1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Карактерот на вашето дете според денот и часот на раѓање

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Snow-Queen, 15 август 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Не е сеедно дали Вашето дете се родило во Петок навечер или Вторник наутро. Дознајте како денот и часот влијаат на личноста на Вашето дете, препознајте одредени карактеристики и послушајте ги нашите совети…

  „ Ноќни птици “

  Веднаш по полноќ, на свет доаѓаат љубопитни личности, кои се под влијание на Меркур. Ако детето е родено помеѓу 00 и 02 часот, тоа секогаш ќе биде центар на внимание, доста активно и енергично. За тие деца, во иднина се препорачува повеќе да ја користат способноста за „ впивање “ информации, бидејќи во тој случај ќе бидат успешни и на училиште и на работа. Во средината на ноќта, помеѓу 02 и 04 часот, се раѓаат личностите кои знаат да сакаат. Овие личности се под влијание на Венера, која дарува способност за заработување, но и трошење пари и воопшто, постигнување и остварување на поставените цели, што ќе ги направи среќни и задоволни. Нивна карактеристична особина е големата упорност да добијат сé што ќе посакаат и затоа тешко се откажуваат од нивните намери. Марс владее од 04 до 06 часот наутро. Тоа е времето во кое се раѓаат идните лидери и раководители. Малиот/ малата, родени во зори, ќе бидат чесни, независни и тврдоглави. Нив најмногу им одговараат одговорностите на шеф, но ако се стремат само кон тоа, можат да одат „ со глава во ѕид “. Кон овие деца, треба да се воспостави поблаг однос на воспитување и да се учат да веруваат во својата околина.

  „ Ранобудници “

  Во периодот од 06 до 08 часот, владее Нептун. Овие деца се неверојатно ранливи и најчесто го кријат својот внатрешен свет од луѓето, штитејќи се од реалноста, длабоко задлабочени во својот свет. Уран владее од 08 до 10 часот и тие деца се особено шармантни и привлечни. Со нив ќе сака да биде во контакт, секој кој сака топол збор и помош иако нивна основна карактеристика ќе биде лесното изразување, но и хуманоста и човечноста. Многу е можно, да работат во некоја хуманитарна организација. Касно наутро, од 10 до 12 часот е периодот кога нековиот владетел Сатурн на човекот му дава изразена чесност, принципиелност и дисциплинираност. По правило, овие личности никогаш не одат против своите јасно зацртани цели. Таквата сила би било најдобро да се примени во политиката.

  „ Дневен тип “

  Јупитер владее со родените помеѓу 12 и 14 часот. Личностите родени во тоа време се во душата ( но и реалноста ), патници и секогаш имаат потреба за нови лица, места и впечатоци. Способни се од корен да го променат својот живот преселени во друга држава или преку радикална промена на занимацијата. Овие деца треба да се учат на дисциплина уште од најрана возраст. Од 14 до 16 часот се раѓаат енергични и јаки луѓе. Плутон им овозможува животните неприлики да ги пребродат неверојатно лесно, што го зајакнува нивниот карактер. Учете го детето да се стреми кон реални и важни животни цели. Во периодот од 16 до 18 часот повторно владее Венера. Меѓутоа, со поинакво влијание. Сега, таа тежнее кон пронаоѓањето на вистинската љубов, така што лицата родени во овој период, рано стапуваат во брак. Лесно комуницираат и способни се да се постават себе на друго место.

  „ Кога ќе зајде сонцето “

  Кога настапува вечерта, се раѓаат луѓето кои можат да најдат излез и од најсложените ситуации. Родените во периодот од 18 до 20 часот, ги владее Меркур. Овие личности не „ креваат раце “ така лесно, многу се посветени кога станува збор за пријателите, саканите личности и остварувањето на идеите. Научете го детето да не оди „ од крајност во крајност “, како и при решавањето на проблемите да не го гледаат само туѓиот, но и својот интерес. Од 20 часот владее Сонцето. Тоа сјае до 22 часот, така што и на личностите во овој период им овозможува да блескаат. Детето родено навечер, се карактеризира со отвореност и сака да се забавува на разни начини. Сака да настапува пред публика, на сцена а едноличниот живот не е за нив. Родените помеѓу 22 и 24 часот се под влијание на мистериозната Месечина. Овие деца имаат филозофски пристап и можат да постигнат внатрешна стабилност и хармонија. Сепак, не можат да бидат целосно среќни и спокојни, бидејќи Месечината ги прави чувствителни. Овие личности не работат само за да извлечат добивка.

  ...изворно...
   
  На Amona и Sara123 им се допаѓа ова.
 2. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  819
  Допаѓања:
  2.066
  Пол:
  Женски
  Часот на раѓање всушност е најдобриот начин да ти се одреди подзнакот во хороскоп, а со тоа и карактерот. Јас сум родена помеѓу 10-12 часот т.е. касно утро и со мојот знак владее Сатурн. И воопшто не е случајно што неодамна активно се занимавам со политика ;) Така да јас се пронајдов, за другите како сакаат :)
   
 3. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  773
  Уран владее од 08 до 10 часот и тие деца се особено шармантни и привлечни. Со нив ќе сака да биде во контакт, секој кој сака топол збор и помош иако нивна основна карактеристика ќе биде лесното изразување, но и хуманоста и човечноста. Многу е можно, да работат во некоја хуманитарна организација.

  Да, да - има вистина :)
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.322
  Допаѓања:
  58.228
  Пол:
  Женски
  Уран владее од 08 до 10 часот и тие деца се особено шармантни и привлечни. Со нив ќе сака да биде во контакт секој кој сака топол збор и помош иако нивна основна карактеристика ќе биде лесното изразување, но и хуманоста и човечноста. Многу е можно, да работат во некоја хуманитарна организација.

  Јас сум околу 9 родена, но не ми е карактеристика лесно изразување. Ниту пак сум шармантна. :D
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.326
  Пол:
  Женски
  Родените помеѓу 22 и 24 часот се под влијание на мистериозната Месечина. Овие деца имаат филозофски пристап и можат да постигнат внатрешна стабилност и хармонија.

  Не сум филозоф. :D
   
 6. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.127
  Пол:
  Женски
  Уран владее од 08 до 10 часот и тие деца се особено шармантни и привлечни.

  Многу нормално :D