1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кардиоваскуларни вежби

Дискусија во 'Фитнес' започната од The.Pink.Angel, 30 јуни 2012.

 1. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  може ли да ми кажете кои се кардиоваскуларни вежби како се прават и дали има ефект од нив за рамен стомак :)
   
 2. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.825
  Допаѓања:
  20.071
  Пол:
  Женски
  кардиоваскуларни вежби

  Кардиоваскуларни вежби се: трчање, возење велосипед, ролери, вртење на орбитрек. За срцето и крвните садови се добри и се слабее, а за стомачни ќе си правиш стомачни :) И со наведениве активности можеш да го ослабиш стомакот, ама треба стомачни правње ;)
   
  На portokalova му/ѝ се допаѓа ова.
 3. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.464
  Допаѓања:
  10.831
  кардиоваскуларни вежби

  Јас мислам дека со кардиоваскуларните-кардио вежби успешно се слабее стомакот.Значи не може да се формираат стомачни мускули само со стомачни вежби,ако веќе над нив има наталожено масно ткиво.
  Многу нормално,дека прво треба да се ослаби регијата на стомакот и да се исчисти од масното ткиво,по што стомакот ќе биде опуштен па дури потоа треба да се вежбаат стомачни вежби,за оформување на стомачните мускули. :dance:
   
  На marchi-cool, Водолија и daylight им се допаѓа ова.
 4. portokalova

  portokalova Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  32
  И јас нон стоп ги читам овие кардиоваскуларни вежби и не ми беше јасно за што точно се работи. Значи тоа било трчање, качување по скали, што се за цело тело вежби :) И сегде пишува дека прво треба да обрнеш внимание на цело тело, да се топат масти од секаде, за да се стопат и тие околу стомакот. Исто така мора да бидеш и на диета, за да има ефект од вежбањето :)
   
 5. enaveko

  enaveko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  12
  kardio vezbite ti se super start do ramen stomak, posebno ako imash namera da go namalish pa da go stegnesh, samo kardio ke te spasi....koga bi bila vo teretana tuka spaga:tochak, trchanje na lenta, steper=kachuvanje po skali i orbitrek...a vo priroda znaesh shto bi mozelo da bide, koga ke gi zemesh vo predvid site ovie vezbi....
  ushte ednash ke ti potenciram, kardiovezbite se najdobriot pat za namaluvanje na stom,ak...koga ke dojdesh do potrebnata golemina, mozes da pochnes so zacvrstuvanje, a tuka veke spagaat druga kategorija na vezbi....mislam deka pomognav:)
  [mod-kirilica:worried:xzs9p7a][/mod-kirilica:worried:xzs9p7a]
   
 6. evelyn993

  evelyn993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2011
  Пораки:
  488
  Допаѓања:
  314
  одам на пешачење секој ден, саат ипол со брзо темпо. колку време ќе ми е потребно за да го намалам стомакот? кога ќе се зграбам со рацете за мешето цели дланки ги потполнувам дури и излегува малку сало меѓу прсти, незгодно ми е ептен. :D
   
 7. enaveko

  enaveko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  12
  кога веќе пешачиш брзо, пробај по малку и да потрчуваш и се така задавај си цел, минута трчање, мин. пешачење најизменично за почеток, за полека да почнеш само да трчаш....далеку поефикасно е, а и поубаво ќе се осеќаш. јас строго стоев до ставот дека нема шанси да трчам, дека ми е пренапорно, али еве сега супер ми оди......пробај, така и ќе се топи несаканиот вишок ;)
   
 8. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  139
  Дали некој можи да постира вежби за слабеење а да се за почетници ?Добро би било да се по 10 минути. :)
   
 9. agiagi

  agiagi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  6
  Девојќи јас одам на фитнес, но не ги користам кардиоваскуларните вежби бидејќи ми е страв да не ослабам... и сега чаре? а инструкторот ми вели дека мора да ги правам бидејќќи го заморувам срцето без нив.. :(
   
 10. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  139
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 11. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Јас добро се држев, се додека не дојдоа балерините...
  Господе Боже, мислев дека ќе цркнам!
  И страв ме фати, ми се затнаа ушите, а јас со мојов низок притисок не ретко си се онесвестувам по дома... Па прекинав некаде 1 минута пред крај.

  Сакав да прашам - колку често треба да се прават овие вежби? :?:
   
 12. trendafilka2

  trendafilka2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  20
  koe vreme najdobro e da se pocne da se vezba prolet ili esen ili leto ILI pak sega za da imam ramen stomak do leto HELP :( :P
  [mod-kirilica:33mqw0px][/mod-kirilica:33mqw0px]
   
 13. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  17.353
  Допаѓања:
  94.683
  Пол:
  Женски
  Јас овие си ги вежбам без мака заедно со едни Зумба околу 50 минути, ама ги скратив бидејќи ми се многу објаснувања а веќе ги знам сите движења. Да балерината и мене ми е тешка па праам едни други вежби таа минута, не знам скокам, параа нешто, а ова само пола минута некогаш издржувам да го праам. Добро е не сум била само јас :lol:
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Imini

  Imini Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  27
  И јас ги пробав вежбите и добри се ама осетив дека делуваа само на нозите..
   
 15. Imini

  Imini Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  27
  http://www.youtube.com/watch?v=7GWcPcgW ... =endscreen

  и овие ги најдов, до сега вежбав ама јас како почетник без кондиција не издржав до крај..
  ама добро, од сега ветувам секој ден вежбање :!:
   
 16. strelecF

  strelecF Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  14
  Девојки LUX imashe mnogu ubavo pogore objasnato za kario vezbite deka se idealni za topenje na stomakot, no jas poveke sakam da dojdam do namaluvanje na butovite...dali pomagaat?

  i ako pomagaat koj od spravite poveke da gi koristam???
  фала мн
  [mod-kirilica:29m0wd0t][/mod-kirilica:29m0wd0t]
   
 17. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.472
  секоја кардио вежба помага во топење на масти НАСЕКАДЕ низ телото.
   
  На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. severinka

  severinka Активен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  ај ќе те замолам ако сакаш постирај ми ги тие од LUX TE MOLAM
   
 19. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  бидејки орбитрекот се рачуна во карди вежби јас од пон до петок си вежбам секој дневно по 1,5 саат на него има ли санси да ослабам некое кило и кога да ги очекувам реално првите резултати???
  да кажам дека исхраната ми е регулирана на овошје салати и супи
   
 20. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.472
  Овошје салата и супа не е исхрана. Тоа е изгладнување. Ти треба балансирана исхрана. Доволно протеини,јаглехидрати и растителни влакна во денот. А не фруктоза.