Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кардио стриптиз - танцување на шипка

Дискусија во 'Фитнес' започната од rossonerka, 4 март 2012.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.276
  Аха конечно еве прочитав и кај нас конечно. Во Ребис започнува пријавувањето за танцување на шипка
  http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater
  Стриптизот станува се поактулен како фитнес, зајакнување на мускулите, зајакнување на целото тело.
  Познати холивудски ѕвезди го актуелизираа, многу жени без табу кажуваат дека вежбаат стриптиз, а и некои си ставаат шипки дома.

  Би вежбале? :)

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Dabria, Decapitated.Hanna, srcekrsacka и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Heleny

  Heleny Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  За ова богами треба огромна сила и спретност, ама затоа пак буквално секое мускулче од телото се активира. Не сум знаела дека постои вакво нешто...Интересно :rofl:
   
 3. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  188
  Уф јас би пробала дефинитивно, чисто поради мене. Треба доста сила за да се изведат овие движења. Одамна се актуелни по странство, само "ѕвездите" што го практикуваат ова најчесто го експонираат на тв, што со оглед на тоа дека сме поконзервативно општество ова се сфаќа во многу негативен контекст :) Би си ги чувала овие движења за себе, па може и би му го разубавила денот на "лепотанот" ако е фин :devil:
   
 4. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  986
  Ај да видиме во Македонија кој ќе се осмели :lol: Јас искрено не :)

  Во светот знам дека е многу актуелен и доста практикуван начин на слабеење и зајакнување на мускулите. Интересно изгледа, ама ми се чини не е воопшто лесно.
   
 5. sanjalica

  sanjalica Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  570
  Јас би се осмелила, за вежбање било што сум прва. :D
  Е сега, чим е во Ребис, не верувам дека месечна чланарина е под 1200, што баш и не ми одговара. :worried:
   
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.330
  Јас и една другарка се запишавме на 5 неделен курс пред три години некаде беше. Идејата за мускулатура, за забава и разонода,ама да се забавуваме повеќе отколку да се стегнеме, немој дека ќе ставаме шипки дома?! :D Отидевме два пати и толку, немавме сила за повеќе :lol: дртави, ама најстари бевме во цел клас па доста е и толку. Ај после решивме на тај чи!

  Дека некој ќе крене веѓи тоа сигурно, мене ме зајбаваа колешките кога се запишав, ууууу мори знае ли маж ти што го чека дома :$ :$ :$ ние западњаци демек не сме толку конзервативни.
   
 7. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.365
  Малку ќе ве корегирам, танцувањето на шипка нема никаква врска со стриптиз или секс туку е мешавина на танц и гимнастика. Во Индија е национална дисциплина (таму е повеќе гимнастика него танц) каде се изведува од мажи.

  Тоа што стриптизетките ја користат шипката во нивните настапи не значи дека сите кои користат шипка се соблакаат. Во танцувањето на шипка (pole dancing) нема никакво соблакање туку е исто како да одиш на зумба или аеробик :).

  Еве неколку видеа од шампионките Jenyne Butterfly и Felix Cane да видите колку е спортот односно дисциплината убава за око и плус бара феноменална физичка спремност и грациозност од натпреварувачките :).

  http://en.wikipedia.org/wiki/Pole_dance

  http://www.youtube.com/watch?v=waIuhfoTMv8

  http://www.youtube.com/watch?v=XMusZDgF ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=aX5uhg3H ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=obC7vjVc ... re=related
   
  На LaraSolare и cinderelka им се допаѓа ова.
 8. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Да бев полнолетна и ситуирана, би пробала зошто не? Сепак, како што кажа ИксМен, тоа нема врска со секс, вежбање е. Интересно изгледа, а и за мускулите е добро. :)
   
 9. cinderelka

  cinderelka Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  14
  би пробала и би одела и тоааа какоооо ;) ;)
   
 10. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.330
  Ај сега не ме терај да порачам шипка на нет, да ја ставам во спална, не за друго, туку чисто за да изведам експеримент дали нема ништо во врска со стриптиз и секс :^) Па ќе го прашам маж ми(кој не е од индија па шипката да го асоцира на национална гимнастичка дисциплина ;) ) да си каже што мисли, има врска или нема :D :o :tmi:
   
 11. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.365
  ´
  За такво нешто не ти треба шипка почни балет или зумба или аеробик да му играш и почни да се соблакаш исто ќе реагира ама тоа нема врска со играта ниту со шипката туку со тоа што ќе бидеш гола пред него :D.
   
 12. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  466
  :yawn:

  Не е ова никаков стриптиз бе :D ццц

  Значи народ.. Денеска ако сакаш да му продадеш нешто доволно е само во сексуална конотација да го ставиш -.-
   
 13. HardSex

  HardSex Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  2.365
  Пол:
  Машки
  Ако сака девојката има големо ДА од мене.Ова отвора сосема нови можности за поцврсто тело,подобра физичка кондиција и дефинитивно поинтересен секс.Замисли секс на шипка.Пошо секоја програма започнува со загревање,типот ја брка типката по вертикала за лиз.Ондак следува класичниот одмор од 30-45сек. измеѓу сетови,па типката возвраќа.
  За doggy на шипка дури би одел на варијанта поставување на 2 шипки.Она на едната,јас на другата.
  We're floating in space,honey.Слушаш у позадина Bowie пее"Ground control to major Tom",или Chopin&Co за уметнички дојам.Права ствар. :D
   
  На ♣ Alba Viduam ♣ и kravce им се допаѓа ова.
 14. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.572
  Интересно не викам не.
  Нема ништо срамно од тоа да си танцуваш на шипка, се додека не се раслечиш гола и те собере некој замрсен елоквентен господин.

  Би се вртела на шипка, чак и слики после ќе ви доставам
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 15. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.882
  Нешто што Кармен Електра го изведува и за кое издаде и ДВД со вежби, е Стриптиз аеробик http://zamunda.net/details.php?id=6712&hit=1
  [​IMG]
  Можеби не е оригинален танц на шипка, но е еден вид едукација за стиптиз оформено тело. :D
   
 16. Ket.Rin

  Ket.Rin Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2011
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  970
  Бил некој во Ребис на ова? Како што прочитав на интернет оделе девојки од 20 до 30 години. Јас би пробала, само претходно би сакала да слушнам нечие искуство, што е, како е итн. :)
   
 17. Leika

  Leika Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  47

  е и јас се мислев нема што искуство, тоа што гледаме тоа е, туку мора да се проба само предходно добро да се разгибаме :rofl:
   
 18. juventina

  juventina Активен член

  Се зачлени на:
  28 март 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Леле конечно нешто вакво и кај нас многу ми е криво што дознавам толу касно.задоволни ли сте девоји ептен сум заинтересирана какви резултати имате тешко ли е интересно ли е? :)
   
 19. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.215
  Допаѓања:
  41.373
  Ја коа ја видов таа стриптизетана коа бев у стриптиз, коа се качи до горе, па со главата надоле и превиткани нозе почна да се спушта, а шипката долга 20 метра, затворив очи од страв да не лупне на глаа, да не си ја распука, или евентуално тој силиконот од града :D :D
  Никогаш, мил ми е животот :D Опасно е ова,жими се!
   
 20. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  571
  море би одела и тоа како 8) штета што не живеам ск |(