1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кармин Vs. сјај за усни

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 30 август 2010.

  1. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    омилена боја за усни-црвената :$ (тоа се приметува, нели :P ) :makeup:
    а за да имам совршена црвена боја, сакам да миксам некои бои.
    Имам 2 црвени кармини (едната е портокалово црвена, другата е потемна нијанса)
    И 2 сјаеви, исти нијанси како и кармините (со светки тие), и еден matte црвен.
    Сега почнав по малку дречливо розева, нежно розева, хммм... понекогаш месо боја, порано ми се допаѓаше темно портокалова :faceslap: (сите овие се сјајеви). И сјаевите сакам да ги миксам, па секогаш имам нова нијанса. 8)
    Кармини само црвени имам а планирам да си ја проширам колекцијата, па да видиме ^_^
     
  2. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    па у принцип имам кажано дека сакам повеке кармини и тоа мат нијансите ми се омилени е сега гледам помодерни нијанси се оние црвеникавите и си земав едно од есенс козметика некоја неодредена измеѓу темно розова и црвена бројчето е 33 glam girl и има светки на него прекрасно мириса и не е мат туку е како лабело еве го
     

    Прикачени фајлови:

    • Lipstick33_02.png
      Lipstick33_02.png
      Големина на фајлот:
      31,8 KB
      Прегледи:
      314
  3. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Па користам и кармини и сијај за усни.Претежно заедно прво ставам кармин па потоа сијај.И имам повеќе бои и од кармин и од сијајчина.Моментално за да добијам убава црвена боја користам црвено моливче за усни од орифламе,па потоа ставам еден сијај-кармин исто од орифламе и навистина убаво иде :)
     
  4. Pinnkyy

    Pinnkyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    22
    Сјај за усни :D :)
     
  5. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ќе да сум единствената девојка која не си става нити карминче, нити сјајче :worried: . Ма, нејќУм ја. Не знам зашто но ич, ама ич не си го милувам и љубам ликот во огледалото ми, кога ќе го видам со кармин или сјај. Устата ми е полна и можеби за некои изгледа фино, баш таква да си ја нашминкаат, ама осечам се ко клинац бе со расшљакано карминче од мама кога се гледам. Ил не сум си нашла за сиве 28 години нешто што ми се свиѓа или ја сум просто фрик прв меѓу фриковите. Хм. Пак и повеќе ги шминкам очите, не дека нешто посебно, но да речеме им давам приоритет пошто ко и кај другите и кај мене ми се душата од фацава и телото, ал пак са друге стране јастука, мислам и дека ми се пофината страна, мада се обични кафени очи, ко очи, ништо спектакуларно. И ја поима немам бре.
    Како и да е. Кога ставам пак сјај чудно ми изгледа устата а сум пробала и безбојни и со боја и со се, не бе, не е тоа тоа. Па, се што правам откако ќе си се нашлакам со се, си ја тапкам устата со четкичка за заби, малку да крвта и се разцури са све стране и оп, ајм финито туто комплето да замајувам, освојувам или.. што да е де, да ме има негде :).
     
  6. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Зависи кога како.
    Обично за дневно шетање ставам сјај во нежна розе нијанса или месо боја.
    Ако се работи за некоја прослава, свеченост тогаш усните ги исцртувам со моливче за да ги нагласам, ставам кармин и сјај, но повторно се задржувам на месо боите или мат нијанси.
    Колку и да го сакам црвениот кармин, мене едноставно не ми стои, а ептен ми се свиѓа кога некоја друга го носи....јас едноставно не сум јас со црвен кармин, чудна сум си.... јес да изгледа секси-признавам, ама јас кога ќе е погледнам во огледало со извинење личам на к**ва.
     
  7. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Абе сјај4е обавезно, дури и да ставам кармин4е еднаш во 100 години, одозгора пак сјај4е ..ама најмн од се Нивеа лабело и се е средено..
     
  8. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    5.916
    За преку ден ставам или безбоен сјај со силикон оти ги мразам оние водлести сјаеви што после 5 минути изгледа како да не си ставила дури и устата изгледа посува.
    За навечер , викенд, ставам кармин и сјај одозгора . Карминот е мат , најчесто месо боја оти сметам дека тие најмногу ми одговараат. Моментално го користам од авон Pucker up :) тој е така месо боја и досега немам згрешено што сум го порачала ( ова ми е трет пат ) :) ..
     
  9. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Не ставам кармин, а сјај понекогаш, повеќе сакам лабело и гроздова маст.
     
  10. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Ги сакам и ги користам двете подеднакво :)
     
  11. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Јас користам сјај и тоа најчесто кремаст и розе во сите нијанси. Поубаво ми изгледа, полесно ми е за нанесување, не ги сушат усните и не ги бојат забите :lol:
    Од кармини имам само црвен :makeup:
     
  12. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Лили каде го купи? :wasntme:
     
  13. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    И колку пари е? Немам ништо од таа козметика, незнам на кое ниво се со цените :)
     
  14. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.287
    Пол:
    Женски
    Сјајот повеќе го користам, но за посвечени работи користам кармин.
     
  15. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    луничка карминчето го земав одкај парфимерија еликсир таму ја имат оваа козметика есенс инаку маја овој кармин е 135 ден толку го наплатив а цените им се нормални во однос на другите козметики пудри околу 200 докај 300 ден сенки по 200 ден имаш руменила 200 и некој денар не се скапи уопште а многу се добри
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    досега сум користела само лабела, ама сега планирам да си нарачам еден сјај од авон. Го има ли некој користено и дали е добар? :)
     

    Прикачени фајлови:

  17. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Повеќе сакам да користам сјаеви, но имам и по некое карминче. Кога купувам не ми е битна марката, туку нијансата. Сум испробала повеќе марки и различни нијанси. Обично купувам розови, месо боја или прозирни сјајчиња. Не ги сакам лепливите сјаеви или оние со премногу светки. Од кармините имам неколку, црвен и месо боја. Омилени во моментов ми се Summer Cherry од колекцијата Color Trend на Авон и едно розовко сјајче од H&M со дискретни светки :makeup:
     
  18. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Користам само сјаеви и тоа исклучиво нијанси на розево.А, имам и еден сребрен сјај.Марката не ми е важна, поважно ми е да ми се свиѓа бојата.Моментално имам два сјаја од Bourjois и еден од Essence.Изгледа треба да си купам нови :rofl:
     
  19. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179
    Повеќе сакам кармини и тоа во сите бои, но почесто користам сјаеви бидејќи полесни и побрзи се за нанесување и може да се нанесат без огледало. :)
     
  20. Marchesa

    Marchesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    965
    Го имам, убав е, ама за речиси истите пари можеш да си купиш сјајче од Gosh (моите омилени :$ ) има мн убави бои, и многууууууу траат :)
     
    На IndieGirl му/ѝ се допаѓа ова.