Кардиотокографија (CTG)

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 30 ноември 2012.

 1. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.737
  Допаѓања:
  10.522
  Пол:
  Женски
  Фала ти :)
  Ти се ближи термин тебе,кај мене е уште рано само што влегов во 9ти :)
   
 2. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  Ајде уште недела две можеш и ти да си се олесниш, јас мислев до сега дека ќе се породам ама ништо, излеа ќе тераме и после термин :D
   
  На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Hello me

  Hello me Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2018
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Немаш контракции. На бебе му е добро внатре :)) не му се излага. Со лесно на пораѓај.
   
  На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.020
  Допаѓања:
  12.732
  Пол:
  Женски
  Ako imas visok prag na tolerancija na bolki, ko mene, togas ke se porodis bezbolno..... Jas so kontrakcii 100 se iskaciv na 2kat pesh po skali, pred maz mi..... Mi se gledaa pod maicata kontrakciite, a jas cekav pojaki bolki (facepalm) :wasntme:
   
 5. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  Ма еве ме фаќаат некој болки цел ден, ама све си мислам дека не се вистинските... Прво кај бубрезите ме наболуваше, сеа почна стомакот доле да ме сече.. Све си викам од бебево што мрда е, ама па да не закаснам чекајќи силни болки, а да не се толку силни како што ги очекувам:rofl:
   
  На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
 6. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.339
  Допаѓања:
  4.691
  Kako pomina na poragaj? Mene mi pokazuva ctg redovni kontrakcii skoro do 50, jas ne osekam nisto... :|
   
 7. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  Ме породија со индукции пошто бев отворена врв од прст ,мене ми покажуваше цел девети месец до 100ка контракции а уствари ништо не се дешаваше,на крај мораа да ме породат пошо поминав термин
   
  На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. nadenadia

  nadenadia Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  189
  Женички кое време е најпаметно да се оди на ЦТГ во Чаир, како е сега со гужвите, многу ли се задржува?
  Да знам дали да одам после раб, или пак да земам ден слободен па така да ми отиде денот..
   
 9. Maja92@

  Maja92@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2019
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  Јас обично одам од 10 до 12 саат зависи како ќе се договорам со докторот за ехо .
  Не чекам за цтг повеќе од пола саат .
  Сега сум во четврток па ќе видиме , инаку имам познанички и по 2 саати чекале :|
   
  На nadenadia му/ѝ се допаѓа ова.
 10. nadenadia

  nadenadia Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  189
  Утре ќе одам првпат, малиот на контрола треба да го однесам сабајлето па до кај 12ипол да завршам, па сакав тогаш да поминам од Чаир. Се надевам дека ќе ме примат, па после за наредно ќе ми кажат кога што и како :)