1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Канење на починат на свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од bucule, 29 мај 2012.

 1. VIN.diesel

  VIN.diesel Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  420
  Дали канењата на мртвите се според Христијанската или Муслиманската вера без разлика ...или пак е чисто суеверие на луѓето ?...
   
 2. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.337
  Допаѓања:
  10.762
  Пол:
  Женски
  И јас имам слушнато дека мртвите треба да се поканат за свадба, веридба...
  Ќе ви кажам една случка која што и мене ми ја кажувале.
  6 месеци по смртта на вујко ми, негова прва братучедка правела веридба. И таа отишла на гробишта и го поканила. Истата ноќ кога била веридбата, една комшивка го сонувала како кружи околку куќата на братучедка му што го поканила. И велат дека сепак тој дошол.
  Пред некое време не ми се веруваше во вакви нешта, но сега мислам дека сепак нешто има во ова, не за џабе се практикува...
   
 3. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.201
  Допаѓања:
  41.173
  Пол:
  Женски
  А зошто се вика јас те канам ама ти да не ми дојдеш? Сакам да кажам какво значење има тоа ,зошто така се вика?
   
 4. little.woman

  little.woman Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2012
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  13
  Пред да правам јас веридба тетка ми ги сонувала бабами и дедоми (тие се починати) и ми кажа таткоми да оди на гробишта и да ги покани да дојдат: на веридба ве канам да дојдете, од далеко да гледате, беља да не правете... а кога почина дедоми тогај на тетками керка и правеше свадба и тогаш бабами беше сеуште жива и и кажа така да напрај...
   
 5. mon4i91

  mon4i91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  101
  девојки би сакала да ве прашам, дедо ми почина скоро усте нема пола година, а со дечко ми сме долго време заедно и разговаравме за да оформиме семесјтво заедно, ама уште немаме правено веридба јас се му викам почекај, почекај.. е сега бива ли да се вериме ние и свадба и се сега иако нема година од смртта на дедо ми.. незгодно ми е да ги прашам моите.. :(
   
 6. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.897
  Сметам дека не е соодветно. Барем година да почекате, нема зошто да се брзате. (Мислам стави се во улога на твојот родител и размисли како тебе би ти било).
   
 7. mon4i91

  mon4i91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  101

  :( da i jas go razmisluvav istovo i zatoa mu velev taka da na decko mi.. spak fala ti :)
   
 8. BunnyGirl

  BunnyGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  86
  Интересна тема...Никогаш не би ми текнало на ова...Некако не ги знам адетите :) Во секој случај корисно да се знае :) По однос на тоа да не одиш на гробишта 1 год. по свадбата, некако ми изгледа долг период...Особено ако се работи за родители или некои др. мн блиски починати роднини..Ете јас правам веридба во март, свадба септември-октомври, па ќе си го испочитувам овој адет...
   
 9. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.172
  Па вие може да си се верите а за свадба дури се испланира дури се закаже секако ќе помине една година.
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.373
  Пол:
  Женски
  Се практикува уште ова? :wasntme:
   
 11. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  13.286
  Допаѓања:
  93.708
  Пол:
  Женски
  Да.
   
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.373
  Пол:
  Женски
  Не ја сфаќам поентата.
   
  На eliesaab и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  13.286
  Допаѓања:
  93.708
  Пол:
  Женски
  Не ја сфаќам ни јас, ама сметам дека нема ни потреба да сфаќам. Нема што да се сфати тука, така е, како е. Лично, не ми пречи што моите ги поканија двајцата дедовци на мојата свадба. Утре, боже здравје, дали јас би канела, не знам.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.