Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Карактерот според времето на раѓање

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од AnaKarenina, 8 октомври 2013.

 1. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.988
  Пол:
  Женски
  Од астролошки аспект, вашиот карактер и енергија се одредуваат преку многу фактори. Помеѓу еден од поважните е токму часот на раѓање кој се верува дека најмногу влијае на тоа дали сте мирни, страствени или оптимисти.
  Поделени се шест различни временски зони во текот на еден ден.
  Првите се оние родени од полноќ до 4 часот наутро, вторите од 4 до 8 наутро, третите од 8 часот до пладне, четвртите од пладне до 16 часот, петтите од 16 до 20 часот и последните од 20 часот до полноќ.

  Навечер се раѓаат вечни сонувачи
  Луѓето родени во првата фаза имаат незапирлив дух, голема фантазија и чувствителност. Понекогаш имаат проблем со соочувањето со реалноста, но верни се на своите идеали кои уште од млади не ги менуваат. Често се двоумат меѓу своите цели, заради што стануваат немирни. Сакаат да го пренесуваат знаењето на другите.

  Децата родени во зорите се најупорни
  Луѓето родени помеѓу 4 и 8 часот наутро се упорни со што и да се занимаваат. Тие се вечни практичари и тешко е да ги изненадите – како да се однапред подготвени за сите потешкотии во животот. Огромна желба им е да го остварат она за што другите сонуваат, а во тоа вложуваат многу голем труд. Најчесто се интелигентни, но тоа не им носи голема материјална корист.

  Претпладне се раѓаат оптимисти и филозофи
  Луѓето родени меѓу 8 и 12 часот се весели и секогаш расположени за забава. Амбициозни се и имаат големи шанси да успеат на работно поле, а во приватен живот се вечни оптимисти. Сакаат да ја откриваат суштината на животот и да филозофираат за неа, а поседуваат и огромен број на уметнички таленти.

  Попладне се раѓаат енергични и креативни деца
  Со жив дух и љубопитни по природа – ова е најдобриот опис за оние кои се родени во овој дел од денот. Создадени се за да бидат учители, математичари и големи говорници. Во меѓучовечките односи склони се кон конфликти, но без нив животот би им бил многу здодевен.

  Доцна попладне е времето на скитниците
  Луѓето родени од 16 до 20 часот се одликуваат со немирен дух кој постојано ги води кон нови и непознати ситуации. Тие се друштвени бунтовници, а нивната енергија е незаменливо богатство. Сепак, негативните последици како нервози и мачнини им се доста познати. Иако сè сакаат да направат со брзината на светлината, речиси секогаш имаат план, па немаат потреба да се занимаваат со мислење за иднината.

  Луѓето родени навечер се полни со самодоверба
  Луѓето родени доцна во ноќта по природа се лидери, а нивниот доминантен дух брзо освојува. Полни се со самодоверба и тешко се предомислуваат. Најмногу патат кога егото им е повредено. Специфични се по тоа што им е неопходно одредено време само за себе, за да ги организираат своите мисли и да соберат нова енергија за нови предзвици.

  Извор

  Јас сум родена попладне, што според листава ме прави енергично и креативно дете :wasntme:

  Наидов на слична тема, ама со поинаква поделба на денот.
  Нека ја заклучат модераторите ако ја сметаат за дупла :)
   
  На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  И јас. И да сум енергична и креативна. :)
  Но најмногу сум енергична. Цел стан ќе го превртам ако ми е досадно, а надвор уживам... :D
  И авантуристка сум, на екскурзии забегував надвор од кругот каде што е дозволено, но не паѓав во неволји, се извлекував. :D
  П.С.
  Паѓам во конфликти... Лоша страна, но што ако. :wasntme:
   
 3. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.515
  Допаѓања:
  3.219
  Пол:
  Женски
  Децата родени во зорите се најупорни
  Луѓето родени помеѓу 4 и 8 часот наутро се упорни со што и да се занимаваат. Тие се вечни практичари и тешко е да ги изненадите – како да се однапред подготвени за сите потешкотии во животот. Огромна желба им е да го остварат она за што другите сонуваат, а во тоа вложуваат многу голем труд. Најчесто се интелигентни, но тоа не им носи голема материјална корист.

  Колку само ми погоди се :)
  Упорна сум и тоа многу, додуше повеќето ми викаат дека сум тврдоглава со оглед на тоа дека сум јарец :D А највеќе ми се свиѓа ова интелегентни :rofl:
   
  На S-Sister.91 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Barca-Gril

  Barca-Gril Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  872
  Допаѓања:
  926
  Пол:
  Женски
  Најточна е оваа последна реченица.... :)
   
 5. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.402
  Пол:
  Женски
  Философ сум прав, виситна е па и оптимист, мразам песимисти, кукачи, плачковци дека се е црно и ништо не чини. Ме погодиле до некаде!
   
 6. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  941
  Навечер се раѓаат вечни сонувачи
  Луѓето родени во првата фаза имаат незапирлив дух, голема фантазија и чувствителност. Понекогаш имаат проблем со соочувањето со реалноста, но верни се на своите идеали кои уште од млади не ги менуваат. Често се двоумат меѓу своите цели, заради што стануваат немирни. Сакаат да го пренесуваат знаењето на другите.
  :rofl:
   
 7. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Доцна попладне е времето на скитниците
  Луѓето родени од 16 до 20 часот се одликуваат со немирен дух кој постојано ги води кон нови и непознати ситуации. Тие се друштвени бунтовници, а нивната енергија е незаменливо богатство. Сепак, негативните последици како нервози и мачнини им се доста познати. Иако сè сакаат да направат со брзината на светлината, речиси секогаш имаат план, па немаат потреба да се занимаваат со мислење за иднината.
  Така-така тро вистина тро глупости :D
   
 8. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.408
  Пол:
  Женски
  20 за 11 сум родена и точно е цитираното :P
   
 9. bella96

  bella96 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  1.027
  Претпладне се раѓаат оптимисти и филозофи
  Луѓето родени меѓу 8 и 12 часот се весели и секогаш расположени за забава. Амбициозни се и имаат големи шанси да успеат на работно поле, а во приватен живот се вечни оптимисти. Сакаат да ја откриваат суштината на животот и да филозофираат за неа, а поседуваат и огромен број на уметнички таленти.

  се е точно,се се се...од шестка до шестка :rofl:
   
 10. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  Болдираното не е точно. Не се нервирам (баш), а никогаш не се брзам за ништо. ;)
   
 11. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.515
  Пол:
  Женски
  Претпладне се раѓаат оптимисти и филозофи
  Луѓето родени меѓу 8 и 12 часот се весели и секогаш расположени за забава. Амбициозни се и имаат големи шанси да успеат на работно поле, а во приватен живот се вечни оптимисти. Сакаат да ја откриваат суштината на животот и да филозофираат за неа, а поседуваат и огромен број на уметнички таленти.


  Филозоф понекогаш, амбициозна секогаш, ама и дозволувам на мразата да преовладува. :Down:
  Како и да е, скоро се е точно.
   
 12. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  574
  Пол:
  Женски
  Претпладне се раѓаат оптимисти и филозофи
  Луѓето родени меѓу 8 и 12 часот се весели и секогаш расположени за забава. Амбициозни се и имаат големи шанси да успеат на работно поле, а во приватен живот се вечни оптимисти. Сакаат да ја откриваат суштината на животот и да филозофираат за неа, а поседуваат и огромен број на уметнички таленти.  Точно. 8)
   
 13. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  525
  Допаѓања:
  184
  Пол:
  Женски
  Навечер се раѓаат вечни сонувачи
  Луѓето родени во првата фаза имаат незапирлив дух, голема фантазија и чувствителност. Понекогаш имаат проблем со соочувањето со реалноста, но верни се на своите идеали кои уште од млади не ги менуваат. Често се двоумат меѓу своите цели, заради што стануваат немирни. Сакаат да го пренесуваат знаењето на другите.

  Точно
   
 14. WaffleGirl

  WaffleGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.046
  Попладне се раѓаат енергични и креативни деца
  Со жив дух и љубопитни по природа – ова е најдобриот опис за оние кои се родени во овој дел од денот. Создадени се за да бидат учители, математичари и големи говорници. Во меѓучовечките односи склони се кон конфликти, но без нив животот би им бил многу здодевен. :!: :wasntme:
   
 15. MermaidKiky

  MermaidKiky Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  221
  Пол:
  Женски
  Доцна попладне е времето на скитниците
  Луѓето родени од 16 до 20 часот се одликуваат со немирен дух кој постојано ги води кон нови и непознати ситуации. Тие се друштвени бунтовници, а нивната енергија е незаменливо богатство. Сепак, негативните последици како нервози и мачнини им се доста познати. Иако сè сакаат да направат со брзината на светлината, речиси секогаш имаат план, па немаат потреба да се занимаваат со мислење за иднината.

  Може да се каже дека е точно :)
   
 16. BelieberYeahh

  BelieberYeahh Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  1.418
  Допаѓања:
  2.178
  Пол:
  Женски
  Претпладне се раѓаат оптимисти и филозофи
  Луѓето родени меѓу 8 и 12 часот се весели и секогаш расположени за забава. Амбициозни се и имаат големи шанси да успеат на работно поле, а во приватен живот се вечни оптимисти. Сакаат да ја откриваат суштината на животот и да филозофираат за неа, а поседуваат и огромен број на уметнички таленти.

  Се е погодено. :wasntme:
   
 17. ivana63

  ivana63 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2013
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  229
  И мене ми е погодено. :D
   
 18. Twinkles

  Twinkles Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  977
  Навечер.
  Точно е делумно :)
   
 19. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  2.852
  Допаѓања:
  8.513
  Пол:
  Женски
  Доцна попладне е времето на скитниците
  Луѓето родени од 16 до 20 часот се одликуваат со немирен дух кој постојано ги води кон нови и непознати ситуации. Тие се друштвени бунтовници, а нивната енергија е незаменливо богатство. Сепак, негативните последици како нервози и мачнини им се доста познати. Иако сè сакаат да направат со брзината на светлината, речиси секогаш имаат план, па немаат потреба да се занимаваат со мислење за иднината.

  Па добро, може да се каже дека е точно. :D
   
 20. SmilerGirl

  SmilerGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2011
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  се е точно :D