1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Катедрали

Дискусија во 'Религија' започната од blonde_supergirl, 18 јануари 2018.

  1. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Дизајнот!! :l:
     
    На MagsDestiny и +++ им се допаѓа ова.
  2. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    @blonde_supergirl

    Ако веќе планираш да одиш на север ти ја препорачувам дефинитивно Виена. :)
    За мене лично нема поубав град во Европа од Виена. Богат со култура, традиција и родно место на премногу интелектуалци.

    И неверојатно чист град.

    Ова е малку надвор од темата ама чисто како препорака. :D
     
    На Antolinaa, Lianna Anna, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    +++ Прво ми е план Романија со се Трансилванија, замокот на Дракула, Црната Црква и понатаму. Потоа Париз и Виена. Имам слушнато преубави работи за нив, ете сеа и ти спомна. Дефинитивно, о да!!
     
    На Lianna Anna, Asistentkа, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Буквално каде и да појдеш нема да погрешиш, верувај :)
    И мене ми е во план Bran's castle во Романија, иако не е однадвор наизглед нешто посебно грандиозен, сепак има нешто привлечно во него, а и неколку низ Германија ми имаат фатено око.
    Јас лично на секој што го познавам и не го познавам му велам барем еднаш во живот да ја посети Прага :)
    Не е толку гласна и честа мета за туристи како, да речеме, Париз, или Венеција, или Виена, но е неопислив бисер од град. Дури можам и досадна да станам, но толку е прекрасен, стар, полн со историја, митови, легенди, знаменистости вредни за посетување, нешта вредни за искусување... и ако почнам да раскажувам што сѐ ме привлече во врска со Прага, освен катедралата, ќе ни треба цела нова тема само за тоа :D
     
    На Lianna Anna, Someonespecial, Asistentkа и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    @MagsDestiny св.Стефан-Загреб ја имаш сликано?
    Ако е таа еве јас како сум ја сликала Загребската катедрала.
    Навистина е огромна внатре и има едно посебно чувство на ситност,малечкост што те обзема. zagreb.jpg
    Друга катедрала што ми оставила впечаток е катдралата во Минхен.
    MUNICHcat.jpg MUNICHcatt.jpg
    И се разбира најомилена ми е Нотр-Дам.Оддамна не сум ја посетила,може треба.
     
    На Lella, Lianna Anna, Ketchup и 5 други им се допаѓа ова.
  6. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Да, ја заборавив и Прага. Моја братучетка имаше појдено таму, и нејзе и се бендиса. Ах таа стара убава архитектура... За Романија Магс Дестини има многу поволни аранжмани по агенцииве. Париз сакам поради Дизниленд и Богородичната Црква, и јас досадна сум, ама ми се свиѓа, многу!! Ќе рашетам, си ветив.
     
    На MagsDestiny му/ѝ се допаѓа ова.
  7. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Преубаво, абе катедраливе мерак за очи, за душа пак можам само да замислам.
     
    На Asistentkа му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Париз е преубаво,едно лето останав на студенстка размена оддамна,си шетав си разгледував,толку е некако вонвременско. За Прага и јас сум заинтересирана да ја видам не за џабе мал Париз ја викаат златна Прага.
     
    На +++ и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  9. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Не, не во Загреб, таму не сум ни била :D туку Св. Стефан во Виена, истата од која стави слика и @+++
     
    На Asistentkа и +++ им се допаѓа ова.
  10. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Ајде, трета убавина од мене. Катедрала позната како Aachener Dom.
    Инаку катедралава е градена во три стила: каролингиски, отонински и готски.
    Катедралата е една од најстарите во Европа и ктиторот е Карло Велики:

    [​IMG]


    @blonde_supergirl , @Rama

    Бонус: византиска икона од 11 век:
    [​IMG]
     
    На Rama, Lianna Anna, Ketchup и 4 други им се допаѓа ова.
  11. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Прекрасно +++, посебно ми се допаѓа иконката. Големка изгледа?
     
    На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Да :).

    Таму има музеј. И во тој музеј се наоѓа богатството што го поседувал Карло Велики. Не цело ама голем дел.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Од патувања во Милано, Келн и Загреб, што најдов во телефон.

    F063907A-77CA-42CC-8BDF-CD8DB1DBC63D.jpeg 2860679F-B3B7-4710-8915-E93E7FD62B73.jpeg B7A6AA9C-4BEB-41D2-92C3-293F53C56E05.jpeg
     
    На maya_krstevska88, Lella, Asistentkа и 7 други им се допаѓа ова.
  14. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    @blonde_supergirl, а дали си чула за костурницата Седлек во Чешка? Тоа е всушност католичка капела која се наоѓа во склоп на Црквата на Сите Светци, која пак се наоѓа, surprise surprise - на гробиштата во Kutná Hora :D
    Внатрешноста на капелата е цела украсена - ѕидови, лустери, столбови итн. - со човечки коски. Се проценува дека се инкорпорирани меѓу 40 и 70.000 човечки костури, од луѓе кои загинале од чумата и војните во тој регион во текот на XIII. и XIV. век, а кои откако снемало гробно место останките им биле откопани и пренаменети.
    Можеби ќе ти биде интересно да ја погледнеш бидејќи е навистина несекојдневна глетка, па можеби и ќе ти се најде на go to листата - на мојата веќе е :)
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    На faye, Lianna Anna, blonde_supergirl и 2 други им се допаѓа ова.
  15. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Полска, Краков
    Катедралата Света Марија
    *(сликата е превземена од интернет) 800px-292_Krakow_Katedra_na_Wawelu_20070805.jpg
     
    На Lianna Anna и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  16. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно то го !! А дали има некое значење позади нивниот начин на изградба (со коски)? Од духовен аскект мислам. Ај ќе прогуглам да видам.
     
  17. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Катедралата Света Сесилија во Алби, Франција.

    Првобитно таму имало скромна црква од 4.век која што изгорела во прилично симболична година, имено во 666 година :shake: за да подоцна на нејзино место осамне храм на Катарите, сектата која ја прославија Кочо Рацин и Ден Браун :devil:
    Католиците организирале крстоносна војна во 13.век против своите христијански соверници од катарска вероисповед, позната по легендарното мото на нивниот лидер Арно Амари кој кога бил запрашан кои катари да се убијат а кои да бидат поштедени, лаконски одговорил - "Убијте ги сите, Бог ќе ги препознае праведните"... и така на местото на геноцидот и рушевините била подигната катедралата, највисоката структура од цигла на светот.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Наводно после враќањето од светата земја и тамошните крстоносни војни, едно чудно здружение на лица склони кон верски авантуризам донело некои интересни предметчиња меѓу кои и наводниот приемник/предавател кон сигнали од паралелна димензија наречен Бафомет :worried: кои биле скриени во оваа катедрала :?:
     
    На MissChievous, blonde_supergirl, Asistentkа и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Од духовен аспект сигурно дека нема. Барем ова знам кога станува збор за религија. Може и да сум грешка. Католичката црква на хартија ова го забранува мислам, е сега реалноста знае да изгледа малку поинаку зошто вакви работи има и во православната христијанска религија. Треба да знаеш дека огромен број на светци во православната религија и голем број на обичаи се всушност превземени од обичаите кои ги негувале Словените на овие простори и се пагански.
    Само што да речеме православната религија ги превзела овие работи и ги инкорпорирала во религијата бидејќи била немоќна црквата да го искорени тоа кај народот. А инаку кога станува збор за обожување на пагански божества и ред други работи дефинитивно „хард-кор“ биле Западните Словени. Тие дури и успеале за разлика од Јужните Словени на пример да изградат доста пагански светилишта посветени на разноразни божества и формирале доста култови и католичката црква била долго време немоќна тоа да го искорени целосно.
    Причината е: пружале премногу долго време отпор, за разлика од Јужните Словени.
     
    На Asistentkа, Црна Ружа и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  19. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Нема никакво посебно духовно значење, едноставно снемало гробно место кон крајот на XIX. век, па останките биле откопани и првично сместени заедно на куп, а потоа еден од свештениците, колку што ми е познато, ги употребил за да го направи ова.
    Всушност, ова и не е единствена костурница, има уште 5-6 други низ разни земји :)
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Мал оф-топик :)
    Нешто ми текнува имаше некои објекти градени стриктно од черепи:worried:, мислам дека се работи за автентичен отомански архитектонски израз но не сум сигурен...
     
    На blonde_supergirl и +++ им се допаѓа ова.