1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Карти

Дискусија во 'Слободно време' започната од Bright, 19 јуни 2010.

  1. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Епа вака: се игра со два шпила. Се дели на сите играчи по 14 карти само на тој прв што ке фрла 15 и цело време влечиш и фрлаш, со цел да имас спарки и да затвориш. На пример 3 исти со различни знаци( 3 дами, три попа, три 5ки...), или ги редиш како скала ама да се со ист знак, пр.( 2,3,4,5 срце... џандар,дама,поп детелина...), а ако неможеш да затвориш за отвор ти треба 51 ( значи збирот на сите карти што ги имаш да е 51 со оглед на тоа што од 10ка до кец се бројат по 10 исто како и џокерот. ПС- Џокерот ти заменува било кој карта.
    Се надевам дека убаво ти објаснив и свати барем нешто ;)
     
  2. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.754
    Пол:
    Женски
    Обожавам да играм игри со карти.Омилена ми е хант потоа макао,кент,табланет,црн поп,магаре :D
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски

    Ова е хант, не е бриџ или брич како што некои од вас го пишуваат. Некои го знаат како хант, некои како бриџ. А бриџ е многу поинаква игра, слична е на бељот, барем колку што можев да сфатам од тоа што го прочитав. Знам дека Британците многу играат бриџ, што би било еквивалент на бељотот кај нас. А бељот е многу интересна игра, многу заразна, и криво ми е што не успеав да ја научам (ама изгледа не се заинтересирав доволно). Како и да е, уште од мала играм карти, дедо ми ме научи и нонстоп игравме, Табланет, реми, црн поп, магаре, џандар збира, кент, хант, покер... а понекогаш и гледав на карти, ама тоа беше порано. Сега врска немам како беше тоа :lol: А картите ми се добри за во лето, посебно за на одмор или дома навечер со друштво на тераса... мераци! :lol:
     
  4. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    сакам да играм картиииииии и тоа покер уф обожавам,магаре,хант,црн поп и др игри кој сеа не ми текнуваат по сабајле..
     
  5. Street.chic

    Street.chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    24
    Ма само хант и ништо друго....Најинтересна и игра што најмногу ја играм.....Особено оваа година кога почнав на фах, првата недела немавме телевизор во станот, со цимерката по 3-4 пати на ден игравме......зараза е! ^_^
     
  6. LaLy

    LaLy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    Обожавам значи,можам по цел да играм,ама највише ми е суперски коа ми гледаат :lol:
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Откако дојдов тука многу често почнав да играм, најчесто со братучед ми. И стално го победувам :wasntme: :rock:
     
  8. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    хехехе последен пат играв карти кога бев летоска на одмор, многу интересна работа е.. по цели денови игравме макао и се кладевме, само еднаш изгубив и потоа на сите им купив по едно големо крали марко мммм...
     
  9. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Супер начин за забава и тепање време,иако порано многу почесто практикував да играм карти.Сега се случува со братучедите да играме бриџ или поретко табланет.А многу ми се игра фитиљ(не знам под кое име вие ја знаете оваа игра),одамна немам играно а омилена ми е.Исто така порано често играв тонч,ама секогаш јас правев тонч :rock:
     
  10. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Мене многу ми е тапа бриџ, досадно е и многу време трае една партија :^)
    Повеќе ги сакам брзите игри ко на пример крејзи макао ептен е забавно.
    Исто пред некое време бев многу навлечена и на покерот :)
     
  11. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    најчесто играм бриџ или go fish, или пак на компјутер со карти си играм кога немам со кого :D
     
  12. FortuneTeller.xD

    FortuneTeller.xD Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    655
    Допаѓања:
    381
    Играм карти понекогаш, многу ретко.. Ко помала растур правев се живо и диво.. Сите игри знаев да ги играм. А сега, мислам дека поголем малер од мене нема :D
     
  13. Lucky88

    Lucky88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    карти научив да играм со дедо ми, инаку денес игравме со дечко ми и неговата мајка, и он победи...а ја налутена...и секогаш викам не се лутам и пак, изгледа требаше да играме не лути се човече :P.
    А и овој мојов дечко...изгледа како да не ни знае што се карти воопшто, ама како игра бре бре, баш ми е инает... ц ц
     
  14. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Хант и Кент со братучетките
     
  15. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.940
    знам да играм хан , макао , магарац !! ахахах со ова магарацов имам многу спомени од детство кога се деревме , сите знаеме како се игра :lol:
     
  16. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Нашколо играме последниве денови, занимливо е кога победувам :D
     
  17. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Ауу картии играме во школо .. КЕНТ (омилена игра) играме ни поминува времето и часовите што се досадни .. хаха :)
     
  18. Legadema

    Legadema Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Kога бев мала едвај чекав да одам кај баба ми и дедо ми и со нив да играм карти. Најмногу игравме табланет за да научам побрзо да сметам и тонч. Сега пак обожавам табланет во парови, кент, макао и војна.
    Имам слушнато за таа игра бељот дека била многу интересна. Дали некој би можел да пише како се игра?
     
  19. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Jас на пример не играм многу карти а знам да играам едноставно не ми е интересно .
    Интересна игра ми е тонч на пример.
     
  20. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Карти (дали играте и колку често )

    Јас играм скоро секој ден, со моите. А некогаш и коа ќе дојде дечкото на сестра ми, и сите заедно брич. Може да се деси и да ми дојдат братучетките па и со нив. :lol: Многу сакам да играм карти, на пр: брич, црни петко, магарец ииии ЌЕНТ, али ретко коа сме баш четворица, а и да сме четворица не сакаат сите да играат... Иначе порано игравме само не лути се човече, секој ден онака.. И тоа без жалење, па некоаш ќе ти се погоди ниту еднаш да не ти се падне шеска, буташ све пред себе. Мене искрено поинтересно ми е да играм карти, него ли да дремам на фб. :)