sega oni odvaj cekale vie da dojdete. Godisno kanada prima okolu 800000 iselenici i godisno od Kanada izleguvaat okolu 2,800.000 ( nekoj od niv penzioneri koj se vrakaat doma, nekoj studenti, nekoj sakaat da probaat zivot vo druga drzava).Toa ne Mk. lugeto se dvizat. Eve mene da mi se osamostali devojceto bi otisla da ziveam na Alaska i po 5-6 god bi se vratila nazad. Neznaci deka Kanada ne e dobra zemja. Jas sum nemirna dusa i bi se selela sekoj 6 meseci, toa ne mi smeta.
    Rekov deka pocetocite se teski i tuka nema lazenje.
    Kanaganite se druga klasa narod, ljubezni, korektni, samo nemozete da ocekuvate da vi gi vrsat rabotite. Sami treba da si trcate.
    Ke ima razocaruvanja, pa kaenja, pa duri i placki, kako i sekoj zivot.
    Kanaganite se trudoljubivi luge, nikogas, ama nikogas ne se zalat na nisto, si ja brkaat rabotata i ocekuvaat sekoj sam da si ja brka rabotata.
    Pa jas ni za moeto dete ne trcam.Sama si trca za sebe.
    Decata rabotat od 16 god, a volontiraat od 7, na bilo koj nacin.
    Da vi kazam deka se raboti mnogu i toa mnogu.
    Amerika e prva vo svetot po mnogu rabotenje, a po nea Kanada.
    Treba da imate silen plan i dobro, dobro poznavanje jazik. Rabotite da gi zemete vo svoj race i ke ima rezultat po 5-6 god.
    Good Luck
     
    На TrinityNeo, LadyC, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    9.360
    Пол:
    Женски
    Фала ти @toogood.Секој почеток е тежок, а јас сум таа која највеќе сака да појде таму.За мене само еден мал дом колку да се живее првите години и едно девојче или момче за дружба :).Пример соседи колку да не бидеме ептен сами, после се по свое :)
     
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Sosedi ima se razbira ama toa nisto ne znaci.
    Nema tuka idenje po gosti kaj mene kaj tebe , sekoj si ima aktivnosti i si gi brka niv.
    Od aktivnosti mislam:worried:port, biblioteka,kino, teatar,rabotenje niz doma, najrazlicni hobi no kaj mene kaj tebe e gubenje na vreme.
    Jas ne ziveam vo Toronto, a sum cula tamu deka nesto se glumel makedonski zivot. Jas izbegav od takvi raboti si go sakam mojov zivot, posvetenost na sebe i mojte aktivnosti.
    Ke imas grugarki mnogu no pak ke recam ne doma. Ke odite na rabota , hobi, sport. Nikoj ne si go trosi zivotot na sedenje doma.
     
    На tea1221, joy1 и srhsejbsk им се допаѓа ова.
  4. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    9.360
    Пол:
    Женски
    Епа океј тогаш, боље така неголи цел ден да трпиш некој на кафе :D
    Јас одењето таму го сметам за сериозна работа секако ама и за голема авантура и лудости.Не можам да го дочекам денот да заминеме таму и да отидам во школо :D

    Фала @toogood многу, убаво ни опиша се, сега само да чекаме и надеваме :)
     
    На tea1221 и toogood им се допаѓа ова.
  5. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Taka sakam da te slusnam deka ne se plasis od predizvikot, go prifakas.
    Zivotot e avantura bring it on.
     
    На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    decki od deneska ima promeni vo procedurata za iselenicka viza za kebek,samo sto jas ne razbrav sto vsusnost smenile,osven sto e malku poskapo i brojot na aplikazii za Skilled workers dali nekoj znae sto dr smenile??
     
  7. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Sledi ja listata postojano. Taa se menuva. Mozno sega tvojata profesija da ja nema na listata no za dva meseca da ja ima.
    Proveri drzavna iselenicka viza Manitoba i Saskatchewan (tie imaat svoj iselenicki kriteriumi i polesno se vleguva).
    Ednas koga ke vlezes vo Kanada , tvoj e izborot kade ke zivees ( mozes da se selis vnatresno kaj sakas).
     
  8. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    fala na sovetot,inaku ja ima mojata profesija i se toa tuku ne svativ sto se promeni za kebek,malku rab smenija,jas ocekuvav poveke nesta. kaj mozam da vidam info za ovie dve mesta?
     
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Malku podobjasni sto sakas, bas ne razbrav.
    Inace vo momentov rabotite se izmenija zisto naftata ima niska cena po bbl.Kanada e najgolem proizvoditel i toa ja pogodi epten.
    Koga cenata na nafta po bbl ke se pokaci na svetska berza pak ke se smeni imigraciona politika.
    Sledi nafta na svetska berza , toa ke ti pomogne da znaes koga da ocekuvas promeni na listata za imigracija na Kanada.
     
  10. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Со среќа на сите оние кои планираат да побараат подобра иднина за себе и своите во туѓина.
     
  11. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    ве молам некој да ме насочи каде да аплицирам за Канада , на која страна , што како ....итн :)
     
  12. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    jas za kebek mozam da ti pomognam ako sakas
     
  13. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.109

    Здраво. Би сакала да ве прашам какви се општо условите за добивање на иселеничка виза и наоѓање на работа во мојов случај - имам 24 години и немам факултет, но имам познавање на англиски јазик и работно искуство како конобарка, продавачка, хигиеничарка ,собарка и бариста. Исто така би заминала сама.
     
  14. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Eve ti site pa citaj
    http://www.cic.gc.ca/english/
     
  15. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.109
  16. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    имам слушано за канада и мислам дека е убавадржава кога би имала прилика би ја посетила
     
  17. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    @toogood Можеш ли да ми кажеш дали е многу ладно во Торонто во зима?
    Како е за работа во Торонто, една познаничка има курсеви завршено во Нов Зеланд за администрација, рецепција(medical) и книговодство (bookkeeping), како е за работа со овие сертификати?
     
  18. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Za Toronto nemam poima.
    Sega ne deka nemam poima, gledam vremenska prognoza, ama nisto ne mi znaci.
    Kakvo e vremeto nema vrska so zivotot.
    Sto mi znaci dali denes paga sneg ili e suv stud -30? NISTO
    Ako sum resila da idam na skianje idam. Za se si ima oprema i vremeto ne te efektira ili vo sprotivno si nekoja licnos sto se ismeta pa najlesno na vremeto moze da mu najde mana za da ima na sto da mrci celden.
    Sreken covek e sreken i na -50 i na +50. Isto i so nesreknicite.

    Se si e prilagodeno kon baranjata.
    Vikaat dlaboka zima vo Kanada. Jas zena na rabota so cizmi ne sum videla.
    Imam edni baletanki i vo sneg (od kola do rabota) gi nosam cela godina.
    E da od sto se namokrile pa promenile boja, ama nikoj bas pa ni mene ne me zasegnala bojata na mojte katersezonki baletanki.
    Kakvo e vremeto ne igra nikakva uloga.

    Treba da probas pa da vidis dali nesto e za tebe ili ne.
    Vcera napisav eden post vo sakam da kazam.
    Kako si se custvuvas toa si. Ako se custvuvas kako kralica, kralica i si, ako ti e ubavo , ubavo tie.
    Nema nikava vrska dali mene mi se dopaga ili ne.
    Jas sum zaljubenik vo suma, cveke, zimski sportovi, knigi, mir i tisina, drugi sakaat more, sonce, luge, moabeti.
    Toa ne znaci deka jas sum vo pravo oni ne.

    Eden e zivotot, probaj, vidi dali ti odgovara. Nisto strasno ako ne ti odgovara ima druga alternativa.
    Probuvaj se dodeka ne najdes kade ti odgovara.

    Rabota.
    noc canada 2015
    Toa e drzaven website kade mozes da se informiras za profesiite, kade i kakvo skolo treba da zavrsis, kolku e sredna plata niz Kanada.
    Sto vredi jas sega napamet netocni informacii da ti pisuvam.
    Ima tamu se, dosta jasno napisano i objasneto.

    Eve tuka ima average salary for bookkeeping
    http://www.payscale.com/research/CA/Job=Bookkeeper/Hourly_Rate

    Da bidam jasna deka za sreden zivot trebaat dve plati po 25$ na saat. Pomalku od toa e malku.
    Ama pak se zavisi sto sakas da pravis ( na odmor, sportovi zo zimska sezona, letna sezona, Makedonija, koli, kuka, ....).

    Jas neznam kako Toroncani ziveat, jas znam za mene.
    Nemam vreme za prazni moabeti, sakam sekoj moment da bidam vo priroda.
    Da sega se tipkam so tebe, ama se dodeka mm ne ne spakuva za vo priroda.
    Zivotot e kratok i nema vreme za gubenje.

    Koj sto misli za Kanada ne e ni vazno. Vazno e da probas i da vidis dali toa e za tebe.
    Ti pozeluvam ubav pat.

    Ako imas nesto sto te interesira slobodno prasaj, ako mozam da najdam website da ti pomognam obavezno ke ti pratam.
    Ona od tipot Stojna rece vaka, Mitre taka ne e za veruvanje.
    Baraj drzavni web strani za da se osiguras deka stvarno e taka, da ne bide posle "sto e ova sto mi trebase pola svet da go zavrtam, tolku pari da potrosam, a ne e taka".
     
    Последна измена: 28 мај 2016
    На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    :bow:
     
  20. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Таму условите за живот се предобри, од услуги и све од страна на државата доколку си државјанин, имам комшивка во години која живеела таму само од социјално поради здравствени проблеми и еве пензијата и е 50.000 денари, но во Македонија е побезбедно да се живее. Сега нормално секој со своја среќа и со тоа што ќе си го избере.
     
    На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.