1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Карти

Дискусија во 'Слободно време' започната од Bright, 19 јуни 2010.

 1. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Во игрите со карти се користат шпил на карти. Картите можат да бидат стандардни со шпил од 52 карти или можат да бидат од шпил составен од карти кои колекционери самите ги собираат.

  Играте ли?
  Кои игри со карти сакате најмногу да ги играте?
  Кажете начин на играње и правила на некоја игра со карти.
  :)

  ***
  БЛЕК ЏЕК

  Се делат неколку шпила карти, кои се вадат од така наречена„кондура“. Целта на играта е да се победи крупиерот со тоа што се добива вкупен збир на картите што изнесува 21.Ова мора да го постигнете со две или повеќе карти.Ако збирот на вашата „рака“ е поблиску до 21 од онаа на крупиерот,добивате а односот на исплата е 1 спрема 1. Сликите (Џандар,Дама и Крал) се бројат како 10.Кеџот се брои како 1 или 11, а сите други карти се бројат според својата пишана вредност. Блек џек е кога ке добиете 10 или било која слика,плус кец,при делењето на првите две карти.Ви се исплаќа 3 спрема 2.Во случај и вие и крупиерот да имате Блек џек,се нарекува „исто“ и потоа ќе можете да го оставите истиот влог или да го смените пред да започне следното делење.
  КАКО СЕ ИГРА - Морате да го ставите својот влог на масата,на местото обележано за тоа што се наоѓа пред вас. На еден „бокс“ може да играат до 3 играчи. Прашајте го нашиот пресонал како се изведува ова. Кога картите се делат отворени,не ви е дозволено да ги допирате картите. Ако сакате да добиете уште една карта тоа го правите вербално.Ако вашата „рака“ е поблиску до 21 од онаа на крупиерот,вие добивате и влогот се исплаќа 1 за 1. Можете да добиете колку карти сакате ако збирот не премине преку 21. Крупиерот МОРА ДА ВЛЕЧЕ карта ако збирот на неговата „рака“ е 16 или помалку,и МОРА ДА ЗАСТАНЕ на збир од 17 или повеќе. СПЛИТУВАЊЕ Ако вашите први две карти се пар (исти),можете да и „сплитувате“ (одделите) со тоа што ставате додатен влог ист по износ со првиот во „боксот“.Може да сплитувате само три пати.Ако сплитувате кецови,ке добиете само по една додатна карта на секој кец. Ако добиете 10 или слика на еден или двата кецови,ова се брои како 21 а не како Блек џек.Се исплаќа 1 за 1. ДУПЛИРАЊЕ Можете да го дуплирате основниот влог на било кои први две карти со ставање на додатен влог ист по износ со основниот во „боксот“. Ќе добиете само една карта.Не може да се бараат додатни карти. Дуплирањето е исто така дозволено и на сплитувана „рака“. ОСИГУРУВАЊЕ Ако првата карта на крупиерот е кец,можете да го „осигурате“ вашиот основен влог во случај крупиерот да добие Блек џек,со ставање на додатен износ не поголем од половината на основниот влог,на местото обележано со „insurance pays 2 to 1” (осигурувањето се плаќа 2 спрема 1).Ако крупието добие Блек џек го губите основниот влог,но ви се исплаќа 2 спрема 1 за влогот ставен на осигурување.Ако крупието не добие Блек џек го губите влогот на осигурување, но ви останува основниот влог.Ако и вие и крупиерот добиете Блек џек тогаш е „исто“ при што го задржувате оргиналниот влог и ви се исплаќа 2 за 1.
   
 2. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Хаха да не си дилер случајно?
  Јас сум! ... :)
   
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  аа не не :))

  Иначе да, играм, за време на досадните школски часови и одмори, и тоа секогаш Хант. И многу ја сакам играта :)
  Исто и на лето, на работа во раните утрински часови кога сеуште немаше луѓе :)
   
 4. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Уф Хант уште од мала ја играм.......еве веќе 10 години не ме имаат победено дома...... 8) Иначе сум по професија казино дилер....и делев блекџек, покер и рулет!...картиве ми се специјалност 8) 8) 8)
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.587
  Допаѓања:
  31.662
  Пол:
  Женски
  Ретко играм карти. Најчесто играм брич. Омилена игра ми е. А знам да играм и макао,магарец, кент, тонч, табланет, покер, џандар збира, и др.
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  „Бери бери“ е најјака игра (not!) :rofl: :rofl:
   
 7. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.323
  Допаѓања:
  5.838
  Па играм макао,табланет,магарец ..
  А да објаснам како се игра не сум баш најдобра :)
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.698
  Допаѓања:
  65.016
  Пол:
  Женски
  Мене кент ми е најинтересна, иако едно сто години ја немам играно :)
   
  На ocila и odbojkarka им се допаѓа ова.
 9. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  You were talking? :lol:

  Сега некако ретко играм карти, немам време (или мислам дека немам). Или па едноставно не ми се интересни повеќе. Иначе играм Хант, Макао, Табланет (како малечка обавезно со баба ми 2-3 партии пред спиење), Кент, Магаре, Црн Поп, 501, Тонч...
   
 10. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Хахаха и јас со баба ми играв табланет :lol:
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.698
  Допаѓања:
  65.016
  Пол:
  Женски
  Јас со дедо ми играв зашто он знаеше да чита, а баба ми беше неписмена. :lol:
   
 12. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Бунар! најјака игра! :D играм реми, макао, табланет, црн поп, магаре... итн итн
   
 13. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Макао и хант обавезно на плажа кога ќе сме со друштвото :) Понекогаш и покер играме 8)
   
 14. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Играм. Играм и тоа ептен добро. Играм карти и притоа се трудам да совладам уште побитна вештина - да не се лутам кога губам ! :^) :D

  Сакам табланет, најмногу кога се игра во парови, макао, хант и покер.
  Како мала обожував да играм кент и магарац! :D

  Понекогаш, кога ме фаќа досада си правам и кула од карти :) .... Најубаво е на одмор, мозокот на пасење и картање на нешто ситно... ;)
   
 15. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Заборавив да кажам и дека си гатам кога ми е досадно :D
   
 16. AngelGirl

  AngelGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  78
  И ја си играм обично така кога ми е досадно ,тепаме време за оно да не не утепа нас :D Со сестрми на времето кога си беше со мене летно време сабејле до 7 шо ке правеш......... инаку играм Макао , Реми ,Кент, Магаре, Црн Поп,Табланет ама Хант обожавам (изпраксирала сум го , сите ги тепам :D ) ама тоа така со друштво , а кога сум си сама па и ми е досадно знам и ја да си гатам :D
   
 17. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  ХАха, интересно тепање време, посебно во зима. Со другарка ми еднаш паднавме во кома од пусти табланет, игравме од 15 часот, се до 6.30 сабајлето :o Зараза е бе :lol: И сакам хант, кент, црн поп, макао..се сакам да играм. На одмор првата делба го штавувам дечко ми и после не ми игра :lol:
   
 18. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.356
  Допаѓања:
  5.303
  играм често карти најчесто брич. еве само што се вратив од партија брич игравме два пара и бев втора оној мојон победи :lol: :lol:
   
 19. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  и јас, и јас :rock: ама со дедо ми, тој ме научи :) и со дечко ми нешто сме заразени со табланетот цело време го играеме и секогаш губам и паѓам на облози :(
  инаку интересни ми се и кент, макао, магарец :rofl: ...
   
 20. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Играм карти, и добар играч сум повеќе тепам отколку обратно.
  Обожавам да играм Хант, играм и табланет, магаре, ром(исто како хант само со еден шпил), е едно лето кога бев Охрид игравме Кент ама од тогаш помина многу време и не ми текнува како се играше , знам дека беше нешто со финти и во парови се играше.
  Па ако може некој да објасни накратко како се игра.За да имам што да правам летово , имам време ехее :D