Католички Велигден

Дискусија во 'Религија' започната од st-ojanovska, 25 март 2013.

 1. st-ojanovska

  st-ojanovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2012
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Се ближи големиот христијански празник Велигден, Воскресение Христово, за кој во чест на овој празник се бојадисуваат јајца во традиционално црвена боја, која ја означува Христовата крв.Се смета дека за прв пат ова традиција ја започнала Марија Магдалена, која во спомен на распнатиот спасител ги давала црвените јајца.
  Дали некој знае кога се паѓа оваа година католички Велигден?
   
  На meleh му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  3.212
  Пол:
  Машки