1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Канада

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од HelloKitty4, 14 март 2013.

  1. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    @toogood Фала ти многу на одговорот. Искрено Канада ја замислував со снег од октомври до април, ама не било така, а снег сакам само на планина да си седам покрај топло и да го гледам, од здравствени причини несмеам да скијам :(
    Незнам колку време си таму и што работиш, ке те замолам ако имаш информации кои се подобри факултети во Торонто за accounting i bookkeeping или веб страна каде можам да најдам мада има многу.
    Е сека пошто сум во 30те ако се запишам таму и завршам факултет какви се шансите за работа?Гледам по огласиве сите баррат искуство, а јас немам ни македонско во сметководство?
     
  2. Joci17

    Joci17 Нов член

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    0
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Moze li nekoj sto imigriral vo nov zrland ili kanada da objasni kako zaminal i preku koja agencija
     
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.117
    Пол:
    Женски
    За Канада имаш агенција една што знам одма до Матица во центар. Они посредуваат за виза за Канада, сме прашувале до мм. Др место не сум била сеуште. :)
     
  4. Joci17

    Joci17 Нов член

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    0
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Kako se vika agencijata
     
  5. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.117
    Пол:
    Женски
    Леле врска немам одма е до Матица книжарницата во центар, доаѓа спроти Коузон, подоле малку .
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Kontext е таа до Матица ама не верувам уште да работи со иселенички визи за Канада. Повеќе работат со студенти за Германија
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Yves009

    Yves009 Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Добар ден,
    Би сакал да ве прасам дали некој скоро има аплицирано за иселеничка виза за Канада?!
    Јас имам добиено понуда за работ (гарантно псмо) и имам положено тест по Англиски но би сакал да ме упатите сто би требал да направам поради тоа сто на страната многу работи се нејасни измесани па ве молам за совет, искуство.
    Мене ми треба програмата Certificate de selection du Quebec (CSQ) za Quebec.
    Ви благодарам однапред
     
  8. laura**

    laura** Нов член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ве молам за помош!! дали знаете некој кој патува за ванкувер канадаааа крајот на јануарии??
     
  9. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски
    Дали би можела некоја што работи/работела во Канада да ми пише во приватна порака?
     
  10. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Ајде некој што живее во Канада ако сака да напише како и колку се плака данок на имот(кука,кола) и слично?Конкретно ако знае за Бритиш Колумбија уште подобро ;)
     
  11. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    193
    Ve molam ako nekoj zivee vo Vankuver da napise nesto. Klima, rabota, ima li makedonci, lesno li se naogja stan pod kirija itn...
     
  12. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    https://forum.krstarica.com/showthread.php/114630-Vankuver-Kanada/page45
    Еве ти линк од форум што јас го читав кога мислевме да одиме во Ванкувер да живееме.Ама заклучивме дека киријата таму БК Ванкувер и во Алберта поточно Едмонтон е многу поевтина.Како што најдов 1200 долари е кирија за еднособен стан во Ванкувар,а родниниве наши во Едмонтон плакаат 1200 за двособен проширен.А и платите во Алберта се поголеми.Е сега климата е различна.Во Ванкувер нема такви снегови како во Едмонтон.ама па за Ванкувер кога читав најдов дека -10 пример,поради влагата од океанот ги осекаш како да се -15,20.Македонци незнам колку има,сигурно има,ама еве на тој линк ке видиш оти има многу срби.Цел кварт во Барнаби нешто како предградие на Ванкувер е има со Срби.
    Средивте документи готово,или сте во размислување.
     
  13. hazelnutt

    hazelnutt Нов член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Девојки има некој искуство со Драган С. што посредува визи за Канада?
     
  14. Dee*Tee

    Dee*Tee Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    773
    Пол:
    Женски
    Здраво :hai: Да ја отворам темава после 2 и пол години :)
    Дали некој во брзо време, последниве 6-12 месеци, аплицирал/отишол за/со имигрантска виза за Канада? :)
     
    На Lilly. му/ѝ се допаѓа ова.