1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кардиотокографија (CTG)

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 30 ноември 2012.

  1. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Еве јас бев вчера во ГАК и веднаш ме примија, ама бев околу 18 часот, немаше гужва, и си работеа нормално.
    На ЦТГ апаратот бев околу 10-15 минути и со резултатите се оди кај доктор на ехо, ја видовме бебушка во ред е и уште абер нема од излегување.
    Мислам дека 35 недела е уште рано за ЦТГ доколку имате нормална бременост, 37-38 недела може да се почне, мене и сега ме праша зошто толку рано ме пратиле на ЦТГ, а јас самата си побарав упат од матичниот, барем мирна сум видов дека се е во ред, добро е што истовремено и на ехо гледаат.
     
    На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    кај мене не се совпаѓаат неделите со големината на плодот. покасно настапила овулацијата така да според циклусот треба да сум 37ма ама докторов ми рече да се раководиме според големината на бебето и сум 35,цело време на ехо е 2 недели помалечко. затоа сега сме во недоумица кога да одам на цтг :worried:
    фала за информацијата дека работат на гак,ми олесна :)
     
    На verena му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    денес јас бев на преглед кај матичната и освен со ехо, ме стави и на цтг,и ми кажа дека се е ок ;)
    е сега наредно ми рече дека на цтг ке ме ставеле пред да се породам кога ке отидам на болница :?:
     
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Мене денес за прв пат ме ставија на цтг, околу 40 минути лежев, сестрата излезе и му рече на мм за 40тина мин.да ја викне да ме исклучи од апаратот, арно ама само што почна да запишува цтг-то на ливчето нели тоа шо си се откуцува и мене бебчо не престана да ми мрда, како да знаеше дека го снимаат и немаше мира, ептен активно беше :tmi: и после кога заврши , го гледаше една докторка затоа што мојот доктор беше отсутен денес и ме прашува дали сум мрдала за време на цтг-то и и велам јас не, ама бебето мрдаше постојано и некако ми направи една фаца никаква,го гледа,не зборува ништо и ми го дава ливчето и ми вели ок, нека го види и твојот доктор па он знае најдобро :?:
    Потоа одам во канцеларија кај еден колега од мојот др.и ми вика добро е, за 1 недела пак на контрола. Не ми беше јасно зошто едната докторка ми вели вака , а оној така, што воопшто значи ако мрда бебето или јас? Погрешни резултати ќе се запишат? Или што? Навистина не ми е јасно и не ми ни објаснија :devil:
     
  5. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    не се секирај изгледа и таа што го гледала резултатот толку се разбира ,јас кога одев на цтг керка ми мрдаше без престан само што ке ми ги ставеа тие каишите јадното не престануваше да клоца мислам цела се превртуваше тоа е нормално и срценцето им се забрзува од толку клоцање ,го чувствуваат притисокот од каишот ,поздрав
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Па и јас така мислам, нормално е да мрда, а загрижувачко е да не мрда и на таа докторката толку чудно и падна што мрдало бебето, мислам стварно :fubar:
    А кога мрда се поместуваат каишите и срцето како да се губи не се слуша толку јако како на почеток кога го стават каишот директно на местото каде што му е срценцето и мислам дека и тоа е нормално ама сепак ќе видам во понеделник оној мојот др.што ќе каже.
     
  7. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Нормално е да мрда и треба да мрда..затоа и препорачуваат благо да се јаде пред ЦТГ...Мене не ми мрдаше првиот пат и ми реко не чини ЦТГ, дека не мрдало(бар така сватив)..јас мртва гладна отидов и најверојатно ради тоа...За 2 дена беше ок...
     
  8. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    да ви кажам за тие шо се од битола...
    ве носат во една соба, мислам дека таа му е само за снимање за на тв, ептем средена, а жени таму немаше :D
    и ке ви до стават на мешко тоа незнам како се вика за да ги бележи тоновите, и ке мора сами да до држите пола сат со рака, а после тоа раката нема да ја чувстувате :( никакви каиши, лепенки и слично нема...
     
  9. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Љубичица сигурно ова е в болница. А кај матичните доктори во приватните ординации нема? Тешко нас со таква опрема, а го фалат гинеколошкото одделение реновирано било
     
  10. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    да реновирано е само за на тв, а таму опремата е хаос... пишав вчера дека цтг им беше расипано а тие сите доктори се собраа не му чукало срцето на бебето :(
    а мораш на болница да одиш на цтг, заради тоа што те гледааат и на ехо,и дали си отворена...
    кај матичната јас бев само еднаш на цтг
    п.с немаа хартија за цтг, зато шо била многу скапа, а исто немаа хартија ни за да те избришат од гелот што го ставаат на мешко за да те гледа со ехо...
     
  11. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    морам и ова да кажам битола на болница со еден упат можиш да одиш само 3 пати на цгт, и се плака 150 ден, а не важи цел месец како скопје... како да сме во различни држави :devil:
     
  12. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Женски од која недела ке почнете со цтг ? што ви рекоа матичните ? мислам на мешињава со априлски термин ?
     
  13. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Src mene mi rece ako pocuvstvuvam promeni ( poslabo mrda bebeto) da odam ke mi dala upat,a ako e se vo red koga ke mi projde terminot
    Ama imam doktorka tamu vo drzavna I sakam da odam krajov na nedelava da me dzirne do kaj sum,ke I se javam denovive
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    јас одам еднаш неделно.
     
  15. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Локи на клиника ли одиш?
     
  16. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    не срц кај матичниот.
     
  17. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mene nisto ne mi kaza za ctg,vo sreda sum na kontrola pa ke go prasam.
     
  18. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Мане ми рече кога ќе влезам во 9ти ќе почнам со ЦТГ а колку често било зависно од бебето.
    250ден едно ЦТГ абе опасни се :devil:
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Forko а каде одиш мила?Во државна?
    Јас ич не се сеќавам дали платив нешто за цтг :?: минатиот пат , а сега уште не сум била
     
  20. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Не кај матичниот кај Коруновски во МВР.Можело и во државна ама не сакам кај имам уплав што ќе се порашам таму уште таму цтг ми фали :)