Кардиоваскуларни вежби

Дискусија во 'Фитнес' започната од The.Pink.Angel, 30 јуни 2012.

 1. sanumi

  sanumi Активен член

  Се зачлени на:
  14 април 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Преоптовареност на карди вежби може да ги оштети срцето

  Дали е вистина ако се преоптоварувам во теретана ( 40 min статичен точак, 20 мин подвижна лента , 2 мин орбитек и 12 мин степер ) може да го оштети срцето? Тие вежби навистина ме уморуваат и го зголемуваат мојот пулс од некаде 140-150 но дали навистина може да го оштетат моето срце?
  Вежбам вејќе 4 месец.
  П.С пред да почнам во теретана бев на интернист и имам перфектно здраво срце
   
 2. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.959
  Допаѓања:
  5.667
  Преоптовареност на карди вежби може да ги оштети срцето

  Јас мислам дека дневно не треба да надминуваш над 60 минути интензивни кардио вежби,за секој случај намали некоја вежба штом толку те оптеретува и можеш да прашаш интернист за стручно мислење.
   
 3. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  424
  Озбилно кардио вежби помагаат за низок крвен притисок?? :o
  Кажувате, да знам дали да му кажам на татко ми кој мака си мачи со низок притисок. Па ќе си вежбаме фино лепо заедно :D
   
 4. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Скокањето со јаже може да се каже дека е кардио?И колку време треба да се трча или вози велосипед во неделата?Сакам да си земам јаже,но додека да најдам планирам да возам велосипед и да трчам.Само незнам колку време треба и колку пати во неделата за поуспешни резултати :?:
   
 5. pato

  pato Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2012
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  Да скокањето со јаже е кардио вежба а за возење велосипед и трчање нема точно определено време се е тоа индивидуално бидејќе ако немаш трчано или возено точак 5 год неможеш ни сега да трчаш или возиш точак по 1 или 2 саат.Се тоа зависи од тоа колку си физички па и психички спремна.Се надевам дека ти помогнав :D
   
  На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Iv.girl55

  Iv.girl55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2013
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  http://www.youtube.com/watch?v=ZJ8Zdj0OPMI

  Мене лично овие вежби многу ми помогнаа ! На почетокот малку се тешки доколку претходно сме немале физичка активност, ама понатака се прекрасни .. ги правев секој ден наутро, за не цели 2 недели имав резултати :D
   
  На FromWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
 7. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.186
  Допаѓања:
  9.084
  Пол:
  Женски
  Летото што убаво си бев во форма и сега пак се деформирав.Глупава глупава глупаваа (facepalm)
  Сакам пак телото да ми биде супер.
  Одлучено е секој викенд наутро кај 7 да трчам 1 саат.До Јуни ќе упеам ли да го стопам салово :?:
   
 8. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.354
  Нема шанси само со саат неделно нешто (видливо) да стопиш освен ако истовремено не си на диета или не се бавиш и со друга поредовна физичка активност.

  Или интензивен редовен тренинг или диета или некоја комбинација од двете (најпожелната и најздравата варијанта) :).
   
  На crimson, srhsejbsk и tessie им се допаѓа ова.
 9. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.186
  Допаѓања:
  9.084
  Пол:
  Женски
  Неможам да трчам преку недела дека сум во школо.Диети не планирам да држам а и не сум толку дебела само околу стомакот и половината имам малку повише сало ама не ептен.
  [​IMG] слична ситуација само не толку многу сало :)
   
 10. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.354
  Вежбај дома 3 пати неделно по пола саат интензивно или саат полабаво но секако почни прво по 15 мин да ги адаптираш мускулите и организмот.

  За тоа секако имаш време, можеш и на 1м2 дома да вежбаш ако навистина имаш желба.15 мин интензивно секој ден ќе имаат поголем ефект отколку 1 саат неделно.

  1 саат неделно е премалку да ги потроши калориите што ќе ги „заработиш“ од целата недела уште пред да почне да ги топи тие што ги имаш на стомакот :).
   
  На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.186
  Допаѓања:
  9.084
  Пол:
  Женски
  Па нормално дека вежбам дома јас кога ќе почнам нешто почнато е :)
   
  На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Водолија

  Водолија Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2015
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Sporedi mene ovie se najdobri kardio vezbi bez kardio nemoze da se namali stomakot i isto taka se dobri vezbite so tegovi a stomacni e dovolno da se pravi i tri pati nedelno da se ima postaveno rezim na ishrana poveke vreme i toa e toa
   
 13. Водолија

  Водолија Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2015
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Sporedi mene ovie se najdobri kardio vezbi bez kardio nemoze da se namali stomakot i isto taka se dobri vezbite so tegovi a stomacni e dovolno da se pravi i tri pati nedelno da se ima postaveno rezim na ishrana poveke vreme i toa e toa
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 14. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.464
  Пол:
  Женски
  најдобрите вежби за слабеење (y)
   
  На sugarlips и Водолија им се допаѓа ова.
 15. LolytaS

  LolytaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Одлични се
   
 16. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.571
  Допаѓања:
  5.281
  нозете слабеат? Задникот се затегнува?
   
 17. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.982
  Допаѓања:
  9.961
  Пол:
  Женски
  i jas sum so nizok pritisok i mislam deka pomagaat