1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Катедрали

Дискусија во 'Религија' започната од blonde_supergirl, 18 јануари 2018.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Омилена ми е таа во Прага. St. Vito.
    Прекрасна катедрала кога ќе влезеш те обзема чувство на смиреност. Во текот на турата повеќето излегоа од катедралата побрзо, јас сакав да седам до крај.
    Баш би сакала на миса да останам некогаш.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Хммм, на балканските простори? Јас ова го напишав зошто имав на факс еден предмет кој се занимаваше со вакви работи и нешто ми останало во главата. :D
    А за ова ме заинтересира искрено. Имаш нешто повеќе информации??
     
  3. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Во Србија се наоѓало, биле потребни 15.000 черепи за изградба на овој репрезентативен објект :worried:
     
    На blonde_supergirl, MagsDestiny и +++ им се допаѓа ова.
  4. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Интересно.

    Фала ти.

    Сега прочитав повеќе. Турциве дефинитивно биле дивјаци. Јас за ова првпат читам искрено. Да изградиш кула од черепи и коски на бунтовниците е крајно варварски и дивјачки според мене.
     
    На Црна Ружа, blonde_supergirl и Asistentkа им се допаѓа ова.
  5. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Не е стриктно отомански израз, како што кажа Ружа, туку во 1809. година имало обид за српско востание против турците, и тогаш еден турски генерал собрал околу 1000 черепи и ја изградил кулата во близина на Ниш. Денес се мислам дека скоро сите (ако не и сите) черепи тргнати оттаму.
    Всушност, ова е добар пример за тоа што сѐ може да биде употребено како ужасно предупредување кон непријателот во војна, без разлика на завојуваните нации, и не е ништо помалку ни повеќе непријатно од тоа кога телата им ги оставале набодени на копја на бојното поле, на пример :)
     
    На blonde_supergirl и +++ им се допаѓа ова.
  6. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Заборавив да додадам дека во мојот град (Windsor, Ontario) има една прекрасна катедрала наречена Our Lady of the Assumption - оригинално најстарата континуирана парохија во Онтарио. :inlove:

    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
    На MissChievous, toogood, Црна Ружа и 7 други им се допаѓа ова.
  7. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    @Briar Rose

    Дали имаш некој превод од латинските реченици што се наоѓаат на сводот на третата слика?
     
    На Briar Rose и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.669
    Пол:
    Женски
    Не видов некој да ја спомнал мојата омилена катедрала - Santa Maria del Fiore, во Фиренца. :)
    [​IMG]
    [​IMG]

    Има огромна купола. Прекрасна градба, омилена ми е.
     
    На toogood, Asistentkа, Црна Ружа и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @+++ Да, а и имам познавање од латинскиот јазик.

    Latin:
    salve regina mater misericordiae vita dulcedo et spes nostra salve

    English:
    Hail Holy Queen Mother of mercy, life, our sweetness and our hope
     
    На blonde_supergirl и +++ им се допаѓа ова.
  10. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    @Mishela

    Во раната ренесанса била почната градбата на куполата и тоа ми се чини беше од некој архитект кој бил всушност автодидакт (самоук) ако не се лажам. А инспирацијата за големата купола потекнува од огромната купола на црквата Св.Софија во Истанбул.

    Ај нешто повеќе инфо, сум гледал документарни ама сум заборавил. :)
     
    На Asistentkа и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.669
    Пол:
    Женски
    Повеќе автори се вклучени во изградбата на Санта Марија дел Фиоре - еден архитект работел на концептот, друг на фасадата, a најважниот според мене кој вреди да се спомне е Филипо Бруналески, затоа што сепак направил своевидна револуција во тогашното градежништво.
    Тој е инженерот кој бил творец на огромната купола. :)

    Имено, градбата долго време немала купола, затоа што не можеле за изнајдат функционално решение кое покрај дизајнерски специфики ќе понуди и конструктивно издржано решение.
    Не се сеќавам на точните димензии на куполата, но распонот секако се движеше над 9м во дијаметар, а висината беше навистина огромна, па како што кажав, не можело да се најде некое конструктивно издржано решение со техниките кои им биле дотогаш познати на градителите.

    Зошто решението на Бруналески било револуионерно - понудил решение со „летечки ребра“ кај куполата. Тоа е елемент од готика кој се употребува за дополнителна поддршка кај масивни градби.

    Еве како изгледа градбата во пресек. :)
    Не знам во кој размер е моделот, но се надевам имате предвид колку само е голема куполата.
    [​IMG]
     
    На MissChievous, Asistentkа, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  12. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    @Mishela

    Да, тој беше архитектот. Филипо Бруналески. Инаку Бруналески бил навистина генијален и што е најинтересното воопшто не бил архитект, немал образование за архитект ама бил неверојатно талентиран човек.

    Фала ти за објаснувањето, интересно. :)
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.669
    Пол:
    Женски
    Бруналески бил математичар, но сепак се бавел со инженерство и дизајн. Инаку кога веќе го спомнавме - тој ја открива линеарната перспектива (до ренесанса не се користи воопшто перспектива во уметноста и скиците па и делата се „плитки и млитави“, без димензија) со помош на неговите знаења од геомeтрија и со тоа се смета за „татко на ренесансата“.
    Кратко потоа (не памтам години, само периоди), уредена е и куполата на Катедралата во Фиренца.

    Инаку бил навистина прочуен дизајнер. Имаше уште некоја базилика чиј творец е токму тој, но не ми текнува која беше, одамна го учев материјалов па не ми е баш најсвежо.
    Негово дело во истата таа катедрала е и лантерната над куполата. :)
    [​IMG]

    Ќе пишам повторно ако ми текне некоја друга катедрала која не сте ја спомнале. :)
     
    На MissChievous, blonde_supergirl, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Тој доживеал неуспех на конкурс, па отишол во Рим каде што учел архитектура и математика, така измислувајќи ја перспективата.
    Кога се вратил победил на конкурсот за куполата, со неговото двослојно решение, со два реда ребра и скали меѓу нив. Интересно е што самиот го направил и проектирал и алатот којшто се користел и цело време додека се градела бил присутен и ги надгледувал мајсторите.
     
    На Црна Ружа и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  15. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Бил ковач на злато па после тоа преминал на архитектура.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Епа конкурсот е за дизајн на врата на крстилница во Фиренца, ама не го добил. Подоцна работел на друга врата во истата крстилница, користејќи перспектива.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Во секој случај, поентата ми беше дека не почнал како архитект. :)
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  18. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Да.
    Всушност поимот ренесансен уметник баш се однесува на него, сестран.
     
    На blonde_supergirl и +++ им се допаѓа ова.
  19. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Нема дилема дека бил генијалец. Ти да изведеш такво дело со образование само за скулптор и за ковач на злато треба навистина да си талентиран. За тоа дека бил математичар не знам, тоа го спомена Мишела ама да не ја упропастувам темава со ова. :)

    Али убаво што си поразговаравме.
     
  20. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    http://www.online-literature.com/victor_hugo/hunchback_notre_dame/15/
    Поглавје напишано од Виктор Иго за историјата на Богородичната Црква во Париз од неговата истоимена книга (тоа и е оригиналниот наслов). Морам да кажам дека ја знаел нејзината историја многу добро.
     
    На Asistentkа, Briar Rose, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.