Карате и Аикидо

Дискусија во 'Фитнес' започната од blueeparadise, 6 декември 2010.

 1. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.287
  Аикидо никогаш не сум пробала, но интересно звучи.
  Сепак, гласам за карате. :)
   
 2. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.287
  Денес добив нов појас. Жолт. Првиот појас. Со највисока оценка.
  Па, во мај за црвен најверојатно ќе полагам. Мислам дека тогаш е вториот (од вкупно два) датуми за полагање.
   
 3. waterllady

  waterllady Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2014
  Пораки:
  492
  Допаѓања:
  3.139
  Јас тренирав долго време карате, и пред 6 години престанав. Баш планирам сега повторно да тренирам, само ме интересира дали после долга пауза се продолжува од нивото на кое си стигнат, или почнуваш одново, како почетник? Јас стигнав до плав појас, ама сега имам заборавено буквално се, кати, вештини.. Ќе треба да почнам од бел појас?
   
 4. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.906
  Допаѓања:
  9.247
  Пол:
  Женски
  Имам 24 год и баш би сакала да пробам една вештина од овие. Дали годините би биле пречка?
   
 5. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  468
  Пол:
  Женски
  nema da pochnesh od bel 2/3 meseci ke te potsetat na katite do sin pojas pa posle ke si prodolzis da ucis za da polagash za vtor sin pojas samo pokazhi im diplomi se toa za da veruvaat
   
 6. ladyySi

  ladyySi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  741
  Јас од второ оделение до прва година средна школа тренирав карате. Кафеав виши појас имам но заради физички проблеми морав да престанам. Самоконтролата е наголемата добивка покра силата и техниката што ги добив и тоа во најкритичните години кај секој тинејџер. Покрај тоа тренерот не обучуваше и психички, за непотпаќање под влијанија, и многу други работи за кои му сум бескрајно благодарна. Кога ќе имам деца обавезно и тие ќе одат.
   
 7. LoveRain

  LoveRain Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  1.070
  Пол:
  Женски
  Имам 18 години и сакам да се запишам на карате ама срам ми е бидејќи мислам дека е касно и ќе бидам најстара. А знам дека никогаш не е доцна за ништо и годините немат врска. Па се надевам дека ќе успеам. :)
   
 8. ladyySi

  ladyySi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  741
  За разонода не ти е касно, ама ако сакаш медали, натпревари, или високи појаси доцна е. Ако не ти е незгодно со 7-8 годишни деца да вежбаш, пробај.
   
 9. LoveRain

  LoveRain Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  1.070
  Пол:
  Женски
  Не, не ми е за медали, појаси или слично туку сакам да пробам, со нешто да почнам да спортувам, па решив тоа да биде боречка вештина.
   
 10. Mrs.Poppins

  Mrs.Poppins Нов член

  Се зачлени на:
  9 јули 2019
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Сакам да почнам на карате имам 15 години но се плашам дека е предоцна... Доколку некој знае нешто повеќе нека ме извести! Ви благодарам.
   
 11. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  467
  Пол:
  Машки
  Карате вежбав 9-10години.
  6 години кати (замислен противник) и 4 години борби (Кумите)
  Од сала излегував како наврнат
  На 14 години прекратив.
  Каратето го одмара мозокот :)