1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кардио стриптиз - танцување на шипка

Дискусија во 'Фитнес' започната од rossonerka, 4 март 2012.

  1. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Аха конечно еве прочитав и кај нас конечно. Во Ребис започнува пријавувањето за танцување на шипка
    http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater
    Стриптизот станува се поактулен како фитнес, зајакнување на мускулите, зајакнување на целото тело.
    Познати холивудски ѕвезди го актуелизираа, многу жени без табу кажуваат дека вежбаат стриптиз, а и некои си ставаат шипки дома.

    Би вежбале? :)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Dabria, Decapitated.Hanna, srcekrsacka и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Heleny

    Heleny Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    За ова богами треба огромна сила и спретност, ама затоа пак буквално секое мускулче од телото се активира. Не сум знаела дека постои вакво нешто...Интересно :rofl:
     
  3. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Уф јас би пробала дефинитивно, чисто поради мене. Треба доста сила за да се изведат овие движења. Одамна се актуелни по странство, само "ѕвездите" што го практикуваат ова најчесто го експонираат на тв, што со оглед на тоа дека сме поконзервативно општество ова се сфаќа во многу негативен контекст :) Би си ги чувала овие движења за себе, па може и би му го разубавила денот на "лепотанот" ако е фин :devil:
     
  4. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Ај да видиме во Македонија кој ќе се осмели :lol: Јас искрено не :)

    Во светот знам дека е многу актуелен и доста практикуван начин на слабеење и зајакнување на мускулите. Интересно изгледа, ама ми се чини не е воопшто лесно.
     
  5. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Јас би се осмелила, за вежбање било што сум прва. :D
    Е сега, чим е во Ребис, не верувам дека месечна чланарина е под 1200, што баш и не ми одговара. :worried:
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Јас и една другарка се запишавме на 5 неделен курс пред три години некаде беше. Идејата за мускулатура, за забава и разонода,ама да се забавуваме повеќе отколку да се стегнеме, немој дека ќе ставаме шипки дома?! :D Отидевме два пати и толку, немавме сила за повеќе :lol: дртави, ама најстари бевме во цел клас па доста е и толку. Ај после решивме на тај чи!

    Дека некој ќе крене веѓи тоа сигурно, мене ме зајбаваа колешките кога се запишав, ууууу мори знае ли маж ти што го чека дома :$ :$ :$ ние западњаци демек не сме толку конзервативни.
     
  7. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Малку ќе ве корегирам, танцувањето на шипка нема никаква врска со стриптиз или секс туку е мешавина на танц и гимнастика. Во Индија е национална дисциплина (таму е повеќе гимнастика него танц) каде се изведува од мажи.

    Тоа што стриптизетките ја користат шипката во нивните настапи не значи дека сите кои користат шипка се соблакаат. Во танцувањето на шипка (pole dancing) нема никакво соблакање туку е исто како да одиш на зумба или аеробик :).

    Еве неколку видеа од шампионките Jenyne Butterfly и Felix Cane да видите колку е спортот односно дисциплината убава за око и плус бара феноменална физичка спремност и грациозност од натпреварувачките :).

    http://en.wikipedia.org/wiki/Pole_dance

    http://www.youtube.com/watch?v=waIuhfoTMv8

    http://www.youtube.com/watch?v=XMusZDgF ... re=related

    http://www.youtube.com/watch?v=aX5uhg3H ... re=related

    http://www.youtube.com/watch?v=obC7vjVc ... re=related
     
    На LaraSolare и cinderelka им се допаѓа ова.
  8. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Да бев полнолетна и ситуирана, би пробала зошто не? Сепак, како што кажа ИксМен, тоа нема врска со секс, вежбање е. Интересно изгледа, а и за мускулите е добро. :)
     
  9. cinderelka

    cinderelka Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    14
    би пробала и би одела и тоааа какоооо ;) ;)
     
  10. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Ај сега не ме терај да порачам шипка на нет, да ја ставам во спална, не за друго, туку чисто за да изведам експеримент дали нема ништо во врска со стриптиз и секс :^) Па ќе го прашам маж ми(кој не е од индија па шипката да го асоцира на национална гимнастичка дисциплина ;) ) да си каже што мисли, има врска или нема :D :o :tmi:
     
  11. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    ´
    За такво нешто не ти треба шипка почни балет или зумба или аеробик да му играш и почни да се соблакаш исто ќе реагира ама тоа нема врска со играта ниту со шипката туку со тоа што ќе бидеш гола пред него :D.
     
  12. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    :yawn:

    Не е ова никаков стриптиз бе :D ццц

    Значи народ.. Денеска ако сакаш да му продадеш нешто доволно е само во сексуална конотација да го ставиш -.-
     
  13. HardSex

    HardSex Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.422
    Пол:
    Машки
    Ако сака девојката има големо ДА од мене.Ова отвора сосема нови можности за поцврсто тело,подобра физичка кондиција и дефинитивно поинтересен секс.Замисли секс на шипка.Пошо секоја програма започнува со загревање,типот ја брка типката по вертикала за лиз.Ондак следува класичниот одмор од 30-45сек. измеѓу сетови,па типката возвраќа.
    За doggy на шипка дури би одел на варијанта поставување на 2 шипки.Она на едната,јас на другата.
    We're floating in space,honey.Слушаш у позадина Bowie пее"Ground control to major Tom",или Chopin&Co за уметнички дојам.Права ствар. :D
     
    На ♣ Alba Viduam ♣ и kravce им се допаѓа ова.
  14. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Интересно не викам не.
    Нема ништо срамно од тоа да си танцуваш на шипка, се додека не се раслечиш гола и те собере некој замрсен елоквентен господин.

    Би се вртела на шипка, чак и слики после ќе ви доставам
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  15. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Нешто што Кармен Електра го изведува и за кое издаде и ДВД со вежби, е Стриптиз аеробик http://zamunda.net/details.php?id=6712&hit=1
    [​IMG]
    Можеби не е оригинален танц на шипка, но е еден вид едукација за стиптиз оформено тело. :D
     
  16. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    Бил некој во Ребис на ова? Како што прочитав на интернет оделе девојки од 20 до 30 години. Јас би пробала, само претходно би сакала да слушнам нечие искуство, што е, како е итн. :)
     
  17. Leika

    Leika Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    49

    е и јас се мислев нема што искуство, тоа што гледаме тоа е, туку мора да се проба само предходно добро да се разгибаме :rofl:
     
  18. juventina

    juventina Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Леле конечно нешто вакво и кај нас многу ми е криво што дознавам толу касно.задоволни ли сте девоји ептен сум заинтересирана какви резултати имате тешко ли е интересно ли е? :)
     
  19. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Ја коа ја видов таа стриптизетана коа бев у стриптиз, коа се качи до горе, па со главата надоле и превиткани нозе почна да се спушта, а шипката долга 20 метра, затворив очи од страв да не лупне на глаа, да не си ја распука, или евентуално тој силиконот од града :D :D
    Никогаш, мил ми е животот :D Опасно е ова,жими се!
     
  20. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    море би одела и тоа како 8) штета што не живеам ск |(