1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кардиотокографија (CTG)

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 30 ноември 2012.

  1. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Супер е.
     
    На sneshko му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sneshko

    sneshko Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2017
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Но не е ништо тоа нели? 33+4 сум
     
    Последна измена од модератор: 9 ноември 2017
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ептен ништо - ако се вистински ќе оди до горе :)
     
    На sneshko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Мамички дали знаете до колку работат во Државна за ЦТГ. Имам приоритетен упат за на ГАК ама нр знам до колку работат, а би сакала покасно да одам попладне
     
  5. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Па со приоритетен би требало да е 24/7. Имаат цтг во итната амбуланта. Но со упатот а без болки, можеби ќе ти кажат и само додека се редовните, некаде до кај 15ч можеби. Не сум сигурна.
     
    На tweety123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Како да имам прочитано низ форумов дека работат попладне затоа прашав немам точна информација да не биде џабе одење. Како и да е фала ти на одговорот :mm:
     
  7. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Женски пак јас, цтг е само преглед како што имам читано со каиши врзана или и вагинално те гледаат ?
     
  8. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.858
    Пол:
    Женски
    Цтг е само преглед со каиши, ама кај мене на пр. бидејќи покажа јаки контракции следеше и преглед со рака колку сум отворена:|
     
    На mal.ecka и Bebulleee им се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас на цтг кога одев, одев и на ехо преглед.
     
  10. Bizbiz

    Bizbiz Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Девојки би сакала да ве прашам во врска цтг, јас сум веќе 36+5 и имам закажано за две недели цтг.
    Дали е тоа многу касно, и што би се случило ако пред тоа почнам да се пораѓам?
    Истотака најмногу страв ме фаќа за тој вагинален преглед кога проверуваат дали си отворена Кога и како се прави тој преглед? Дали кога кје правам цтг да очекувам таков преглед или тоа се прави денот кога те примаат за пораѓање? Помагајте
     
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Мaлку е кaснo, нo немoрa дa знaчи. Акo пoчнaт пoрoдилни бoлки пред зaкaжaнoтo тoгaш пaк ќе ти нaпрaвaт цтг. Зa вaгинaлниoт преглед мaлку изгледa језивкo и неугoднo бидејќи се прoверувa сo рaкa дaли си oтвoренa a се прaви кoгa ќе прaвиш цтг aкo се регистрирaaт кoнтрaкции нa истoтo. Вaгинaлен преглед се прaви истo тaкa aкo гo пoминеш терминoт зa дa се испрoвoцирa пoрoдувaње a и кoгa ќе те примaт зa рaѓaње. Знaчи дa oчекувaш вaгинaлен преглед кoгa ќе oдиш нa цтг. Сo леснo.
     
    На Bizbiz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Јас прв пат бев на цтг дури кога отидов да се пораѓам, пред тоа не.
     
    На joy1 и Bizbiz им се допаѓа ова.
  13. Bizbiz

    Bizbiz Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски

    Fala mnogu :)
     
  14. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.303
    Пол:
    Женски
    Мешиња прво ЦТГ и одма паники. Чукањето на срценцето неколку пати беше повисоко, дури и апаратот свиреше и кај контракции како што разбрав се појавувале некои болки. Прво докторот ми рече ќе правиме на неколку дена, ама откако ги виде резултатите ми рече утре пак. Сега да одмарам до утре. А ние гости чекаме, нема одмарање. Искуство, совет?
     
  15. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    А да не беше вознемирена? Мене така ми беше пред две недели кога ме задржаа во болница 34 недела бев. Бебо откуцаи 180-200 а сега супер ама сум многу посмирена зошто еве за некој ден 37. И зошто често ми правеа цтг приметив кога сум вознемирена јас и оно е, а и кога сум физички уморна исто почнува со многу откуцаи па постепено да се смирува. Пробај да бидеш смирена и одморена може нема врска муабетов ама ете јас мислам кај мене беше така. Која недела си,? Инаку сведов кафе и чоколадо на минимум да не се вознемирува од тоа.
     
    На Minnie-e, girl-miri и Bebulleee им се допаѓа ова.
  16. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.303
    Пол:
    Женски
    @Chantal 35та недела сум. Инаку бев возбудена па можеби тоа има врска. Ќе одмарам за утре па ќе видиме. Мене ме исплашија и отчукувањата на бебето, што би требало тоа да значи уствари? И кај контракции гледам и до 75 отишло еднаш :(
     
  17. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Незнам мене никој ништо не ми кажа ме задржаа заради контракции, кој јас не ги осекав само бебе беше вознемирено. Јас имав крв малце затоа бев вознемирена и полошо си направив. Сега сум смирена ама зошто морувам заради скратен цервикс кога ќе стигнам таму ако одма ме стават на цтг знае од што сум уморна да почне со високи откуцаи што се намалуваат за 5 мин. Иначе за контракции ако не се константни не е страшно гледаат целосно дали се чести и. Дали се повторуваат.
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bizbiz

    Bizbiz Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки:)
    Може ли помош?
    Бев на Цтг, и ништо немаше не покажува ни контракции ни ништо и ме викнаа следната недела, а веќе сум 38+4.
    Но, на листот што ми го пиша докторот покрај тоа што пишува цтг реактивно, пишува OPV намалена?? Дури кога дојдов дома го приметив тоа. Докторот кажа се е во ред кога бев на контрола, ама тоа OPV ми боде очи :^)
    Знаете ли што значи??
    Ви благодарам :)
     
  19. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Plodova voda
     
    На Bizbiz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Подовата вода ти е намалена и треба да се следи на неколку дена, јас на 2 дена правев цтг, знае многу брзо да се намали, од петок поручелк до понеделник утрото останав без капка вода, не ми е намера да те плашам само да не чекаш една недела за ново цтг и ехо.
     
    На Bizbiz му/ѝ се допаѓа ова.