1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Канење на починат на свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од bucule, 29 мај 2012.

  1. VIN.diesel

    VIN.diesel Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    420
    Дали канењата на мртвите се според Христијанската или Муслиманската вера без разлика ...или пак е чисто суеверие на луѓето ?...
     
  2. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    И јас имам слушнато дека мртвите треба да се поканат за свадба, веридба...
    Ќе ви кажам една случка која што и мене ми ја кажувале.
    6 месеци по смртта на вујко ми, негова прва братучедка правела веридба. И таа отишла на гробишта и го поканила. Истата ноќ кога била веридбата, една комшивка го сонувала како кружи околку куќата на братучедка му што го поканила. И велат дека сепак тој дошол.
    Пред некое време не ми се веруваше во вакви нешта, но сега мислам дека сепак нешто има во ова, не за џабе се практикува...
     
  3. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    А зошто се вика јас те канам ама ти да не ми дојдеш? Сакам да кажам какво значење има тоа ,зошто така се вика?
     
  4. little.woman

    little.woman Активен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    14
    Пред да правам јас веридба тетка ми ги сонувала бабами и дедоми (тие се починати) и ми кажа таткоми да оди на гробишта и да ги покани да дојдат: на веридба ве канам да дојдете, од далеко да гледате, беља да не правете... а кога почина дедоми тогај на тетками керка и правеше свадба и тогаш бабами беше сеуште жива и и кажа така да напрај...
     
  5. mon4i91

    mon4i91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    101
    девојки би сакала да ве прашам, дедо ми почина скоро усте нема пола година, а со дечко ми сме долго време заедно и разговаравме за да оформиме семесјтво заедно, ама уште немаме правено веридба јас се му викам почекај, почекај.. е сега бива ли да се вериме ние и свадба и се сега иако нема година од смртта на дедо ми.. незгодно ми е да ги прашам моите.. :(
     
  6. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Сметам дека не е соодветно. Барем година да почекате, нема зошто да се брзате. (Мислам стави се во улога на твојот родител и размисли како тебе би ти било).
     
  7. mon4i91

    mon4i91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    101

    :( da i jas go razmisluvav istovo i zatoa mu velev taka da na decko mi.. spak fala ti :)
     
  8. BunnyGirl

    BunnyGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    86
    Интересна тема...Никогаш не би ми текнало на ова...Некако не ги знам адетите :) Во секој случај корисно да се знае :) По однос на тоа да не одиш на гробишта 1 год. по свадбата, некако ми изгледа долг период...Особено ако се работи за родители или некои др. мн блиски починати роднини..Ете јас правам веридба во март, свадба септември-октомври, па ќе си го испочитувам овој адет...
     
  9. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Па вие може да си се верите а за свадба дури се испланира дури се закаже секако ќе помине една година.
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Се практикува уште ова? :wasntme:
     
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Да.
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не ја сфаќам поентата.
     
    На eliesaab и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Не ја сфаќам ни јас, ама сметам дека нема ни потреба да сфаќам. Нема што да се сфати тука, така е, како е. Лично, не ми пречи што моите ги поканија двајцата дедовци на мојата свадба. Утре, боже здравје, дали јас би канела, не знам.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.