1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кардио вежби или тежински тренинг за губење на тежината?

Дискусија во 'Фитнес' започната од StefChef, 16 јануари 2014.

 1. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  488
  Секоја недела нови студии ни кажуваат колку време залудно сме потрошиле правејќи погрешен вид на вежби, и колку време би можеле заштедиме правејќи нешто друго.

  Минатата недела беше исклучок, во соопштение за печатот од Дјук универзитетскиот медицински центар беше изјавено дека кардио наместо тежинскиот тренинг е " оптимален режим на вежбање " за губење на тежината.

  Ова соопштение потоа беше споделено на социјалните мрежи од страна на голем број луѓе ,од кои огромно мнозинство не ја прочитале студијата на која е базирано.

  Ако го стореле тоа, би виделе дека осум месеци aеробик вежби (во просек по два часа неделно ) доведе до само £ 3,7 губиток на масти.

  Тоа беше спроведено на група поединци со прекумерна тежина, кои нормално ако се потрудат можат да изгубат неколку килограми во една недела.
  [​IMG]

  Или поинаку кажано, испитаниците во оваа студија за осум месеци го направи тоа што може да се направи за осум дена.

  Групата која комбинираше тежински тренинг и кардио вежби помина малку подобро ,губејќи 5 килограми масти. Групата со тренинг за отпор речиси воопшто не изгуби масти.

  Добивката во големината на мускулите , исто така, е многу мала. Групата со тренинг за отпор доби околу £2,5 мускули. Испитаниците кои комбинираа вежби за отпор и аеробик додаде нешто помалку од 2 килограми.

  Не треба да ве изненади тоа што овие резултати не беа пријавени во соопштението .

  Тоа е затоа што посветување на добар дел од една година за губење на £ 4 масти не е " оптимално " воопшто.

  Со оглед на тоа дека не беше направен обид да се контролира исхраната на испитаниците кои учествуваат во студијата, не е изненадувачки дека резултатите беа толку слаби.

  Единственото нешто што треба да се направи за да се согорат мастите е намалување на внесот на калории. Колку е поголем дефицитот, толку е поголема стапката на загуба на масти.

  Можете тој дефицит самите да го креирате преку вашата диета. Можете да го креирате и со кардио вежби. Исто така можете тоа да го сторите и со тежински тренинг.

  За да го подобрите составот на вашето тело, ви препорачувам да ги користите сите три начини.
   
  На Sramezlivoto му/ѝ се допаѓа ова.
 2. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  761
  Пол:
  Женски
  Најдобро е комбинација од кардио вежби и тежински тренинг. :D
  Пример:понеделник-кардио тренинг
  вторник-тежински тренинг
  среда-кардио вежби
  четврток-тежински тренинг
  петок-кардио вежби
  сабота-тежински тренинг
  недела-одмор
   
 3. TheBlueMoon

  TheBlueMoon Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2014
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  644
  Пол:
  Женски
  Мое мислење е дека треба да се комбинира.
  На пример, фитната со кардио вежбите е тоа што се достигнува одреден број на отчукувања на срцето, после кои телото ги троши мастите.
  Меѓутоа со неправилна исхрана и екстремно кардио, органисмот ги троши мускулите, а ги чува мастите како резерва.
  Затоа препорачувам и тежински тренинг и кардио. Повеќе протеини, а помалку прости шеќери. И нормално да не се преминува калориската граница, која е всушност разлика од: внесените калории и потрошените при физичка активност.
  Така ќе се зачуваат и зајакнат мускулите, а ќе се троши салото.
   
  На didush и StefChef им се допаѓа ова.
 4. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Aј сега помагајте овде особено стеф. Oдлучив да почнам сериозно со тегови и создавање Mускулна маса. Mал проблем поим немам од каде и како да почнам. Hекои Oснови овде или линкови кај да се информирам.
   
 5. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  488
 6. Aiene9

  Aiene9 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2014
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  Дали имаат ефикасност кардио вежбите при остранување на сомачето? :$
   
 7. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  488
  Или поинаку кажано, испитаниците во оваа студија за осум месеци го направи тоа што може да се направи за осум дена.

  Групата која комбинираше тежински тренинг и кардио вежби помина малку подобро ,губејќи 5 килограми масти. Групата со тренинг за отпор речиси воопшто не изгуби масти.

  Добивката во големината на мускулите , исто така, е многу мала. Групата со тренинг за отпор доби околу £2,5 мускули. Испитаниците кои комбинираа вежби за отпор и аеробик додаде нешто помалку од 2 килограми.

  Не треба да ве изненади тоа што овие резултати не беа пријавени во соопштението .

  Тоа е затоа што посветување на добар дел од една година за губење на £ 4 масти не е " оптимално " воопшто.

  Со оглед на тоа дека не беше направен обид да се контролира исхраната на испитаниците кои учествуваат во студијата, не е изненадувачки дека резултатите беа толку слаби.

  Единственото нешто што треба да се направи за да се согорат мастите е намалување на внесот на калории. Колку е поголем дефицитот, толку е поголема стапката на загуба на масти.

  Можете тој дефицит самите да го креирате преку вашата диета. Можете да го креирате и со кардио вежби. Исто така можете тоа да го сторите и со тежински тренинг.

  За да го подобрите составот на вашето тело, ви препорачувам да ги користите сите три начини.