1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кармин Vs. сјај за усни

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 30 август 2010.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.576
  Допаѓања:
  80.657
  Пол:
  Женски
  Па девојки, што сакате и користите повеќе сјаеви или кармини, што ви е најважно кога ги купувате (квалитет, цена, марка..) и какви се бои може да се најдат во вашите колекции ? :)
   
 2. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  На кармин и лабело сум алергична, така што користам стриктно сјаеви за уста. Ги имам испробано сите на Нивеа и омилени ми се, а често купувам и од Авон во различни бои.
   
  На resenska и Mia-K им се допаѓа ова.
 3. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  23
  Кармин не користам, некако ми е за жени :P
  Лабело и сјај секојдневно и тоа од АВОН најчесто. Сега моментално имам неколку сјаја во златна боја,праска,црвенкаст,темно розев,безбоен... Многу се! :rofl:
   
 4. maja0

  maja0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно сјај за усни. Од Орифлејм, Авон имам купувано мал милион сјаеви. Сега користам сјај за зголемување на усните од Авон и од Нивеа сјајче праска боја.
   
 5. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.134
  Допаѓања:
  88.471
  Пол:
  Женски
  Сакам и сјај и кармин. Кармин црвен, а сјај розев. Купувам и од парфимерии и обични маалски продавнички.
   
 6. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  кармини сега за сега не користам, само лабела и сјајчиња во разни бои, ама сепак најдобри ми се безбојните си ја бендисвам бојата на устата :lol:
   
 7. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.791
  Допаѓања:
  5.424
  Користам и кармини и сјаеви за уста, ама повеќе ги сакам кармините за навечер а за преку ден сјајче или лабело зависи. Кармини користам претежно розеви нијанси, најчесто ги порачувам од авон
   
 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Користам повеќе сјај за усни во боја од Голден Роуз,ретко користам кармини,многу ретко,доколку користам најчесто светло кафен кармин или нежна нијанса,црвени никако :) не ми стојат :) додека за сјај за усни истото :) некогаш практикувам да ставам кармин, а потоа малку сјај за усни нормално во иста боја или пак седефест кармин за колку да им дадам на усните ефект на полни усни,сјај,иако се полни но не многу :) таман се :) значи правам комбинации и од кармин и сјај за усни.
   
 9. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
  Повеќе сјај за усни или некој светол розев кармин.
   
 10. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180
  повеке користам нежни сјајчиња а да знам по некогаш да лупнам и црвен кармин :rofl: :rofl: :rofl:
   
 11. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Лабело обавезно, сјај преку ден (дон жуан) а за навечер кармини.
   
 12. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Ретко користам сјај за усни, да не речам, воопшто не користам, леплив ми е, а тоа ми смета. Ако се одлучам да ставам сјај на усните, ставам од сјајот кој што се суши, како сјајчињата на max factor. А на кармините имам мерак, како малечка дури сум ги јадела од што сум ги сакала. Сега, мислам дека карминот не е соодветен за моите години, па така да и не ставам кармин за излегување и слично, добро ретко, и некоја посветла нијанса која што нема да биде многу впечатлива и нема да се приметува. А и не ми треба, ни кармин, ни сјај, си ја сакам бојата на усните! :$
  Сепак, јас сум си за лабелото. И е со заштитен ефект, и добро изгледа на усните! Не ми треба никакво лепило на усните. :lol:
   
 13. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  За моја возраст, само сјаеви. Преферирам понежни, месо боја, светло розево, или безбоен. :)
   
 14. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  Сјаеви!И најчесто користам на Менхетен или Лореал некако најубави ми се и не се собираат како остатоци на краевите на устата.Ааааа и исто така ќе заборавев уствари до сега најубавиот ми бил на Ланком ама поскапичок ми е тој и поретко можам да си го дозболам(по густ е некако и мн долго трае). :)
   
 15. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  6.747
  Пол:
  Женски
  Дечко ми ич не сака кога ставам сјај или кармин :D Поточно кажано кармини не ни употребувам,едноставно не ми стојат никако! Најчесто си употребувам сјајчиња и лабела.Имам сјајчиња за уста од авон,од пазарче еден ефтин си го зедов месо боја и имам уште еден леплив и безбоен на голден роуз.Тој многу ми се допаѓа и често си го употребувам.
   
 16. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.904
  Кармини не користам, освен еден од месо боја кој го ставам како подлога, а сјај - обавезно! Без сјај не излегувам од дома. И лабела користам исто така. Најмногу ги сакам сјаевите од Nivea и од Авон. :)
   
 17. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Користам само еден или два кармина и одозгора ставам сјај :) Лабела и сјаеви не знам ни јас колку имам .. не знам ни каде ми се . Имам од орифлејм , авон .. од тука по парфимериите што купувам . Лабелата ми се од нивеа . Имам и од странство што ми ги донесоа за нега на усни , лути се ама после усните многу убаво изгледаат. Не сум нонстоп со огледалцето и сјајот во рака . Ставам кога искачам и после дали не сакам дали заборавам не знам :D
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.021
  Допаѓања:
  198.931
  Пол:
  Женски
  Најчесто користам лабело. Барем сега може да се бира, има во сите бои и вкусови. Сјај за усни имам само еден, во принцип не сакам усните да ми се лепат на секое затворање на устата, па затоа поретко ги користам, освен ако налетам на некој кој не лепи толку, како овие на Орифлејм со вкус и мирис на шумско овошје. Кармини повеќе користев како помала, металик нијанси најчесто, сребрена, златна, металик виолетова и слични. Понекогаш ставав и месо боја. Сега имам месо боја кармин, како и еден во т.н deep red нијанса, кој го ставам само површно, колку усните да ми добијат боја (бледи ми се многу).
   
 19. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  Повеке сакам сјај..одколку кармини..и сјајот го користам секогаш кога и да излегувам...дали навечер или преку ден...користам сјаеви од авон од орифлем..имам и некои од парфимерии ..најчесо во розева боја...светли...кармини понекогаш ги ставам само како подлога а после нив ставам сјај...најчесто се во кафеава боја..месеста...а црвени кармини не користам...бидејки не ми ни стоат.. :)
   
 20. swety

  swety Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  5
  poveke koristam labelo karmini ne se gadam od niv cat pat moze i sjajce no mnogu retko se desava toa imam 2-3 taka stojat proziren,nezno rozev i meso boja ali poveke sakam labelo sega sakam od tie sjajcinjata na nivea bi koristela sjajcinja ama koga bi imale prekrasen ovosen miris
  pa dajte nekoja preporaka da ne lupam pari za gabe :)