1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. bubamara14

    bubamara14 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2016
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Скоро секоја втора жена/девојка има проблем со кандида. Се лечи но пак се повторува.. поентата е да се исчисти од ѕидовите механички со метиленско сино или сода бикарбона,не мислам само на одмивање туку буквално чистење на ѕидовите
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Antonija1991

    Antonija1991 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    @Cleonika
    пробај ги вагиналетите на PROBalans Lady на PharmaS. Настаната ти е промена на PH вредноста доле и затоа настануваат инфекции, габички. Вагиналетиве се на природна база, повели ифно за составот:
    • Lactobacilus acidophilus кој ја обновува вагиналната микрофлора, ја инхибира колонизацијата на патогени, го намалува pH на микрооколината, и произведува H2O2 и бактериоцини против G. Vaginalis;
    • Млечна киселина која: ја одржува pH на вагиналната слузница, ги инхибира патогените соеви, ги инхибира металопротеиназите и го чува интегритетот на цервиксот, ги намалува инфекциите на горниот генитален тракт;
    • Изофлавони (особено корисни при менопауза) кои го зголемуваат нивото на гликогенот и на тој начин: го унапредуваат трофизмот на слузницата, ги намалуваат симптомите на атрофија (сврбеж, болка, еритем) и ја обновуваат pH вредноста на вагиналната содржина.
    Исто треба да ја промениш исхраната, да направиш алкална средина во организмот, да исфрлиш шеќери, да внесуваш овошје, зеленчук итн., особено брусница :)
     
    На ninavila му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sad-girl-1

    sad-girl-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Женски имам неподносливо чешање,црвенило,секрет како згрутчен,ме чеша на усните и внатре во отворчето на вагината,и внатре во вагината имам така секрет згрутчен бел но нема непријатен мирис,без мирис е ...не знам дали се работи за кандида? Имав секс.однос со дечко ми и после го чешаше главичката му кажав да се исмие со раствор од сода и му помина.
     
  4. ninavila

    ninavila Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2017
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски


    Vaginaleti Canesten so 7 vo pakuvawe...paralelno so niv se pie Diflazon50mg....po zavrsuvanje na vaginaletite canesten se prodolzuva so betadine vaginaleti uste 2 nedeli.Kandidata e dosadna i dokolku ne se prevzeme soodvetna terapija vo idnina cesto ke imas problemi so nea.
     
  5. babygirl77

    babygirl77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Дали некоја имала кандида, и била сексуално неактивна подолго време, и немала никакви симптоми како секрет, чешање и сл. па после односи повторно и започнале симптомиве?
    Ќе идам на гинеколог деновиве, онака си прашувам да не има некој сл. искуство :)
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Да, обично после односи се зголемуваат симптомите, ни мене не ми е јасно зошто, но цел живот ми се случува истото.
     
    На Mina_barelina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. babygirl77

    babygirl77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    ....
    Напорна е ептен кандидава. Три години ме мачи
     
    На vale038 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. vale038

    vale038 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Истото и јас постојано се мачам со тоа, совети еден тон... не јади благо, миј се со сода, канестен и сл и тоа не ми помага на долг рок.:| Сега купив влошки со билки од Тианде, ми ги фалеше другарка која реши цин 1 со десет влошки. Ги почнав вчера и некако ми е подобро,ќе ве известам деновиве за исходот ама некако сум многу позитивна.:D:D:D
    еве ви линк од каде ги купив https://www.facebook.com/www.tiande.mk/
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.850
    Пол:
    Женски
    Јас бев бремена (за жал прекината бременост поради неразвивање на плодот ;() и кога бев на контрола после киретажа, док само ми рече имаш кандида но ништо не ми даде, а сега почна да се влошува, почна да ме чеша. Од киретажата има 2 и пол недели. Незнам дали да земам на своја рака, ми е страв да не не чини дека чистена брзо.
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не знам за вагиналети, ама благо никако.
    Јас се мачам еве месец дена ама веќе...
    Докторката ми рече јогурт и вода да се пие.
    Одмивај се со камилица, мачкај се со канестен крема.
    Памучни ѓаки и не се чешај.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vale038

    vale038 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво, ветив ќе ви пишам исход од влошките со билки на Тианде..... и еве ме: пресреќна без кандида! Регулирана ПХ вредност и чист ПАП. Супер се и топло ви ги препорачувам.
     
    На theowndemon и Simona999 им се допаѓа ова.
  12. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ..ај вака...
    кандида е габичка која е безопасна и ние сите мислам жените си ја имаме и претежно таа си живее на кожата и во цревата, но кога настанува некои ситуации во организмот најчесто кога НИ ПАЃА ИМУНИТЕТОТ велиме се намалува одбранбениот систем на нашиот организам и во тој момент ОП ! кандидата ќе збувне наеднаш поради подобрување на нејзино размножување и ние ги чуствуваме сите нејзини негативни симптоми како чешање, црвенило, бели наслаги....појава на кандида имаме и во други посебни ситуации како бременост, менопауза, дијабетичари, претерано користење на антибиотици итн

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    велиме кандида може да имаме на јазик, уста, нокти ...

    [​IMG] [​IMG]

    вагинална кандида и кандида на машки полов орган...

    ...порано и исхраната и воопшто животот бил посмирен па и имунитетот на нашите прабаби и баби бил на висок степен, а кандидата била реткост.... ама денес не е така, оти освен намален имунитет што дава услови на влошување и размножување на кандидата причина се и од друг тип да речеме од исхрана поради често користење на шеќер и све што содржи шеќер...замислите дури и овошјето!!
    - велат, јади овошје колку сакаш ама ако е презрело и преблаго ете една причина на засилување на кандида, така да секоја исхрана треба да биде одмерена, а и секоја ферментирана храна, леб, сирење, може да биде причина за кандида, дури е еден потечен заб или настинка може да биде причина на збувнување на кандида во нас поради користење на антибиотик и кога ќе додадам на сето ова дека стресот може да биде причина на дисбаланс во нас со што кандидата пак ќе збувнува, значи ниедна жена не може да биде заштитена ниту пак може да нема кандида никогаш !!!
    дури и деца имаат кандида ако се склони кон јадење благо, млечни производи и слатко овошје во големи количини, користење на антибиотици...
    така да ние треба да се стремиме веднаш да ја неутрализираме оти може да настане хронична кандидијаза па со други проблеми во нашето здравје,
    ...со еден збор не верувам дека денес има идеална жена која не е подложена на сите овие наведени работи погоре и нејзината габичка кандида си „спие“ во цревата и кожата без да прави проблем....така да денес може моментално немаш кандида веќе ете ја „смири“ со лекови, ама тоа не е гаранција да за една недела пак не ќе ја имаш поради горенаведените причини !
    така да најважно е навремено реагирање да не се дозволи да збувне ...и малку повеќе дисциплина кон тие работи што го намалува нашиот имунитет, исхрана,антибиотици, стрес ...итн

    [​IMG]

    ... еве еден тест,
    пред да легнете покрај креветот ставите една стаклена чаша со вода, сабајле штом ќе станете плукнете во неа (ама само плуканицата од уста така без усилба и од грло) и нека се стабилизира во чашата 15 минути , земете ја чашата кон светло и набљудувајте ја вашата плуканица :

    - ако е останата на површина или скроз се стопи тогаш ние сме ОК !

    [​IMG] [​IMG]

    - ако плуканицата ја замати водата или гледаме како конци да висат према доле или пак плуканицата е на дно највероватно ние имаме превише кандида во органзимот !
     
    Последна измена: 20 ноември 2017
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Девојки да прашам нешто.
    Докторката ми рече да не јадам благо,солено и леб поради кандидата.
    Јас се осеќам сита, што да јадам не знам речиси во се има сол. :/
    Предлог некој.
     
  14. Tina.Tinnka

    Tina.Tinnka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, јас иам едно кратко прашање само, дали после завршување на терапијата со вагиналети треба пак да одам кај докторката бидејќи коа бев таму не ми рече она нишо дали да доаѓам или не, сеа прв пат ми се појави па малце сум како ветрушка незнам шо да праам. Да не и ѕвонам за џабе на докторкаава па викам чекај прво вас да ве прашам:)
    И колкуу може после завршување на терапијава да се има односи? П.с Знам дека дур не ме види докторкава несмеам за да не му пренесам на него ако во случај уштее ја иам ама чисто информативно:wasntme:
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ако по терапијата немаш ништо, не те чеша и не ти мириса немаш што да одиш.
    А ако се повторува инфекцијата тогаш ќе одиш.
    А односи нема наведено ама јас би почекала неколку дена и мораш заштитени да имаш.
     
    На Tina.Tinnka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bubamara14

    bubamara14 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2016
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Значи за мене нема лек за кандидава. Секакви вагиналети, флуконазол капсули, сода бикарбона,јачање на имунитет,исфрлање на благо,сменив влошки..Џабе!!! Имам премногу секрет,а освен кандида фала Богу ништо друго не ми е .. Тианде влошки исто ништо.. секретот си го имам други симптоми не.. веќе не знам што да правам во депресија сум ..
    П.с. кандидата не е толку безопасна колку што мислиме.. подолго време ако ја има е една од причините за создавање на канцерогени клетки,значи аман!
     
  17. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.727
    Пол:
    Женски
    Земи масло од диво оригано да пиеш. Помага многу.
     
    На bubamara14 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    I peglaj go dolniot ves I smeni ja toaletnata hartija
     
    На bubamara14 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Искључиво.бел пеглан памучен долен веш користи . Дечко ти/маж ти нека се мачка.канестен и едмна капс.дифлазон и некок период односи со презерватив .И мене ме мачи кандидава, последно користев polyginax и тоа 10дена а потоа земав vag.vagisan млечна киселина . Еве три месеци добро е да не сум за подрек .
     
    На bubamara14 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Значи и јас иста бев. Ништо не ми помагаше и толку паѓав во депресија. Односи избегнував од што грдо ми беше.Сменив многу гиниколози и ништо. Отидов еднаш кај сегашната др и ми кажа кандида.Отидов за 2 месеци и таа ми зема брис и излезе стрептокока Б . Ми даде антибиотици и после тоа ми се среди проблемот.Тоа беше 2 месеца пред да останам трудна. А стрептококата ми беше негативна во бременоста . Не е опасна и може проблеми да прави слични на кандида.Како совет ти препорачувам
    нека ти испитаат стрептокока.Со среќа.
     
    На bijonse, eta и bubamara14 им се допаѓа ова.