1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каролина Гочева

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Barbica, 9 октомври 2010.

  1. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Леле тоа шала беше :^)
    Нормално дека не е девица, сите знаеме дека имаше неколку посериозни врски. Па и Каролина знае да се пошегува и насмее, не е толку ладна :)
    Инаку мислам дека голема грешка и беше што ги откриваше во јавност нејзините врски, тоа и самата си го призна во повеќе интервјуа, и сега и лепат секакви етикети. Нормално е да си има дечковци што се финансиски стабилни, па боже мој, во такви кругови се движи. Нема тука ништо чудно.
     
  2. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Поп-пејачката Каролина се соочува со нов предизвик - подготовка на големиот солистички концерт што ќе се одржи на 13 мај во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Токму концертот, како и промоцијата на нејзиниот најнов видеозапис за песната „Не се враќаш“ беа причина за вчерашната средба со новинарите на која популарната пејачка најави едно сосема ново и поинакво концертно издание кое ќе биде поделено во неколку дела - етно, рок, електронски звук... Како гости на концертот ќе се појават „Беј д’фиш“ и Влатко Стефановски, кој се појавува и во спотот за „Не се враќаш“, чија премиера уште во самиот старт предизвика реакции. Станува збор за видеоприказна во која доминира алкохолот и која завршува со ужасна сообраќајна несреќа и смрт на главниот актер. Морничавата снимка од сообраќајката е слична на сцена од филмот „Сенки“ и се одигрува на истата раскрсницата пред Владата на РМ. Спотот го изработи „Томато продукција“.
    Какви реакции очекуваш по промоцијата на спотот? Лично мислам дека е преексплицитен и шокантен, има премногу алкохол...
    „Битно е што шокира. Подобро шокантен момент отколку нешто што нема да помине забележано. Секако дека претходно се договаравме како ќе изгледа, тука се и двајцата актери кои ја глумат приказната. Се' се случува за едно деноноќие, режисерскиот дел му е доверен на Бане од „Томато“.

    Деновиве топ-тема во јавноста е твојата соработка со „Беј д’фиш“ за песната „Идеална жена“. Им приреди пријатно изненадување на сите твои обожаватели...
    „Тоа беше идеја на ’Беј д‘фиш. Ме исконтактираа и ми ја презентираа, ми рекоа дека сакаат да бидам една од нивните епизоди, зашто албумот им е конципиран како една цела приказна, и да ја одглумам улогата на идеална жена. Тоа, всушност, е само насловот зашто во песната се работи за жена што не е баш задоволна од својот живот - глумам жена која се сеќава како некогаш и' било убаво, но сега има еден пропаднат брак, починат сопруг, деца за кои мора да се грижи... Малку е црн хумор, мие садови по цел ден и замислува како и' било некогаш...

    Се работи за тотално необична и неочекувана комбинација и затоа мислам дека е толку успешна. Но, морам да спомнам дека она што се врти на „Јутјуб“ не е официјално видео, тоа е видео од фан кому му се допаднала песната, па склопил некои клипчиња... Претпоставувам дека се планира и официјален спот за песната“.
    Според многумина, етнопроектот „Македонско девојче“ ги освои највисоките оценки, одбележувајќи те во сосема нова светлина. Ќе има ли слични проекти во иднина?
    „Да, во план е подготовка на ’Македонско девојче 2‘. Се' уште не сме почнале да работиме на тоа, зашто сега брзо излезе мојот последен поп-албум и сум преокупирана со него. ’Македонско девојче 2‘ би било приближно за една и пол година“.

    Домашната естрадна сцена е во состојба на летаргија. Веќе подолго време ништо особено не се случува, со чест на исклучоци. Каков е твојот впечаток, во кој правец се движиме?
    „Ништо не се случува зашто за да се случи нешто – тоа чини многу, а не ти се враќа ништо. Затоа има мал број имиња, помалку од кога било кои опстануваат и живеат од музика. Претпоставувам дека тоа е главна причина зошто македонската музичка сцена никогаш не била во полоша ситуација од сега.


    Имаме наплив на имиња од страна, не велам дека не треба да доаѓаат, но мислам дека треба да се посвети поголемо внимание на нашите изведувачи. Кај нас кога некој ќе закаже концерт, веднаш почнуваат со разни претпоставки и предвидувања што се негативни во однос на пејачот наместо да го поддржат. И се' додека е тоа така, нашата музичка сцена ќе биде се' полоша и полоша.

    Веќе подолго време си во стабилна врска која не ја криеш од очите на јавноста, иако многу не зборуваш за својот приватен живот. Што те прави среќна, колкав е твојот круг на искрени пријатели?
    „Нормално дека емотивната исполнетост е битна за секоја жена, не само за мене, туку зборувам за сите жени што ги знам, на сите им е битно да бидат емотивно исполнети. Тоа е еден од сегментите што се битни за да функционираш и на другите полиња.Имам искрени пријатели, со текот на годините кругот се' повеќе се стеснуваше и сега веќе знам точно кои ми се пријатели, се дружам и гледам секојдневно со нив. Исклучително ги негувам своите пријателства и сметам дека се многу битни, најбитни. Се' друго е менливо, но пријателите се константни во животот. Пријателите ми се долгорочни, можеби тоа е еден биковски момент, тоа што сакам стабилност, секогаш сакам да сум на позната територија, не можам да се отворам на секого, треба некого да познавам за да можам да му се доверам...“

    Многумина ти забележуваат на ладниот пристап, резервираноста, воздржаноста...
    „Воздржаноста, резервираноста е можеби како одбранбен механизам. Јас сум многу емотивна и да сум го немала тој одбранбен механизам, сигурно ќе сум поминала потешко во животот. А со оглед на тоа што кај нас се смета за нормално, а што не... можеби е подобро што сум сметана за резервирана, па некои дури можеби и ме сметале за арогантна, но тоа е подобро отколку да ме сметаат за патетична или за не знам што...“

    Некако спонтано ми се наметнува и прашањето за брак... Почна ли да размислуваш на оваа тема, кој е според тебе најдобриот период за стапнување на лудиот камен?
    „Нема идеално време за брак. Во последно време често одговарам на ова прашање. Верувајте ми дека не размислувам на таа тема како за нешто што треба да го планирам. Ако се случи - се случи, ако не се случи - ништо страшно. А бидејќи сега се модерни времиња, би сакала да имам дете, меѓутоа мажот не е задолжителна работа, ха, ха, ха!Никогаш не сум била од тие што сметале дека е трагично да не се омажат. Да сум сакала, ќе сум се омажела уште на 21-22 години. Мајчинството е најбитно, а бракот како брак... Има толку многу разводи што мислам дека и бракот ја нема таа вредност што ја имал некогаш“.


    Големата концертна промоција на албумот „Капка под небото“, актуелното издание на пејачката Каролина Гочева, ќе се случи на 13 мај во салата „Борис Трајковски“ во Скопје. Овој перформанс ќе биде збогатен со присуството на две значајни имиња од македонската музичка сцена - гитаристот Влатко Стефановски и електропоп-составот „Беј д фиш“. За разлика од претходните настапи на Каролина пред домашната публика, овој пат таа подготвува специјална програма.
    - Ова ќе биде нешто сосема поразлично од она што досега сте навикнати да го слушате и да го гледате од мене. Концертот ќе биде концепциски поделен во неколку целини со песни со етно, електро, рок и секако со поп-призвук, кои сум ги правела во изминативе години - рече Гочева на вчерашната средба со новинарите.

    Иако Каролина откри дел од концептот за ова нејзино претставување пред скопската публика, сепак се чини дека допрва ќе се утврдуваат деталите за овој концерт.


    - Во моментов сé уште имаме мали недоразбирања со Каролина за тоа како да се конципира концертот. Јас сакам тој повеќе да биде рокерски, а таа сака во него да бидат вклучени песни од целата нејзина музичка кариера. Кога ќе дојдете на концертот, ќе видите чија идеја победила - изјави шеговито Бобан Милошевски од промоторската куќа „Авалон“.



    По настапот во Скопје, Каролина планира концертно да се претстави и пред белградската публика. Според плановите, настапот во главниот град на соседна Србија би се случил до крајот на оваа година.

    Гостите Влатко Стефановски и „Беј д фиш“ се одбрани затоа што Каролина направи соработка со нив. Гитаристот Стефановски го отсвири солото во песната „Не се враќаш“, а со „Беј д фиш“ го направија синглот „Ideal woman“.



    Инаку, вчера на средбата со новинарите по повод концертот беше промовиран и новиот видеозапис на Каролина и Влатко Стефановски за темата „Не се враќаш“, кој го изработи продукцијата „Томато“. Во него, покрај нив двајца, се појавуваат и глумците Весна Станоевска и Игор Стојчевски.


    Еве го спотот
    http://www.youtube.com/watch?v=s4I1AS1pcUE
     
  3. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
  4. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Спотот ми се допаѓа. Веќе еден месец рекламираат исечоци на телевизија и не знаев што може да биде, а излезе дека се работи за најновиот спот на Каролина.
    Со нетрпение го очекувам големиот концерт на 13 мај кој се најавува како спектакл.
     
  5. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    ЛАДНА, СУРОВА, НЕ ЗНАЕ ШТО САКА, ИЛИ ПА ЗНАЕ МЕЃУТОА ИЗБИРА ПОГРЕШЕН НАЧИН ЗА ДА ГО ДОБИЕ.
    СИТЕ ТИЕ НЕЈЗИНИ ВРСКИ-СТРЕМЕЖ ЗА ДА СЕ ИСКАЧИ СКАЛИЛО ПОГОРЕ. АМА „СВОЈА РАКА КАКО ШТО ЌЕ ТЕ ПОЧЕША, ТУЃА НЕМА“. ПОНЕКОГАШ Е БЕСКУРПОЛОЗНА ВО БИРАЊЕТО СРЕДСТВА ЗА ДА СТИГНЕ ДО СЛАВА.
     
  6. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Ладна или не, воопшто не се замарам со нејзините врски и дечковци ама песните што ги прави во последно време и се одлични. :clap: Моментално според мене ни е најдобра во поп музиката.
     
  7. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Дефинитивно е најдобра македонска поп пејачка. За тоа зборуѕва и фактот дека веќе 20 години е присутна на естрадата и е постојана во тоа што го прави.
     
  8. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Мене Каролина ми е ок, и како пејачка и како личност.
    Некои хитови песни нема, освен таа со Тоше- љубовта е моја религија мислам се викаше. Песни има неколку од последниот албум кои ми се свиѓаат.
    Инаку не ми се свиѓаше и малце ме нервираше,што се моткаше со Дино (ако грешам поправете ме) и цела таа компанија, ама сепак си е нејзин живот.
     
  9. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    А што со Дино? Не го експонираше него, само весниците пишуваа дека одела со него и толку.
    А дуетската песна со Тоше е Немир. Љубовта е моја религија е баладата, која исто така ја има пеено во дует со Владо Јаневски, он и ја има напишано песната.
     
  10. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Голем концерт на Каролина на 13 мај во салата Борис Трајковски.
    Кој ќе оди? Јас одам, бев и на минатите концерти и сите ми биле супер. Инаку во весниците пишуваше дека Каролина на големо се подготвува за концертот заедно со Авалон продукција. Лично она, започнала со тренинзи секојдневно, а концертот ќе биде во повеќе делови, етно, поп итн.
     
  11. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.939
    Јас ќе присуствувам со либето , ова не се пропушта :)
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    А се знае колку ќе биде карта?
     
  13. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.939
    И јас тоа се прашувам..не верувам да е повеќе од 300 денари ..
     
  14. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    300 денари е карта.
    ВИП картата е 500 денари.
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
  16. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Каролин4ето не го сакам многу но ги слушам нејзините песни има преубави песни но како да нема харизма шарм однесување на сцената нешто како да и недостасува но ако зборуваме за музичките способности таа и Елена Ристеска според мене се најдобрите женски вокали што опстојуваат денес на сценава (мислам од помладите пејачки) . .Сите песни и се хитови,да не речам мега-хитови.
    Последниот албум "Не се враќаш " и е полн погодок сите песни од албумот ги сакам а омилени ми се
    "Не се враќаш "
    " Капка под небото"
    " Сама "
    A обработката на стари македонски песни ме остави зборови уште еднаш ги докажа нејзините квалитети.
    а за постарите песни немам коментар :
    http://www.youtube.com/watch?v=OHOmZ8_rUhI

    http://www.youtube.com/watch?v=8JJbQn3ehqU

    http://www.youtube.com/watch?v=a50aAvriMGo

    http://www.youtube.com/watch?v=uz2JNH9UCW0

    http://www.youtube.com/watch?v=5_6tLzZH ... re=related
     
  17. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
  18. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    почитувам квалитетни пеачки како Каролина, посебно ми прави ќеиф што е наша, талентирана и преставителна, секогаш спонатана.

    Последно нешто што многу ми се свиѓа е:

    http://www.youtube.com/watch?v=XWy22QZ8 ... B692A4F9D6

    ме ежи песнава!

    секоја чест за композиторот, направил неверојатна песна.

    спотот уште го нема на интернет, а мислам ни во етер, но дадоа најава, спотот е маестраелн, едвај чекам да го видам.
     
  19. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431

    http://www.youtube.com/watch?v=s4I1AS1p ... re=related

    еве го спотот :D :D :clap:
     
  20. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Последнава песна има супер професионално спотче и убава е песната си ја потпевнувам. И некои други чат пат песни си ги потпевнувам.

    Али никогаш нема да влезе во категоријата на моите омилени пејачки. Антипатична ми е. Нехаризматична. Ладна. Освен гласот ништо друго не ме привлекува кај неа, a за гласот нема што да се коментира, за тоа е професионалец. Никогаш не би дала пари да идам на нејзин концерт. Мислам дека ќе пукнам од досада зашто не чуствувам никаков контакт од неа со публиката, а сум ја гледала на неколку јавни настапи, досадна е!
    А и скелет на батерии е. Неколку пати сум ја видела низ град, анорексична, прееееслаба и испиена. Ми изгледа искрено ко дрогирашка :$

    Има само една песна што и ја обожавам и на рипит ја имам ставено многу пати
    http://www.youtube.com/watch?v=dN9OtgJH4Fw