1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    женски здраво
    бев на гинеколог пред неколку дена направив пап тест и микробиолошки испитувања докторката ми препиша макмирор комплекс вагинални таблети и две дифлазон капсули една капсула за мене една за мојот партнер, денес ми јавија стигнале микробиолошките резултати и излегло дека е кандида. Ја прашав докторката за дополнителна терапија рече не требало а не ми спомна ни за контрола. Знам дека кандидата е досадна за лекување и како може да ми помине од 6 вагиналетки не знам а дечко ми само со една капсула :| дали е нормално да имам жолтеникав исцедок како растопена вагиналетка на гаќите и кога можам да имам однос?
     
  2. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Нормално е,а однос можеш после терапијата.
     
  3. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Бев на гинеколог, имам кандида, 5ти ден како ставам вагиналитети, и денес одеднаш многу ми потече едната усна, огромна ми е, како топка, не можам да се движам ПРЕПЛАШЕНА СУМ
     
  4. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Па оди на гинеколог или советувај се преку телефон ако не можеш да отидеш,најсигурно
     
  5. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    За одење утре сабајле одам одма, него викам и овде да прашам
     
  6. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми е од вагиналитетите Полигинакс, ма да 5ти ден, и ме чеша и пече, да се мачкам со нешто илии?
     
  7. Nice girl

    Nice girl Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Можеби е нуспојава а можеби и алергиска реакција, во тој случај би требало да ти препишат лоратадин.
     
  8. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Имам кандида, или имам не знам хахаха немав никакви симптоми освен бело прање ама се покажа дека сепак имам. Ја средувам со маст и пиев терапија од 1 ден.
    Дали мора да одам пак на гинеколог за да видам дали имам сеуште? И дали не смеам да имам ништо поврзано со секс?
    Дали преку задоволување од страна на партнерот со прсти може да се пренесе? Знам дека орално се пренесува ако не се лажам.
     
  9. peperutce777

    peperutce777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    139
    Едно прашање. Пријателката има проблеми со кандида и моментално има чешање и бара некој лек што ја мачкале на гинеколог бил по боја СИН, нешто како син гел предпоставувам, да не знај некој како се вика то ??
     
  10. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Девојки чоеков мој има чешање и малку црвенило на главата на пенисот.Јас немам никави симптоми.Некни стави нови боксерици набрзина,а не беа испрани претходно.Можно е да му се појави од тоа? Знам кај нас жениве многу лесно се активира кандида,ама кај маживе? Шо да се мачка? Канестен маст би помогнал? Вчера испи едно флуконазол,ама вика уште го чеша.Хелп! Фала :*
     
  11. bearrr

    bearrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    може да се мачка канестен слободно
     
  12. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Фала ;)
     
  13. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    zdravo imam eden problem shto neznam dali da pisham tuka ili vo kozhni zaboluvanja ili pak ginekoloshki :) na predelot kaj klitorisot i usnicite mi se pojavi nadvoreshno belo oboeno na kozhata...nikogash ne sum imala nikavi bakterii..imam 1 partner...bev na depilacija (kade shto odam redovno 10 god) no imam konstanto esherihija koli unazad nekolku godini no do sega vakvo neshto nadvoreshno kozhno belko oboeno mi se nema pojaveno...primav anibitoiotk za esherihijata 1 nedela i mi pomina...a nadvoreshnoto kozhno ostana,,,,me pregleda i urolog i ginekolog i mi rekoa nishto ne e....se machkam so kanesten i beloderm veke nedela i pol i nema voopshto nikavo podoruvanje..a mi vikaat nishto ne e...ne me boli ne me peche ne me chesha nishto....redovno odam naginekolog (2 pati godishno ) posleden pat napraviv mikro i pap test vo mart mesec i sekogash sum chista....osven ednash godishno vo leto mi se pojavuva esherhija koli na urina koja mine za nedela-dve so antibiotik...pijam redovno probiotik ednash na den i sum na zdrava ishrana i rezhim i se toa go kazhav na doktor..ne mi se luta po doktori niz cela mk oti stvarno ne e nishto strashno ( barem taka mislam) no ne e ubavo da go gledam kako mi e belo oboeno sepak neshto ne e vo red.... mala povrshina na klitorisot i usnicite (vnatre) nz ni jas kako da opisham (se izivnuvam na terminologijata haaha ) :) ....se somnevaaat na kandia ama ako beshe kandida jas stavav kanesten 3 vagialeti ne mi pomina i semachkam nadvoreshno so kanesten i ne mine...da napomenam deka ova mi se sluchi vednash od koga gi dostavav kanesten vaginaletie....od koga gi dostaviv site 3 ispadna ova belovo nadvor...isplashena sum...nekoj slchno iskustvo da me sovetuva shto da pravam vo megjuvreme a posle vikendov odam odma na ginekolog povtorno da gi pravam site testvi bidejki taa mi reche ako za 2ndeli od kanestonot ne pomine da dojdam pak...nejkam da eksspriementiraaat na mene doktori so neznaaat... HELP
     
    Последна измена: 15 септември 2018
  14. bearrr

    bearrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    дали тоа бело ти е како брунче? оти мене секогаш после деполација ми се појавуваат , а белодерм само една недела треба да мачкаш и да правиш пауза
     
  15. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки


    ne ne...ne e kako brunche...znam kakvi se posle depilaicja...toa e kako oboena bela povrshina ...znachi ne e normalna kozhata na toj del crvenkasta meso boja tuku e bela bledo bela .... nemagnoj ni pa brunchinja tuku samo kozhata kako da e oboena..mn e chudno vakvo neshto ni na net nemam videno...pribuvav da guglam nishto ne mi ispaga...no toa e mn mala povrshan obeona kako eden nokt otpriika...delot kaj klitorisot i usnite vnatreshno...od mestot kaj shto urinirame...a ne kaj vaginalnoto mesto... ne sum doktor i nz koja terminologja da ja upotrebam a da ne bide losho izrazeno...i mislam deka ne e od deiacijata bidejki kako shto kazhav unazad 10 godni se dipiliram kaj istata kozmeticharka shto mi e 100% sigurno i nikogash mi se nema vakvo neshto slucheno bidejki znam deka za sekoj klient mesti nov vosok...mn beshe chudno shto ova mi se sluchi psle stavanje na 3 te vaginaletki kanesten...i esherihija koli imav vo toj period i se pomina samo toa beloto nadvoreshno pomina....ke odam na ginekolog dr nedela se nadevam ke kazhat neshto shto ke sredime nekoja krema....bidejki shto i da bilo mene so kantarion se mi mine...izgorenica , vospalenie a jas machkav kantarion, se odmivav so kamilica i ne mine :'(

    za beloderm mi reche 2 pati na den 2 nedeli...vo kombinacija so kanesten zaedno...nedela i pol pomina i veke da ti kazham denes prestanav da se machkam ...preku glava mi e..i od kremi i od se
     
    Последна измена од модератор: 19 септември 2018
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ја мачкале со метиленско плаво, го има по аптеките но е само за дезинфекција, не е лек.
     
    На peperutce777 и bearrr им се допаѓа ова.
  17. bearrr

    bearrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    во ваков случај ( ако е како брунче бело насобрано) и нема да помогне, џабе фрлени пари.
     
  18. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Девојче а тоа бело проба ли со вода да го измиеш? После ставање на вагиналети или од самиот бел секрет во интимниот дел се создаваат како линии измеѓу кликориксот и усните ама во внатрешноста некако доаѓаат . Значи треба малку да подрашириш па да го видиш на огледало. И јас не знам убаво да објаснам. Инаку ако е некое познато козметичарско студио кај што се депилираш те молам сподели. Јас не сум задоволна од мојата козметичарка.
     
  19. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    da da tochno taka se pojavi go miev se probav tochno tamu izmegju kliotrsot i usnite vo vnatreshnosta....ima logika tvojata poraka...i se napravi tochno koga gi dostavav tie 3 vaginaleti ...i koga bev na inekolog zema bris i stavi pod mikroskop nemashe nikava bakerija i reche deka ako ne pomine za 2 nedeli da odneseme bris na mikrobioligja...rekoa deka spored niv ne e strahsno nishto no sepak mi e mn chudno vakvo shto nema slushanto....:) za toa pishav tuka...inache kozmtichkoo studio ne e poznato i jas sum zadovolna od niv sepak mislam deka ne e nivna vina celata ovaa situacija ....
     
  20. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    тоа е засушено и се мие секако