Кандида во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од lenkich, 4 декември 2013.

 1. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  20.403
  Пол:
  Женски
  Кандидата ја имаме сите само зависи кога ќе се активира. И јас ја имав во пап тестот во 12недела. А мокрачата и брисеви чисти. Едни вагинални завршија работа, не е страшно ништо пијај повеќе течности (брусница чај)
   
 2. detelina181

  detelina181 Активен член

  Се зачлени на:
  30 август 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Слично беше и кај мене и со вагиналети PROBalans Lady од PharmaS се исчистив. Исто се грижев дали се во ред иако беа со препорака и пишува дека се безбедни за трудници :) и брусница чајот редовно си го пијам.
   
  На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Женски
  И во 13-14 недела и сега во 35 од микробиолошките брисеви излезе само кандида, симптоми никакви немам, а нема ни сопругот иако не премногу често ама сме имале односи. Гинекологот вика чим нема симптоми да не се лечи. Мене тоа ми е баш чудно, вие од искуство што би рекле? Има ли шанси да ја пренесам на бебе при пораѓај?
   
  На СноуБол90 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. СноуБол90

  СноуБол90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2017
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите, јас сим во 16 недела правев брисеви и само уреоплазма позитивна тоа беше пред 13 дена ,од пред 3 дена осеќам како вагиналниот отвор да ми е потечен ме чеша и мн мали болки леле мн ме чеша ми иде прстот внатре да го ставам и да се чешам не знам што да правам а закажано имам дури следната недела ..мислите кандида е?
   
 5. Teja26

  Teja26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2018
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  девојки ве молам за одговор, правев испитувања ми земаа брисеви не покажаа ништо а многу ми е потечено долу и превише ме чеша дали е можно од претерано мокрење? .. ставав пудра бекутан и по малку ми се смирува иритацијата ама не е тоа тоа, на раб по цел ден ќе пукнам ..ако знаете некој природен лек ве молам за одговор ќе ви бидам благодарна... :* :*
   
 6. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  Менувај тоалет папир со обичен (без ароми мириси и чуда), ако не е тоа тогаш памучен веш само и никако перење со јак омекшувач. Маст од невен ќе ти смири иритација.
   
  На Teja26 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  3.184
  Допаѓања:
  25.359
  Пол:
  Женски
  Денес ми земаа брис, и ми рече докторката многу бело прање дека имам сигурно дека е кандида, а не ме чеша како што вообичаено знаело да биде кога се размножувала :|
  Ме чистеше со јод, а ме интересира што можам јас во домашни услови да направам за да ја чистам? Да не ставам вагиналети..
  Претерав со благо месецов само чоколади јадев ко за инат:doh:
   
 8. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.443
  Допаѓања:
  38.989
  Пол:
  Женски
  Измивај се со чај од камилица. Можеш и со јод, се продава како Бетадине.
   
 9. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  3.184
  Допаѓања:
  25.359
  Пол:
  Женски
  Овој 10% што е за рани така?
   
 10. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.443
  Допаѓања:
  38.989
  Пол:
  Женски
  Па ваљда тој, одамна не сум купила. Само не сум сигурна дали за надворешна употреба или за уста да земеш. А постојат и Бетадине вагиналети.
  Прашај го гинекологот.
   
 11. ***Najsrekna***

  ***Najsrekna*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  638
  Пол:
  Женски
  Досадната кандида(facepalm) На контрола тек во понеделник.Што можам да превземам до понеделник? Одмивање со нешто,за пиење нешто?Или да земам вагинални?Или да чекам понеделник да видам што ќе каже докторот?
   
 12. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.806
  Допаѓања:
  30.343
  Пол:
  Женски
  Можеш да пробаш со оцет да се одмиваш. Две три супени лажици во шишенце од пола литар дополни со вода и после тушурање одмиј се со него. Додека доктор не ти каже, немој на своја рака да земаш таблети ни вагиналети.
   
  Последна измена: 10 август 2018
 13. lovely97

  lovely97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  9.076
  Пол:
  Женски
  Вчера докторката ми рече дека сум имала кандида и ми препиша полигинакс, арно ама во упатството пишува дека трудници и доилки не треба да ги земаат. Дали би можеле да му штетат на плодот доколку се земат инаку сум 28 недела?
  Ипак докторката ми ги препиша не сум ги земала на своја рака.
   
 14. BrideToBe

  BrideToBe Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  82
  Mnogu kasnam so odgovor, moze vekje i si se izlecila, ama moze poliginaks. Mene nekolku pati vo bremenosta mi gi prepisaa za razni infekcii, i toa po 2 kutii edno po drugo, 12 vaginaleti. Isto taka i makmiror dva pati mi gi prepisuvaa za ureaplazma.
   
  На lovely97 му/ѝ се допаѓа ова.