1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Карадаj (Karadayi)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од LoOnyD, 18 февруари 2013.

 1. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  392
  Пол:
  Женски
  Серијава почнав да ја гледам само за да видам каква тематика има и морам да речам дека е добро осмислена, и сценографијата, времето на дејството, се е еден убав склоп што ме восхити и сега едвај ја дочекувам секоја епизода!
  Ми личи како хит да е во Турција ама не знам, а најискрено се надевам дека ќе ја пуштат поскоро кај нас, а и да не ја пуштат ви ја препорачувам да си ја гледате на нет зашто се наоѓа и со српски превод и со бугарски!

  [​IMG]
   
 2. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.200
  Допаѓања:
  25.671
  Пол:
  Женски
  Карадаи (KARADAYI)

  атер за главните актери ја претрчав 1 епизода,ама нешто не ме фати одма за око.и ако не се лажам во 1 еп.ја нема Берѓузар?? :?: или пак се појави ама како што скокнував сцени ја скокнав и незе :lol: можеби ќе и дадам пак шанса на серијава ;)
   
 3. A.Fenty

  A.Fenty Нов член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  124
  Карадаи (KARADAYI)

  а ќе може накратко за што се работи во серијава? :)
   
 4. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  392
  Пол:
  Женски
  Карадаи (KARADAYI)

  Ја нема, да! Таа е судијка во делото на тој што го уапсија, стариот, Назиф Кара!
   
 5. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.200
  Допаѓања:
  25.671
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  еве тука можи да се гледа серијава,до сега има 17 еп.поставено
  http://www.balkanje.com/search.php?keywords=Karadayi
  еве и некоја слика,многу се убав пар овој Кенан и Бергузар,и тука е онаа што ја глумеше Изабела во величенственион
   

  Прикачени фајлови:

  На BI-44 и LoOnyD им се допаѓа ова.
 6. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  392
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  Дејството се одигрува во 70тите! Фамилијата Кара се среќна и сложна фамилија! На денот кога главниот лик Махир треба да се сврши со девојка од маалото, се ќе се промени! Таткото и глава на семејството Кара, почитуван умен и стрплив човек, ќе биде обвинет за убиство што не го направил, и треба да му пресудат смртна казна за извесно време! На тој ден Махир (бунтовен но праведлив по природа) ќе се откаже од својот досегашен живо, само за да дознае кој е вистинскиот убиец и да го спаси таткаси од бесилка! Влегува во судот како адвокат на пракса и лажно се претставува под друго име, зближувајќи се со главната судијка на предметот од татко му и подоцна вљубувајќи се во неа! За цело време пробува успешно да ја наговори да пронајде други докази што водат кон вистинскиот убиец, незнаејќи дека убиецот е точно меѓу нив и успешно ѓи сокрива трагите што водат кон него!

  Тоа е основата , па се надевам дека ќе погледнете за што се работи и ќе ви се допадне иако и јас не бев нешто посебно изненадена од првата епизода, сепак продолжив да гледам и приказната ја доживувам возбудливо! ;) :D
   
 7. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.200
  Допаѓања:
  25.671
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  Како што реков пред неколку дена и така направив, и дадов 2 шанса на серијава (пак ради актерите)и го сменив предходното мое мислење :) навистина интересна серија признавам :$ од апсувањето на стариот па натаму почнува приказната и е многу интересна.моментално сум до 14 епизода,ама гледам на интернет само до 17 еп.ги има со превод,а јас се затрескав и сега ќе треба да чекам :@ а гледам скоро цел месец немаат ставено нова епизода
   
 8. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.464
  Допаѓања:
  10.832
  Карадаи (Karadayi)

  А на кој канал игра или само на нет ја има?
   
 9. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.476
  Допаѓања:
  102.657
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  на интернет ја има, не ја дават кај нас зашто е нова серија, сега почна да се емитува во турција. И ве молам до сите кои отварате теми за серии кои не се емитуваат на тв кај нас тоа да го наведувате во насловот.
   
 10. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.200
  Допаѓања:
  25.671
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  Има многу теми отворени за серии што не се емитуваат на нашиве телевизии,не зборувам само за турскиве туку општо,никаде во насловот не е наведено дека таа серија не оди на македонскиве тв.мислам нема потреба од километарски наслови :!: и си има пишано дека се надева ќе почни да се емитува и кај нас,а ако не препорачува да ја гледаме на нет,eте тука сите ќе сватат дека не се дава по нашиве телевизии :)
   
  На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  За тие што ја имаат приграмата АТВ-а може да ја гледаат и оваа серија која минатата недела почна и игра од пон-чет во 22 и 20.ЈАс ја имам програмава ама сеуште не ми е загледан убаво, може понатаму ќе биде поинтересна.
  Инаку во главните улоги требало да бидат ТУБА БУЈУКУСТУН (АСИ) и КЕНАН (ЕЗЕЛ), ама во последен момент оваа улога и ја дале на БЕРГУЗЕЛ бидејќи и требало добра серија за да се врати повторно на екраните после паузата од 2 години.
  Оваа серија е една од најнаградуваните серии во Турција, прогласена за најдобра серија и Кенан за најдобар актер.
  http://www.atvbl.com/tvprogram/2013/07/18/karadayi/
   
 12. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.709
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  Ми се допаѓа содржината,само не ја преферирам многу судијката т.е Бергузар ама јбг :lol: го гледам на Хајат плус го даваат,се надевам ќе го пуштат и кај нас :D
   
 13. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.476
  Допаѓања:
  102.657
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  Линкот ти е грешен.
  Еве го точниот
  http://www.atv.com.tr/

  инаку гледајте ја серијава прекрасна е.


  [​IMG]
   
 14. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

   
 15. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.476
  Допаѓања:
  102.657
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  Polsko се извинувам не знам дека има некоја таква теевизија а карадаи ја даваат на турската АТВ па затоа помислив. Инаку оди и на Hayat TV!
   
 16. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  Ќе може некој да ја раскаже накратко серијава и дали ќе заврши среќно т.е. дали Махир и Фериде ќе бидат на крајот заедно?
   
 17. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.476
  Допаѓања:
  102.657
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  Е тоа никој не знае зашто серијата уште се снима. Вчера беше првата епизода од втората сезона .
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.709
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  Сакам да го дадат и кај нас,мада си го гледам со превод :P ми се допаѓа филмот,има убава содржина
   
 19. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.200
  Допаѓања:
  25.671
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  Летово си ја запоставив серијава и конечно вчера продолжив да ја гледам,до 24 еп.сум,незнам како сум издржала толку време да не ја гледам серијава,секоја епизода е од интересна по интересна.И баш ми е мило што Берѓузар ја добила улогата,ако била Туба мислам не ќе можеше толку добро да го долови ликот на судијката Фериде,и со Кенан ми се нај убавиот турски пар :inlove:
   
 20. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Карадаи (Karadayi)

  Не се согласувам со тебе дека Туба и Кенан немаше да бидат добар пар, напротив јас мислам дека Туба многу подобро ќе ја одглумеше оваа улога. Се надевам дека во некоја друга серија ќе ги видам заедно

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]