1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кардиотокографија (CTG)

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 30 ноември 2012.

  1. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Mama25 каде одиш на цтг ? ако си на гак пиши како е ...
    јас денес бев кај матичниот само ми ги прегледа резултатите од брисевите и ми даде упат за на цтг и плус болнички упат ми отвори :sweat: на 12 овој месец здравје ми кажа да одам на првото цтг ...
     
  2. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски

    Pepitke срцка одам на Гак. Вчера бев околу 3 часот зошто докторката ми беше на смена па да ме види успат,инаку планирам покасно да одам.Ми закажа за во четрток вечер и вагинален преглед и Цтг да не доаѓам двапати.Инаку ми се погоди фина сестра,сега за сега сум задоволна. А да не заборавам навечер ми рекоа имало помалку гужва,иако вчера немаше нешто гужва бевме јас и уште една пациентка,изгледа сум така сум начекала ;) Ќе видиме како ќе биде понатака па ако те интересра ке те известам. :hug:
     
  3. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Eve i nie samo sto si dojdovme od ctg, se' uste nema kontrakcii, v petok zdravje pak na kontrola.Na cucka i se uarnilo vo meskoto i aber nema za izleguvanje. :lol:
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    @Mama25 те гледаа на ехо кога беше за цтг ? мене последната ехо контрола ми беше на 13 март, вчера докторот не ме погледна на ехо само ми рече сега на 12 да се јавам на Гак :?: вака ке ми се фати месец и нешто без ехо да си барам таму да ме прегледаат ?
     
  5. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mene me gledaa posleden pat na eho pred 2 ned.otprilika koga ispituvav krv.Ottogas odam samo na ctg i merenje pritisok. Pepita mesec dena bez eho e mnogu,osobeno sega pri krajot.Pobaraj si sama da te zirnat sledniot pat.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    И јас не сум била скоро месец.Па нема на 2 недели да одам..
     
  7. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Да ме гледаа на ехо.Мојата докторка што ме води на гак ми закажува на 2 недели од претпослениот паткога бев.Јас не одам баш на 2 ама 2,5 ми се фати. Ако така ти рекол значи дека се е во ред.Ако се чувствуваш добро немаш потреба од ехо до наредниот пат.А ако и тогаш не ти рече можеш сама да побараш или да смениш кај друг да одиш.
     
  8. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас кога одев на секое цтг, прво ме прегледуваа на ехо, па вагинално и дури на крај на цтг, мислам дека мора секој пат да те гледаат на ехо заради плодовата вода , прашај те си кога ке одите наредно на цтг ;)
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Женски јас денес бев на ЦТГ , прв пат влегов во новата гинекологија ,ме прегледа докторката и на ехо само ми кажа да дојдам за недела дена пак ,и јас одма магла фатив уф добро е си викам не ме задржа :lol:
    малку е поорганизирано сега за разлика од пред 3 ипол години кога идев , до душа си ја почекавме докторката прво каснеше после имаше интервенција , тоа е , сега здравје за недела дена и термин ми е ако издржам ,ке видиме како ке биде
    додека бев приклучена на апаратот за цтг се сетив на прашањето од Форко дали боли тоа цтг и сама со себе се изнасмеав од карши имаше уште една трудница и само ме погледна :?:
     
  10. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Deneska dodeka cekav red za maticniot gin. edna zenicka raskazuvase za svoeto porodilno iskustvo.Megu drugoto,koga lezela na oddelenie dovele trudnica koja koga trebalo da ja stavat na ctg placela kako da ja kolat :D :clap: A ne sakam da zamislam sto pravela koga se poragala :tmi: :lol:
     
  11. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Мене вчера матичната ми рече дека правењето на ЦТГ не било морално као, тоа се правело ако сум имала превремени контракции баш ме збуни затоа што знам дека сите на почеток на 9ти ако не се лажам идат на прво ЦТГ сите, а уште нешто да ве прашам кога прв пат ве прегледуваат вагинално да видат дали си отворена или не? Воопшто несакам да дојдам до тој момент ако може да го прескокнам некако :D
     
  12. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    :D и јас се плашев од тој момент Ана ама е еве 38 недела и некој ден па не ме прегледа вагинално, инаку не мора одма од почеток на 9 ти да се оди на цтг , мене за недела дена ми рече др пак да се јавам ,а искрено да ти кажам колку се чека и мн од трудниците ги вракаа назад да изедат нешто благо па да се вратат за 2 часа , цел ден ке ти отиде :sweat:
     
  13. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    јас имав упут за цтг но не го искористив, кога отидов во 36-та недела ме гледаа на ехо и немаше потреба од цтг, така да првото цтг беше кога добив породилни болки, а исто така и првата вагинална проверка беше тогаш.а колку сакав на цтг да и го слушнам срценцето. прв пат и го чув кога ме ставија на цтг и се расплакав од среќа зошто на срцева акција само на екран гледав, а не слушав не ми пуштија. еве сега и со второв така само на екран видов, а не и звучно :(
     
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas sum 40ta nedela i se uste nemav vaginalen pregled.Rado bi go preskoknala ako moze,ama za zal ke dojde i toj moment :sweat: koga ke pocnam da se poragam.Za ctg prv pat pojdov 39 ned.koga vlegov.
     
  15. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    мене матичен ми рече до термин да одам по еднаш неделно, а ако помине термин тогаш во болница на 2 дена.
     
  16. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Срцева реакција слушнав уште на почетокот па се до ден денес.Не знам зашто не ви пуштаат :?:
    Вагинален преглед ми правеа кога ме болеше многу кичмата негде 29гн не е ништо страшно.
    А за ЦТГ уште не сум била.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    јас на неколку пати кога идев на преглед кај матичниот му го слушав срценцето кога ме гледаше на ехо пушташе и звук искрено се изненадив а и возбудливо е :inlove: Аничка побарај кога ке одиш на контрола би требало да има и звук ,јас со првото одев на 2д ехо па не ни гледав а камоли да слушнам нешто :lol: па ми беше малку језиво од цтг то а плус и керка ми се вознемируваше многу, за разлика од неа вчера бебушка беше успана па сестрата добро ја растресе за да не ме вракаат повторно а ме праша и дали сум јадела благо пред да дојдам, душичка си продолжи да спие изморена беше нокта беше доста активна , кога излегов во чекална сите трудници беа со чоколадо во рака :lol: изгледа од претходно искуство :D
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sonce81

    sonce81 Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите,можеби ми е глупаво прашањето ама сепак да си прашам :D дали треба претхпдно да се закажи за на цтг или само одиш кога сакаш и си чекаш ред,досега немам одено ни на цтг а ни во државна (одев на приватно) па врска немам а веќе сум 37 недела и време е да појдам, не дека сакам ама со мора мора :)
     
  19. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Јас пред три години кога одев немаше закажување бар така мислам тоа уште беше во старата зграда ,сега кога бев гледам има две ординации една до друга на едната врата пишуваше закажани прегледи ,а на другата страна одиш на цтг кој доктор е на смена тој ке те прими ,ја прашав сестрата ми рече дека може да закажам кај кој доктор сакам за следното цтг има распоред која смена е докторот и ке ти закаже ;) не знам број ама побарај јави се мислам ке ти закажат ден ,час :) поздрав
     
  20. sonce81

    sonce81 Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Ок, фала, изгледа и јас ќе закажам да не одам така. Поздрав